REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Polskie poczty tracą użytkowników. Szykujmy się na zmianę lidera

Pamiętacie pierwsze lata polskiego Internetu, gdy niemal wszyscy Internauci mieli skrzynki pocztowe w polskich serwisach? Teraz sytuacja ta ulega zmianie. Widać to w nowym badaniu Megapanelu, z którego jasno wynika, że najszybciej rosnącą w Polsce usługą pocztową jest Gmail.

22.10.2014
11:23
Polskie poczty tracą użytkowników. Szykujmy się na zmianę lidera
REKLAMA
REKLAMA

Okazuje się bowiem, że choć najwięcej polskich internautów (5,8 mln osób) korzysta z poczty wp.pl, to w ostatnich latach popularność polskich serwisów pocztowych maleje. Drugą pod względem popularności usługą pocztową nad Wisłą jest bowiem Gmail, który w przeciągu ostatnich pięciu lat zwiększył swoje udziały w Polsce z 17 do 24%. Oznacza to wzrost liczby użytkowników tego serwisu o przeszło 40%. W tym samym czasie liczba internautów korzystających z polskich serwisów pocztowych zmniejszyła się.

Bardzo ważny jest również profil użytkowników danych usług.

Z poczty wp.pl korzystają po równo osoby ze wszystkich grup wiekowych, zaś z Onetu przede wszystkim osoby powyżej 35 roku życia. Ten serwis pocztowy jest zresztą najczęstszym wyborem wśród osób mających więcej niż 55 lat. Oznacza to, że usługi te wybierają osoby korzystające z Internetu od dawna i znające przede wszystkim rozwiązania lokalne, a nie zagraniczne.

Dla porównania, Gmail jest najczęściej wybierany przez osoby mające od 15 do 24 lat i pochodzące z miast mających powyżej 500 tys. mieszkańców.

2041_10_22_serwisy_pocztowe_wykres_pl

Jakie wnioski płyną z tego badania? Gmail zbudował popularność swojej poczty na smartfonach z systemem operacyjnym Android. Są to produkty używane głównie przez młodych ludzi, żyjących w dużych miastach, a do pełnego wykorzystania ich potencjału konieczne jest założenie konta Google, które jest tak dobrze zintegrowane z systemem, że całkowita przesiadka na nie jest tylko kwestią czasu. Sam jestem tego przykładem.

Przez pierwsze lata mojej sieciowej aktywności korzystałem z poczty o2, a konto Gmail, z którego korzystam do dziś, założyłem przy okazji swojego pierwszego testu smartfonu z systemem Android. Jestem pewien, że wielu użytkowników jest w podobnej sytuacji, ponieważ aż 27% użytkowników poczty Onet ma też drugą skrzynkę pocztową i choć nie zostało to jasno powiedziane, podejrzewam, że bardzo często jest nią właśnie Gmail.

Jest tylko kwestią czasu, kiedy Gmail i Outlook przejmą niemal cały rynek pocztowy, także w Polsce.

REKLAMA

Oczywiście to usługa Google ze względu na swoją obecną dominującą pozycję na świecie, będzie popularniejsza, ale nie to jest najistotniejsze. Używając jakiejkolwiek usługi liczymy na to, że nie będziemy musieli jej w ogóle konfigurować i że będzie ona idealnie pasować do naszego smartfonu lub komputera, zależnie od tego z czego częściej korzystamy.

A tego nie może zaoferować żadna polska poczta e-mail. W końcu żadna z nich nie jest powiązana jakimkolwiek liczącym się ekosystemem i nic nie zwiastuje zmiany tej sytuacji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA