REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tak zmieni się system Microsoftu - oto Windows 9 na nowych zrzutach ekranu

W Sieci pojawiły się zrzuty ekranowe z jednej z najnowszych kompilacji opracowywanego przez Microsoft systemu Windows 9. Widać na nich, jak bardzo zmieniło się Menu Start oraz wiele innych nowości, jak aplikacje ze Sklepu Windows pracujące w oknach.

11.09.2014
16:21
Tak zmieni się system Microsoftu – oto Windows 9 na nowych zrzutach ekranu
REKLAMA
244 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Nie wiemy, czy poniższe zrzuty ekranowe są autentyczne. Wydają się jednak całkowicie potwierdzać to, co zapowiadał Microsoft: zarówno oficjalnie, lub poprzez nieco zbyt gadatliwych pracowników. Windows 9 ma łączyć wszystko to, co najlepsze w Windows 7 i Windows 8.1 oraz wprowadzić kilka rzeczy od siebie. Zrzuty ekranowe jako pierwszy opublikował serwis WinFuture.de.

screen_shot_2014-09-11_at_8_09_20_am

Na zrzutach widać trzy ważne nowości: nowe Menu Start, aplikacje ze Sklepu Windows pracujące w pulpitowych oknach i to, co się stało z paskiem bocznym Windows (jednak tylko częściowo, o czym za chwilę).

Aplikacje ze Sklepu Windows działające w oknach są naturalnym krokiem w rozwoju nowego ekosystemu Microsoftu. Nie miejmy żadnych wątpliwości: dotychczasowe tak zwane „aplikacje klasyczne” (Win32) są dalej zgodne z systemem Windows tylko i wyłącznie z dwóch powodów: 1) środowisko WinRT (nie mylić z Windows RT) jest wciąż zbyt niedojrzałe (dopiero teraz wchodzi obsługa okien) oraz 2) zbyt wiele aplikacji Win32 nie ma sensownych odpowiedników w WinRT. Jednak dni aplikacji klasycznych są już policzone.

screen_shot_2014-09-11_at_7_48_27_am

Nowe Menu Start, które będzie dostępne dla użytkowników większych laptopów i desktopów (tablety nadal będą miały znany z Windows 8.x ekran startowy) łączy to, co najlepsze z Menu Start i ekranu startowego aktualnej wersji Windows. Zapewnia drzewiastą strukturę programów i folderów a zarazem pozwala na przypinanie aktywnych kafelków.

screen_shot_2014-09-11_at_7_48_19_am

Ważny jest też zrzut prezentujący działanie mechanizmów poprzednio umieszczonych w pasku bocznym. Teraz można do nich dotrzeć klikając myszką w logo aplikacji na jej oknie. Co z wersją dla użytkowników urządzeń, których głównym interfejsem jest dotykowy? Tego jeszcze nie wiemy.

screen_shot_2014-09-11_at_7_47_48_am

Wiemy jednak, że pierwsza wersja rozwojowa Windows 9 ma zostać udostępniona do testów 30 września bieżącego roku. Z tego, co słyszałem, będzie to bardzo wczesna wersja, pozbawiona wielu funkcji, nad którymi Microsoft jeszcze pracuje. Nie przeszkodzi nam to jednak w przyjrzeniu się z bliska temu, co już jest i odpowiednim tego opisaniu.

REKLAMA

--

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA