REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To na to czekaliśmy "zbyt długo" - nowy ekran w iMacu i odświeżony Mac Mini

Dzisiejsze prezentacja Apple, która jeszcze trwa, jest po prostu nudna. Nie widzę związku pomiedzy hasłem “it’s been way to long”, a przedstawionymi nowościami. Jeśli największą nowością będzie iMac z ekranem typu Retina to będę zawiedziony. Nie ma jednak wątpliwości, że to będzie świetny i piękny komputer. Prezentacja Apple nie wzbudziła we mnie emocji. Nowe iPady praktycznie się nie różnią, a o nowościach w OS X 10.10 Yosemite i iOS 8.1 wiedzieliśmy już wcześniej. Jak na razie najciekawiej prezentuje się nowy iMac, tylko komputer Apple typu all-in-one. Desing zdążył się opatrzyć, ale nadal robi kosmiczne wrażenie.

16.10.2014
20:13
To na to czekaliśmy „zbyt długo” – nowy ekran w iMacu i odświeżony Mac Mini
REKLAMA
REKLAMA

Zwłaszcza rozdzielczość 5K!

Zrzut ekranu 2014-10-16 o 20.03.48
Zrzut ekranu 2014-10-16 o 20.09.21

Apple zawsze musi mieć rozwiązania szybsze, lepsze, mocniejsze i ciekawsze od konkurencji. Nie musi być pierwsze na rynku, ale jak już wchodzi, to z pompą. Rozdzielczości w iMacu do tej pory pozostawiały nieco do życzenia. Teraz zaś Apple przebija konkurencję wprowadzającą UHD i 4K. W nowym iMacu będzie aż 5120 na 2800 pikseli. Ciekaw jestem, jak do tego formatu będą skalowały się aplikacje, strony internetowe i inne treści. Obawiam się też utraty mocy obliczeniowej na rendering interfejsu. Obraz z pewnością będzie piękny i nie sposób odróżnić w nim pikseli, ale czy naprawdę warto dawać aż tyle pikseli? Retina 5K prezentuje się imponująco w liczbach

Zrzut ekranu 2014-10-16 o 20.27.38
imac retina

Apple chwali się, że ich iMac o przekątnej ekranu długości 27-cali ma… 7 razy tyle pikseli co monitor o rozdzielczości Full HD. Powierzchnia robocza dla użytkownika ma być przy tym o 67% większa niż przy ekranach 4K. Sam nowy iMac będzie miał przy tym 5 mm grubości przy krawędziach, a ekran ma pobierać o 30 proc. mniej energii. To też, według Apple, wyświetlacz który ma najwięcej pikseli na świecie. Apple nie zaskoczyło mnie produktami, ale za to bardzo zdziwiło datą dostępności. Będą sprzedawane już od jutra w cenie od 2449 dolarów. Z pewnością komputery znajdą wielu nabywców, i trudno mi wymyśleć, co mogliby zaproponować nowego. Szkoda tylko, że komputer przyćmi brak innych nowości sprzętowych, które Apple obiecywało. Nowy iMac pojawił się na stronie Apple. Specyfikacja jest topowa, tak jak można się było spodziewać: czterordzeniowe procesory Intel Core i5 lub i7 taktowane zegarem 4,0 GHz oraz do 32 GB pamięci RAM . Dyski to albo 3 TB dysk Fusion, albo 1 TB SSD. Karta AMD Radeon R9 M290X lub R9 M295X. Oprócz tego na pokładzie znalazły się wszystkie niezbędne moduły łączności, porty itp.

To jednak nie koniec nowości! Pojawił się nowy Mac Mini w niższej cenie.

Zrzut ekranu 2014-10-16 o 20.16.21
REKLAMA
Zrzut ekranu 2014-10-16 o 20.15.36

Tutaj zmiany nie są jednak tak bardzo widoczne jak w przypadku iMaka. Nowy model ostatnią aktualizację dostaliśmy w październiku 2012 roku, więc tutaj też przydała się nowa generacja. Największą zmianą jest tutaj cena, która spadła za podstawową wersję z 599 dol. na 499 dol. Jeśli chodzi o specyfikację, to Apple dodało do swojego najmniejszego stacjonarnego komputera nową linię procesorów Intel Core 4-tej generacji. Oprócz tego trafiły do Maka Mini Intel Iris i układ graficzny HD Graphics 5000. Niestety, nadal nie ma tutaj dedykowanej karty graficznej. Specyfikację dopełniają dyski flash oparte o PCIe, Wi-Fi w standardzie 802.11ac i dwa porty Thunderbolt 2. Nie zmienił się na pierwszy rzut oka wygląd komputera, który nadal jest małą i zgrabną białą kostką. Komputer Mac Mini dostępny będzie, podobnie jak nowy iMac z ekranem 5K, od jutra.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA