REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

TVP testowo w 4K już tej jesieni

4K to odległa przyszłość? Jeśli chodzi o transmisję telewizyjną, to rzeczywiście tak jest. Aby na poważnie myśleć o 4K z satelity, czy telewizji naziemnej musi minąć jeszcze trochę czasu. Nie przeszkadza to jednak TVP przeprowadzać kolejnych testów.

26.09.2014
14:19
TVP testowo w 4K już tej jesieni
REKLAMA

Publiczni nadawcy na całym świecie eksperymentują z nowinkami technologicznymi. Wszystko po to aby następnie ustalić standardy i w przyszłości rozpocząć regularne nadawanie. Mieliśmy testy BBC z 4K przy okazji Wimbledonu, Olimpiady i Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

REKLAMA

Także TVP prowadziła już pierwsze testy odbioru transmisji satelitarnej nadawanej przez Eutelsat, a dalej przesłaniu jej wewnętrznie w ośrodku badawczym TVP przy wykorzystaniu kodeka HEVC. Takie eksperymenty prowadzono w lipcu. Październikowe testy zapowiadają się znacznie ciekawiej.

Według informacji Rzeczpospolitej podczas konferencji PIKE w Łodzi, Telewizja Polska będzie demonstrować testową transmisję 4K przy wykorzystaniu łącza internetowego i technologii HbbTV. Nie znamy szczegółów technicznych, ale można się domyśleć, że będzie to wysokiej jakości streaming do którego link znajdziemy w HbbTV.

To ciekawy eksperyment, który mógłby w przyszłości zaowocować nie tylko nadawaniem przez TVP kanałów w 4K, ale też nadawaniu w HD wybranych kanałów właśnie przez Internet. Można zrobić wreszcie użytek z HbbTV i na przykład na kanale TVP Kultura z DVB-T uruchomić opcję podwyższania jakości sygnału przy wykorzystaniu łącza internetowego. Wtedy na multipleksie można będzie nadal oszczędzać miejsce, a widzowie pragnący lepszej jakości i posiadający odpowiednią infrastrukturę cieszyliby się wysoką rozdzielczością. Zwłaszcza, że przy wykorzystaniu kodeka HEVC do dobrego HD nie są potrzebne jakieś wyjątkowo wysokie przepustowości (ok 10 Mbps).

Testy testami ale kiedy kanały w 4K?

4k tv

Widzów testy jednak nie powinny interesować, realizowano już przecież transmisje w 4K z meczu piłki nożnej w Polsce. Prowadzono też inne testy 4K, ale wciąż nie ma mowy o stałym dostępie do materiałów 4K z wyłączeniem serwisu VOD na telewizorach Samsunga.

Na chwile obecną nie ma jednak żadnych pozytywnych informacji o regularnym nadawaniu kanałów w 4K. O ile serwisów VOD, czy następcy Blu-Ray'a należy spodziewać się już w przyszłym roku, to na linearne stacje 4K czekać będziemy jeszcze przynajmniej do 2016 roku.

To właśnie sportowe imprezy z 2016 roku jak Euro 2016 czy Igrzyska Olimpijskie w Rio mogą być rzeczywiście pierwszymi, które stosunkowo powszechnie będą nadawane w ultrawysokiej rozdzielczości. Z dzisiejszej perspektywy, to dość odległa przyszłość, ale jeśli spojrzymy wstecz okaże się, że TVP HD rozpoczęło nadawanie właśnie podczas IO w 2008 roku.

REKLAMA

Sześć lat temu HD ruszyło z kopyta, a dziś jesteśmy przy początkach wdrażania 4K. I wcale nie są to łatwe początki.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA