REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 9 – wszystkie informacje w jednym miejscu!

Już jutro, o godzinie 19:00, Microsoft po raz pierwszy zaprezentuje kolejną wielką aktualizację Windows. Ale co ona właściwie wniesie? Zebraliśmy dla was wszystkie oficjalne informacje na ten temat a także… wiarygodne plotki od rzetelnych informatorów.

29.09.2014
13:55
Windows 9 – wszystkie informacje w jednym miejscu!
REKLAMA
114 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Windows 9 ma naprawić szkody, jakie wyrządził Windows 8.x. System ten był bowiem krytykowany za zbyt rewolucyjne zmiany i położenie zbyt dużego nacisku na obsługę urządzeń z ekranami dotykowymi. Windows 9 ma być jeszcze lepszy na tabletach, a zarazem ma oferować co najmniej tak wielką wygodę dla power usera, co Windows 7.

„Obiecanki-cacanki” ktoś mógłby rzec i miałby rację. Microsoft reklamuje i będzie reklamować swoje produkty jak tylko potrafi, wskazując ich największe zalety. Wady odkryjemy sami, a najprawdopodobniej już jutro będziemy mogli przetestować wczesną wersję rozwojową nowego Windows. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to wersja Enterprise, a wiele nowości dla „zwykłego użytkownika” nie trafi do tej wersji testowej. Z oceną więc będziemy musieli się wstrzymać do wiosny, wtedy bowiem Windows 9 ma trafić do sprzedaży.

A co właściwie pojawi się w Windows 9? Oto dziewięć najistotniejszych nowości:

Po pierwsze: numeracja może zniknąć

Windows-9-Wallpapers-SkyBlue

Coraz więcej mówi się o tym, że Microsoft może całkowicie zrezygnować z wyraźnego oznaczania kolejnych wersji swojego systemu operacyjnego. Bardzo możliwe, że następca Windows 8.1 wcale nie będzie się nazywał Windows 9 (ani tym bardziej Windows 8.2). Wiele wiarygodnych źródeł twierdzi, że Microsoft poważnie rozważa nazwanie swojego systemu operacyjnego, tak po prostu, „Windows”.

Po drugie: wróci coś w rodzaju Menu Start

Start-menu

Nie będzie to jednak kalka Menu Start z Windows 7. Microsoft ma bowiem coś innego w zanadrzu. Nowe Menu Start będzie dużo bardziej konfigurowalne od tego z „Siódemki”. Będziemy mogli dowolnie zmieniać jego rozmiar, co oznacza, że będziemy mogli mieć zarówno wąską „szufladkę” znaną ze starych wersji Windows, jak i pełnoekranowe menu startowe z Windows 8.x. Dodatkowo, nawet w tejże „szufladce” będziemy mogli przypinać aktywne kafelki z aplikacjami.

Po trzecie: Windows i Windows Phone staną się „jednością”

Nie w sensie dosłownym. To dalej będą osobne dystrybucje (dla telefonów, tabletów, urządzeń hybrydowych i klasycznych PC), ale będą dzielić ze sobą jądro, środowisko uruchomieniowe, API i funkcje. Oznacza to, że do Windows 9 na komputerach PC trafią takie moduły, jak cyfrowa asystentka Cortana, Centrum Akcji, Czujnik Danych czy Czujnik Pamięci.

win9_notifications-100433670-large

Wszystkie te urządzenia mają otrzymać nową, gruntownie przebudowaną wersję Internet Explorera. Na jego temat wiemy jednak bardzo niewiele poza tym, że będzie miał zupełnie nowy interfejs, przypominający Firefoxa i Chrome oraz będzie obsługiwał najnowsze standardy webowe. System ma też być wyposażony w DirectX 12 API, który, podobnie jak Mantle, umożliwi lepsze wykorzystanie sprzętu do przetwarzania grafiki, zapewniając deweloperom bezpośredni do niego dostęp.

Po czwarte: Pulpit czekają gruntowne zmiany

Zmienić się ma estetyka Pulpitu. Wszystko, w myśl nowej mody na interfejsy, ma być w tak zwanym flat-design, a więc bardziej „płaskie”. Dodatkowo, pojawi się natywne narzędzie do pracy na wielu Pulpitach równocześnie: obsługa wirtualnych Pulpitów istnieje w Windows od czasów Windows NT, ale Microsoft nigdy nie zdecydował się „upublicznić” tej funkcji za pomocą autorskiego narzędzia (do tej pory trzeba było radzić sobie aplikacjami firm trzecich, które odblokowywały tę funkcję i zapewniały interfejs do jej obsługi).

Na Pulpicie pojawią się też aplikacje ze Sklepu Windows. Będą mogły one pracować w oknach o dowolnym rozmiarze, dokładnie tak samo, jak tak zwane aplikacje klasyczne. To może zachęcić użytkowników tradycyjnych komputerów PC do częstszego zaglądania do sklepu z aplikacjami.

wtp-hero

Mówi się też (to tylko plotki), że na urządzeniach, które będą obsługiwały Pulpit (a więc na nie-tabletach i nie-telefonach) zniknie prawy pasek boczny znany z Windows 8.x. Twórcy aplikacji, jeżeli polegają wyłącznie na nim, będą musieli je uaktualnić, by zapewnić swoim użytkownikom dostęp do funkcji do tej pory obecnych na tym pasku.

Według plotek, Pulpit ma całkowicie zniknąć z tabletów i smartfonów (na tych nigdy nie był obecny…) i być dostępny wyłącznie na urządzeniach hybrydowych i tradycyjnych komputerach PC.

Po piąte: Kto dostanie aktualizację do Windows 9?

Jeżeli wierzyć przedstawicielowi indonezyjskiemu oddziałowi Microsoftu (osobiście, zachowałbym do tego dystans), system Windows 9 ma być darmowy dla wszystkich posiadaczy Windows 8.x. Nie jest natomiast wiadome, czy użytkownicy Windows Phone i Windows RT otrzymają aktualizację i czy ona będzie darmowa.

threshold-hero-new

Uważa się natomiast, że Windows 9 będzie ostatnią wielką premierą Microsoftu jeżeli chodzi o systemy operacyjne. Gigant z Redmond chce od tej pory ponoć wprowadzać cykliczne, cokwartalne aktualizacje rozwojowe, rozbudowując system o dodatkowe funkcje.

Po szóste: kiedy premiera?

Jutro pojawi się bardzo okrojona, testowa wersja Windows 9 Enterprise. A kiedy koniec prac i właściwa premiera? Według niepotwierdzonych informacji: już niedługo! A konkretniej, na wiosnę 2015 roku.

Po siódme: co z dotykowym Microsoft Office?

office-touch-hero

Najważniejszy, obok Windows i Azure, produkt Microsoftu, nadal nie ma interfejsu dedykowanego pracy na tablecie. Wiemy jednak, że prace nad tym już trwają od dawna, a dotykowy Office ma pojawić się wraz z Windows 9. Warto dodać, że tablety z iOS mają już od wielu tygodni takową wersję dostępną do pobrania. Jest jednak wątpliwe, by jutro Office dla tabletów z Windows miał swoją premierę, nawet w wersji testowej.

Po ósme: nowy system antypiracki

Według niepotwierdzonych informacji, nadszedł koniec aktywacji Windows i kluczy produktu w edycjach konsumenckich. System operacyjny ma być przypisany do Konta Microsoft i możliwy do wykorzystania na kilku urządzeniach równocześnie. Na ten temat wiemy jednak bardzo niewiele, a informacje do tej pory publikowane na ten temat nie zawierają żadnych szczegółów technicznych.

Po dziewiąte: wymagania sprzętowe

Windows 9 ma działać zarówno na „wypasionych” maszynach dla graczy i stacjach roboczych jak i… najtańszych smartfonach i tabletach. System ma mieć jeszcze niższe wymagania sprzętowe, by móc trafić do najtańszych urządzeń, nawet takich, które są sprzedawane w krajach rozwijających się. To z przyjemnością zweryfikujemy, mój archaiczny netbook czeka z niecierpliwością…

Już jutro, na Spider’s Web, tuż po konferencji Microsoftu, pierwsze komentarze i wrażenia na temat Windows 9!

REKLAMA

---

Zrzuty ekranowe zaczerpnąłem z bloga Paula Thurrotta, który miał okazję przetestować testową kompilację Windows 9, a zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock. Źródłem informacji są własne rozmowy z przedstawicielami Microsoftu, informacje prasowe Microsoftu a także publikacje na Neowin, blogu Paula Thurrotta, blogu Mary Jo Foley oraz na serwisie Windows Phone Central

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA