REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Prosty sposób na poprawę kolorystyki zdjęć, który powinien znać każdy

Fotograficzne tutoriale bywają bardzo skomplikowane, ale ten zdecydowanie do nich nie należy. Opiera się na jednym suwaku, którego prawdopodobnie nigdy wcześniej nie używałeś. Jeżeli obrabiasz zdjęcia w Lightroomie lub Photoshopie, ale twoim fotografiom brakuje „tego czegoś”, koniecznie sprawdź poniższą technikę.

11.10.2014
18:02
Prosty sposób na poprawę kolorystyki zdjęć, który powinien znać każdy
REKLAMA
REKLAMA

Gdyby ktoś zapytał mnie, jak poprawić kolorystykę zdjęć w Lightroomie, odpowiedziałbym, że należy pobawić się suwaczkami Vibrance i Saturation, znajdującymi się w grupie ustawień Basic. Trzeba tylko uważać na slider Saturation, gdyż z reguły wprowadza on dość agresywne zmiany kolorystyczne. Vibrance działa delikatniej i śmiało można przesunąć suwak o 30-40 procent w prawo.

Lightroom-Tutorial-0

Ta technika jednak nie zawsze działa. Są kadry, w których nawet suwak Vibrance daje przejaskrawiony i nienaturalny obraz. Poza tym każde zdjęcie wymaga osobnej korekty. W jednym przypadku przesunięcie o 40% da zbyt słaby efekt, a w innym nawet 90% nie wydobędzie odpowiedniego koloru. To sprawia, że każde zdjęcie trzeba traktować indywidualnie, a obróbka jest czasochłonna. Przy mało wymagających zdjęciach, np. ze spaceru, bywa to irytujące.

Tymczasem jest znacznie prostszy sposób

Kluczem do sukcesu jest jeden suwak, który znajduje się w grupie Camera Calibration. Domyślnie jest to ostatnia grupa ustawień w Lightroomie i szczerze mówiąc, do tej pory po prostu ją pomijałem. I to był błąd.

Cała idea polega zwiększeniu nasycenia kanału niebieskiego. W tym celu musimy przesunąć w prawo suwak Saturation w grupie Blue Primary. Jest to ostatni suwak na poniższym screenie.

lightroom tutorial
Lightroom-Tutorial-2
Lightroom-Tutorial-1

Efekty są naprawdę doskonałe. Kolory na fotografiach zyskują większe nasycenie, ale podbicie jest delikatne i naturalne. Nawet po ustawieniu suwaka na 100% kolory nie są przejaskrawione. Co więcej, można śmiało ustawić największą wartość dla wszystkich zdjęć, bez obaw, że kolory staną się zbyt cukierkowe.

Lightroom-Tutorial-3

Technikę tę poznałem oglądając tutorial Trevora Dayley’a. Choć autor poradnika o tym nie wspomina, to zauważyłem, że opisana tu technika działa najlepiej na plikach RAW. W przypadku JPG-ów czasami bywa tak, że niebieski kolor jest zbyt mocno podbijany i wygląda nienaturalnie.

REKLAMA
Lightroom-Tutorial-4

Powyższą technikę możesz wypróbować w programie Lightroom oraz w Photoshopie, wykorzystując moduł Camera RAW. Aby wywołać moduł wystarczy po prostu przeciągnąć zdjęcia RAW do okna Photoshopa. Naprawdę polecam!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA