REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Takiego miejsca w Polsce jeszcze nie było. Startuje Z-Store - gratka dla fanów druku 3D

Od kilku dni korzystam z drukarki Zortrax M200, która zostanie u mnie jeszcze przez parę tygodni. Mam tę rzadką okazję poznania drukarki 3D oraz tajników związanych z drukiem 3D na własne oczy i na własnej skórze (platforma, na której drukowane są modele jest… gorąca). Jeśli też chcecie zgłębić tę wiedzę, to mam dla was dobrą wiadomość.

12.09.2014
15:37
Takiego miejsca w Polsce jeszcze nie było. Startuje Z-Store – gratka dla fanów druku 3D
REKLAMA
217 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Druk 3D jest jeszcze młodą technologią, która bardzo dynamicznie się rozwija. Każdy kwartał przynosi nowe rozwiązania, które sprawiają, że wydruki modeli 3D są jeszcze trwalsze, bardziej precyzyjne i przy tym wytrzymałe. W ciągu najbliższych tygodni będę chciał na Spider’s Web przybliżyć nieco tę tematykę, na przykładzie moich doświadczeń z polską drukarką 3D - Zortrax M200.

Z-Store - pierwsze takie miejsce w Polsce

Mam informację, którą niewątpliwie docenią osoby zainteresowane lub zaintrygowane tematem druku 3D: 10 października wystartuje w Krakowie sklep Z-Store. Będzie to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie stacjonarny sklep z drukarkami 3D.

zortrax druk 3d

Firma Zortrax działająca w porozumieniu z Materialination - krakowskim resellerem drukarek Zortrax, otwiera sklep, który będzie też pełnił rolę showroomu.

W rozmowie ze Spider’s Web przedstawiciel Zortraksa potwierdził, że zależy im nie tylko na tym, aby sklep pełnił funkcję punktu handlowego, w którym będzie można zakupić drukarki, filamenty (tworzywa, które zużywa drukarka) i niezbędne oprzyrządowanie. Z-Store będzie też showroomem, w którym każdy zainteresowany drukiem 3D będzie mógł zdobyć niezbędną wiedzę, poznać drukarki i przyjrzeć się z bliska ich działaniu.

Przedstawiciele firmy Zortrax chcą ściągnąć do swojego sklepu wszystkie osoby, które muszą również wydrukować dowolny model 3D, ale same nie dysponują odpowiednim sprzętem. Taka oferta z pewnością zostanie dobrze przyjęta przez projektantów chcących wdrukować modele swoich projektów i prototypów.

- Najciekawsze modele zostaną wystawione i będą prezentowane wszystkim odwiedzającym - powiedział Rafał Tomasiak, CEO firmy Zortrax.

Już teraz zapowiedziano w Z-Store serię szkoleń, warsztatów i spotkań związanych z drukiem 3D. Za ich organizację i opiekę nad Z-Store będzie odpowiadała ekipa z Materialination.

W dniu premiery odwiedzający Z-Store zobaczą przestrzenną instalację multimedialną, która została wykonana w technologii druku 3D bazując na video mappingu oraz interaktywnym podświetleniu LED.

Tego samego dnia odbędzie się zapowiedź nowych drukarek i prezentacja rozwiązań, nad którymi pracuje aktualnie Zortrax. Wiemy już, że będzie to m.in. mała drukarka biurkowa działająca w technologi LPD. Obok niej zaprezentowana zostanie drukarka dedykowana profesjonalnemu odbiorcy - wyposażona w dwa ekstrudery (głowice drukujące), z których jeden będzie odpowiedzialny za wydruk modeli, a drugi budowanie supportu (stelaża będącego wsparciem dla drukowanego modelu) z rozpuszczalnego materiału.

Trzecia drukarka 3D, która zostanie zapowiedziana w październiku będzie wykorzystywała do druku płynne polimery utwardzane światłem UV. Pozwoli na drukowanie skomplikowanych modeli. Sprzęt ten będzie charakteryzował się wysoką dokładnością wydruków, na poziomie 10 mikronów. Support podporowy z takich wydruków będzie można usunąć za pomocą wody.

REKLAMA

Jestem też szalenie ciekaw tego jak będą wyglądały nowe drukarki Zortrax, gdyż pracuje nad nimi Paweł Czyżewski, który projektował wcześniej m.in. dla Mazdy i Bugatti. Ostatnio zwerbował go też do swojego zespołu Karim Rashid, którego magazyn Time określił mianem najsłynniejszego projektanta przemysłowego w obu Amerykach. Obecnie Zortrax dysponuje sporymi możliwościami i wierzę, że będzie w stanie stworzyć funkcjonalne i nowoczesne urządzenia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA