1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Jakie aplikacje edukacyjne zainstalować na tablecie z Androidem, a jakie na tablecie z Windows 8.1?

Pamiętam czasy, kiedy dzieci namawiały nieświadomych informatycznie rodziców do zakupu komputera, argumentując że "przyda się do nauki". Niestety, liczba programów edukacyjnych dostępnych wtedy na rynku była niska i komputer służył właściwie tylko do zabawy.

Jakie aplikacje edukacyjne zainstalować na tablecie z Androidem, a jakie na tablecie z Windows 8.1?

Wraz z pojawieniem się przenośnych komputerów, którymi przecież są smartphony i tablety, pojawiły się również sklepy z aplikacjami (AppStore, Play Store czy Windows Store). Już nie trzeba szukać aplikacji na stronach producenta i instalować ich na danym urządzeniu, a następnie pamiętać o aktualizowaniu ich. Dostęp do nowych programów został bardzo ułatwiony dzięki sklepom z aplikacjami. Gdy rynek aplikacji na Android i Windows 8 dojrzał, pojawiła się w odpowiednich sklepach ogromna liczba aplikacji, jednak większość z nich jest niskiej jakości. Co za tym idzie, coraz trudniej odsiać ziarno od plew.

Przekleństwo obfitości

Co ma robić rodzic, próbujący znaleźć odpowiednią grę edukacyjną lub aplikację, która wspomoże naukę jego dziecka np. tabliczki mnożenia? Co ma robić każdy dorosły, który chciałby wzbogacić swoją własną edukację, na przykład ucząc się nowego języka obcego ? Samodzielne poszukiwania często nie dają rezultatu - wszak w większości sklepów mobilnych jesteśmy w stanie najwyżej posortować po najpopularniejszych aplikacjach.

Dlatego we współpracy z firmą Acer, która dostarczyła nam w tym celu odpowiedni sprzęt (tablet z systemem Android Iconia Tab 7oraz tablet z doczepianą klawiaturą, tzw. hybryda, z systemem Windows 8.1 Aspire Switch 10) stworzyliśmy krótki przewodnik po aplikacjach edukacyjnych zarówno tych przeznaczonych dla młodzieży szkolnej, jak i dla osób dorosłych pragnących wzbogacić swoją wiedzę.

acer  Iconia Tab 7

Staraliśmy się wybierać aplikacje darmowe, a jeśli dany program umożliwia zakupy w aplikacji (in-app purchase), wyraźnie to zaznaczyliśmy. Czasami np. podstawowy zestaw ćwiczeń jest darmowy, a dodatkowe pakiety trzeba już dokupić.

Tablet z Androidem

Rozpoczynamy od aplikacji edukacyjnych przeznaczonych na tablety z systemem operacyjnym Android. Aplikacje instalowaliśmy na tablecie Acer Iconia wyposażonym w wersje systemu 4.4.2. i wyświetlacz 1280x800 pikseli.

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: tak

SuperMemo to już legenda wśród programów do nauki języków. Unikalny, używany w aplikacji algorytm, został opracowany przez Polaka, twórcę SuperMemo, Piotra Woźniaka. Polega na precyzyjnym dobraniu powtórzeń nie opanowanych wcześniej tematów. Piotr Woźniak wyszedł z założenia, że jeśli powtórzysz np. obcojęzyczne słówko za wcześnie - marnujesz swój czas, a jeśli za późno - uczysz się na nowo. Najtrudniejsze to trafić w ten konkretny moment, który spowoduje zapamiętanie na stałe. Algorytm sprawdza się, co potwierdzają dobre opinie i wiele nagród jakie otrzymało SuperMemo.

Aplikacja ta wydana została na wszystkie możliwe platformy. Oprócz języków, dostępne do pobrania są w niej kursy na różne tematy (np. przygotowanie do matury). Każdy z nich, nawet płatny, można pobrać w wersji demo. W pytaniach mogą występować elementy multimedialne.

Cena: 8,28 PLN

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: nie

Lightbot to doskonała łamigłówka dla dzieci, które zapoznają się za jej pomocą z podstawami programowania. Za pomocą coraz trudniejszych zadań programujemy w prosty sposób małego robota, którego zadaniem jest zapalenie wszystkich lampek. Z czasem uczymy się pisać komendy umożliwiające wykrycie i ominięcie przeszkody, podejmowania warunkowych decyzji etc Gra jest przeznaczona dla dzieci od wieku około sześciu lat i starszych.

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: nie

Zakupy w aplikacji: nie

Kolejna z aplikacji działających w powiązaniu ze stroną internetową. Udemy jest największym w Internecie zbiorem kursów online. Wiele kursów jest darmowych,, a te, za które trzeba zapłacić oferowane są często w promocyjnych cenach . Większość kursów jest świetnie przygotowana, z wykładami w formie wideo, zadaniami do samodzielnych ćwiczeń i podręcznikami w formie PDF. Kursy są angielskojęzyczne ale zazwyczaj na tyle przejrzyste, że dla znającego ten język w stopniu choć podstawowym nie jest to przeszkodą.

Aplikacje związane ze stronami internetowymi: DuoLingo oraz Zadane.pl

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: nie

Te dwie aplikacje umożliwiają korzystanie na naszym tablecie ze stworzonych wcześniej kont na stronach DuoLingo oraz Zadane.pl.

Duolingo to świetnie zaprojektowana strona z unikalną metodą nauki języków - uczysz się tłumacząc prawdziwe i konkretne zdania, które na początku składają się ze specjalnie przygotowanych ćwiczeń, a na późniejszych poziomach pochodzą np. z wybranych czasopism i stron internetowych.

Druga z tych aplikacji, nierozerwalnie związanych ze stroną internetową Zadane.pl, jest przeznaczona dla uczniów, wzajemnie pomagających sobie w odrabianiu lekcji. W serwisie obowiązuje system punktów - poprosić o pomoc w rozwiązaniu zadania można tylko posiadając te punkty. Zdobywa się je jedynie pomagając innym. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki którym uczniowie mogą wykazać się wiedzą w przedmiocie, który przyswoili lepiej i uzyskać pomoc w innych, w których są jeszcze nieco słabsi.

Cena: darmowa, wersja pełna 9 PLN

Aplikacja dostępna w języku polskim: nie

Zakupy w aplikacji: nie

Gra matematyczna w świecie uwielbianych (nie tylko przez dzieci) pingwinów z Madagaskaru. Pomagamy pingwinom wykonać kolejne misje, rozwiązując matematyczne zagadki. Gra oferuje wersję darmową i pełną (za około 9 zł), możliwość zalogowania się przez rodzica i np. ustawienia poziomu trudności czy zakresu liczb oraz możliwość stworzenia kilku profili graczy. Pomiędzy łamigłówkami matematycznymi pojawiają się różne mini-gry np. oparte na mechanice Angry Birds.

Aplikacja jest dostępna również na Windows 8.1: (Madagaskar: Math Ops)

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: nie

Zakupy w aplikacji: nie

Aplikacja, która zadba o ogólny i wszechstronny rozwój naszego mózgu. Codziennie dostajemy zestaw dopasowanych do nas gier, które testują różne aspekty naszej sprawności intelektualnej: pamięć liczb, pamięć przestrzenną, refleks, umiejętność widzenia wzorców etc. Gier jest naprawdę mnóstwo, we wszystkie się fajnie gra, a na końcu otrzymujemy zestawienia z naszym postępem - jaką cechę dziś poprawiliśmy. Grać można również, korzystając z tego samego konta na stronie internetowej Lumosity.

TED

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: nie

Coś dla każdego - na pewno po obejrzeniu kilku prezentacji w aplikacji TED poczujemy się mądrzejsi i inaczej spojrzymy na świat. TED jest konferencją pod hasłem "Ideas worth spreading - koncepcje warte propagowania", i polega na przedstawieniu jakiegoś tematu w sposób interesujący i zwięzły (do 15-18 minut). TED to skrót od Technology, Entertainment i Design. W trakcie TED można posłuchać czegoś ciekawego na każdy temat. – Obejrzymy tam przezentacje zarówno artystyczne, naukowe , jak i rozrywkowe. Każda jednak pozostawia w nas chęć przemyślenia jakiegoś tematu lub dowiedzenia się czegoś więcej. Ta wzbogacająca nas cecha zadecydowała o tym, że umieściliśmy ją wśród innych aplikacji edukacyjnych.

Aplikacja na dzień dobry rozpoznała język systemowy i spytała, czy przełączyć się na język polski. Spodziewałem się, że zostaną przetłumaczone elementy interfejsu, ale okazało się, że tytuły prelekcji są przedstawione po polsku, a wykłady wyposażone w polskie napisy!

Aplikacja jest dostępna również pod Windows. Wersja Windows niestety nie obsługuje napisów.

Tablet lub hybryda z Windows 8.1

W dalszej kolejności przyjrzyjmy się aplikacjom pobieranym z Windows Store. Urządzenie na jakim je instalujemy, również dostarczyła firma Acer - jest to Acer Aspire Switch 10.

acer aspire switch 10 003

Pierwsze co rzuca się w oczy, jeśli chodzi o ofertę w sklepie, to że jest ona nieco uboższa niż w przypadku Androida. Jak się jednak okazało, znaleźliśmy aplikacje w każdej z kategorii jakie sobie założyliśmy. Dodatkowo dobrze jest pamiętać o szerokiej gamie aplikacji desktopowych, uruchamianych przez urządzenia hybrydowe.

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: nie

Najwygodniejszym w obsłudze i zawierającym najwięcej treści programem do nauki języka angielskiego na Windows 8.1 okazała się aplikacja o nazwie po prostu "Angielski". Testy i lekcje są posegregowane tematycznie, poziomami, oraz według rodzaju testu (test wyboru, test polegający na wpisaniu słowa etc).

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: nie

Doskonałym odpowiednikiem androidowego LightBota jest darmowa aplikacja od Microsoft Studies o nazwie Kodu. Umożliwia ona kreatywną zabawę w programowanie gier, tworzenie poziomów, zasad, obiektów i interakcji. Zacząć można od jednego z prostych przykładów, by następnie uczyć się coraz bardziej skomplikowanych funkcji. Przy pomocy Kodu można przygotować nawet całkiem złożone projekty. Poniżej znajdziemy przykład przygotowanej w Kodu gry wyścigowej.

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: tak

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: nie

Zakupy w aplikacji: nie

EduWeb to strona trochę podobna do Udemy, omawianej w sekcji poświęconej programom na Androida. Możemy w niej znaleźć kursy, najczęściej z grafiki komputerowej, programowania, i przygotowywania stron WWW. Wiele kursów jest płatnych, istnieją jednak również darmowe, a większość kursów zawiera fragment, działający na zasadzie trial, by zobaczyć za darmo i zorientować się, czy dany kurs spełnia nasze oczekiwania.. Aplikacja pozwala na łatwy dostęp do wykupionych przez siebie kursów, jak również umożliwia zakupienie nowych z poziomu aplikacji.

Khan Academy z kolei, to doskonałe źródło darmowych kursów na różne tematy, tyle że... po angielsku. Nazwa Khan Academy nie wzięła się bynajmniej od startrekowego złoczyńcy. Założycielem strony Khan Academy jest Salman Khan, który w 2009 roku, po sukcesie swoich filmów poświęconych korepetycjom z matematyki, postanowił rzucić pracę w finansach i zająć się edukacją. Tak powstała Akademia Khana.

Image [7]

Cena: 9,99 PLN

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: nie

Zbierająca dobre recenzje aplikacja do nauki szybkiego czytania. Co ważne, aplikacja została nie tylko przetłumaczona, ale i dostosowana do polskich realiów i do cech języka polskiego. Cena jest atrakcyjna, szczególnie w porównaniu z podręcznikiem czy kursem szybkiego czytania.

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: nie

Zakupy w aplikacji: nie

Kids Shapes to prosty program prezentujący kształty zarówno w wersjach abstrakcyjnych jak i w formie przedmiotów o tym samym kształcie przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. Aplikacja jest w języku angielskim, jednak w tym przypadku zupełnie to nie przeszkadza. Każdy kształt może być swobodnie obracany przez dziecko za pomocą ekranu dotykowego.

Kids Colors oparty jest na tej samej koncepcji, uczy jednak dziecko rozpoznawania, znajdowania i dopasowywania kolorów.

Cena: darmowa

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: tak

Doskonale spolszczony program, pokazujący jak krok po kroku narysować kota, dinozaura, psa czy wiele innych kształtów). Spróbować można za darmo lub odblokować wszystkie obrazki za około 6 PLN. Program wyposażony jest w pomoc profesjonalnego lektora, który mówi dziecku jak przejść poszczególne kroki. Rysujemy na kartce lub bezpośrednio na ekranie, przy pomocy interfejsu dotykowego.

Cena: 19,49 PLN

Aplikacja dostępna w języku polskim: tak

Zakupy w aplikacji: nie

W pewnym sensie odpowiednik Lumosity z Androida. Umożliwia wykonywania ćwiczeń różnych cech umysłu, i śledzenie naszych postępów w czasie. Dodatkowo, program prezentuje informacje o działaniu i budowie mózgu.

Aplikacje desktopowe na Windows 8.1

Należy pamiętać, że Windows 8.1 ma również doskonały tryb Desktop, w którym może uruchamiać "normalne", pobrane z Internetu aplikacje edukacyjne. Tutaj swego rodzaju kopalnią dla darmowych aplikacji jest serwis sourceforge.net, udostępniający aplikacje tworzone na zasadzie open source. Wśród nich znajdują się takie ciekawostki jak:

Bardzo prosta gra, oparta na koncepcji gier z automatów arcade. Polega na zestrzeliwaniu meteorów, które spadają na wioskę pingwinów. Na czym polega aspekt edukacyjny? Aby zestrzelić meteoryt, należy szybko rozwiązać napisane na nim równanie. Zakres i typ działań do rozwiązania ustawiamy w menu rodzica.

Program - legenda, jedna z najbardziej znanych aplikacji edukacyjnych open source. Umożliwia rysowanie, kolorowanie, i to co dzieci lubią najbardziej: rysowanie za pomocą pieczątek. Do aplikacji można ściągnąć dodatkowy pakiet szablonów i pieczątek, co zapewnia zabawę na długie godziny.

Tux Typing to gra, oparta na podobnym pomyśle jak Tux Math Command, tym razem jednak… karmimy pingwiny spadającymi z nieba śledziami. Każdy ze spadających elementów jest oznaczony literą, składającą się na słowo. Gra zachęca do nauki szybszego i sprawniejszego pisania na klawiaturze.

Podsumowanie

Zarówno tablety (np. Acer Iconia Tab 7) jak i komputery hybrydowe (np. Acer Aspire Switch 10) świetnie sprawdzą się jako pomoc dla rodziców w dbaniu o edukację i rozwój dziecka. Dodatkowo, istnieje wiele aplikacji dla osób dorosłych, chcących rozwijać się intelektualnie. Myślę, że dziś powiedzenie iż komputer służy do nauki, ma większa rację bytu, niż jeszcze kilka lat temu. Jak widać, wcale nie trzeba w tym celu wydawać dużo pieniędzy!

Internet pełen jest zasobów, które kiedyś nie były powszechnie dostępne - np. wykładów ze znanych uniwersytetów, prelekcji, czy edukacyjnych podcastów. Dzięki temu każda odpowiednio zmotywowana osoba może, nie wydając dużo pieniędzy, zdobyć naprawdę pożyteczną wiedzę.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: 3 dni temu