REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowe Lumie już w Polsce. Niestety nie wszystkie modele trafią do ofert operatorów

Właśnie wróciliśmy z polskiej premiery smartfonów Lumia 730/735 i Lumia 830. To bardzo ciekawa premiera, nie tyle z uwagi na same urządzenia, co za fakt, że negocjacje z operatorami prowadzi teraz kto inny. I, prawdę powiedziawszy, średnio to wyszło.

18.10.2014
13:22
Nowe Lumie już w Polsce. Niestety nie wszystkie modele trafią do ofert operatorów
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft wprowadza na polski rynek trzy nowe Lumie, z czego dwie są wariacją tego samego modelu. Mowa tu o słynnym „selfikofonie”, a więc 730 Dual SIM i 730, oraz „tanim średniaku", czyli Lumii 830.

Każde z tych urządzeń jest na swój sposób ciekawe. Wszystkie z nich pracują pod kontrolą Windows Phone 8.1 z nakładką Lumia Denim. Wszystkie też będą promowane jako urządzenia, które są świetne do „uchwycenia każdej chwili wokół nas”, a więc do trzaskania zdjęć gdzie tylko popadnie. Wszystkie będą miały preinstalowaną aplikację Lumia Camera, która dzięki swojemu interfejsowi i algorytmom ma pozwalać na łatwe wykonywanie niezłej jakości fotek nawet fotograficznym amatorom.

Kim jesteście, nowe Lumie?

Lumia 830 jest, rzecz jasna, najmocniejsza w prezentowanym tu towarzystwie. Posiada aparat PureView, dzięki czemu pozwoli na wykonywanie zdjęć z bezstratnym (do pewnego momentu) cyfrowym zoomem, w tym, dzięki optycznej stabilizacji obrazu, w trudnych warunkach oświetleniowych. Całość zamknięta jest w aluminiowo-poliwęglanowej obudowie, której kolorystykę możemy dopasowywać pod nasz gust, nawet po zakupie telefonu. Specyfikacja jest również bardzo przyzwoita: czterordzeniowy procesor Snapdragon 400, wyświetlacz HD o naprawdę dobrej jakości, wysoka jakość wykonania… Lumia 830 stoi w rozkroku. Nie jest to telefon z najwyższej półki, ale też nazywanie go średniakiem byłoby dla niego obrazą.

Lumia 735_2

Lumia 730 Dual SIM / 735 jednak już do średniaków zdecydowanie należą. To telefony, które zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o młodych ludziach. Świadczy o tym chociażby potężna, szerokokątna, pięciomegapikselowa… kamera do wideorozmów, która w obecnych czasach dużo częściej jest wykorzystywana do robienia sobie tak zwanych „selfików”. Mają gorszej jakości obudowę od Lumii 830, gorszy wyświetlacz mimo tej samej rozdzielczości, no i, przede wszystkim, posiadają „zwykły” aparat zamiast modułu PureView. Model 735 obsługuje sieć LTE i bezprzewodowe ładowanie, model 730 jest tych cech pozbawiony, ale za to ma dwa sloty na kartę SIM.

Oba telefony mieliśmy okazję już obejrzeć podczas targów IFA 2014. Nasze pierwsze wrażenia z Lumii 735 możecie sprawdzić tutaj:

A z Lumii 830 tutaj:

Poprosiliśmy o wypożyczenie obu modeli do testów.

Gdzie i po ile?

Mając do czynienia z telefonami, które można określić jako „mocne średniaki”, wiele w ich ocenie zależy od… ceny. I tu, niestety, pojawia się pewien problem. Microsoft, tak jak kiedyś Nokia, stawia bowiem nie tyle na gigaherce czy parametry sprzętowe, co na dodatkowe funkcje, jak aparat, jakość obudowy, bezprzewodowe ładowanie i tym podobne. Jest to podejście słuszne, bowiem Windows to system, który bezproblemowo działa na Snapdragonie 400, w tym wielozadaniowo, więc jest okazja, by w telefonach pojawiła się „wartość dodana”, jak chociażby PureView.

Do mnie takie podejście przemawia, bowiem telefon służy do realizacji konkretnych zadań, a nie do porównywania sobie gigaherców ze znajomymi (pod warunkiem, że tych gigaherców nie brakuje, tak jak innych parametrów). Ceny jednak są… kontrowersyjne. Przynajmniej dla modelu 830.

Lumia 830_2

W Polsce model Lumia 730 Dual SIM jest dostępny w niezależnej dystrybucji w cenie 999 zł, natomiast Lumia 735 w ofercie operatorskiej Orange, Play, Plus i T-Mobile. Przejrzałem cennik operatorski i trzeba przyznać, że oferta jak najbardziej jest atrakcyjna.

REKLAMA

Niestety, sporo gorzej jest z Lumią 830. Ta nie będzie dostępna u operatorów, a jej cena rynkowa… jest w sam raz. Telefon w dniu premiery kosztować będzie bowiem 1699 zł, co pozwala się spodziewać, że za kwartał dostaniemy ją zapewne za około 1200 zł (nie trzymajcie mnie za słowo, to wniosek wyciągnięty z historii cenowej poprzednich Lumii, może być błędny). Jednak jej brak u operatorów będzie bolesny. A szkoda, bo Lumia 735 nie prezentuje się w dłoni ani wizualnie zbyt atrakcyjnie. Lumia 830 jest prześliczna i sprawia wrażenie drogiego, high-endowego telefonu.

O którym, niestety, mało kto usłyszy….

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA