REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Tak będzie wyglądać nowe iPKO. Według PKO BP rewolucja powinna być… subtelna

Bank PKO BP wkrótce wprowadzi zupełnie nowy serwis internetowy do obsługi konsumenckich produktów bankowych. Zmieniło się w nim właściwie wszystko, a zarazem… wszystko wygląda bardzo znajomo.

30.09.2014
14:34
Tak będzie wyglądać nowe iPKO. Według PKO BP rewolucja powinna być… subtelna
REKLAMA
103 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Bank PKO BP to bank, który kojarzy się z dość konserwatywnym podejściem do robienia interesów. Swego czasu, zarówno w tym negatywnym, jak i pozytywnym znaczeniu. Z czasem jednak bank ten zaczął wprowadzać ciekawe innowacje, z aplikacją IKO na czele, umożliwiającą nawet wypłatę gotówki z bankomatu bez konieczności noszenia karty płatniczej przy sobie. Po „konserwie” została… ostrożność we wprowadzaniu zmian. Co akurat, w mojej ocenie, jest wielką zaletą.

transakcje

Kiedy takie banki jak Getin Bank czy mBank wprowadzały nowe systemy bankowości elektronicznej, wszystko było wywrócone do góry nogami. Nowe wzornictwo, nowy interfejs, nowe rozmieszczenie funkcji, nowe wszystko. Tak jak byśmy zmienili cały bank. W iPKO, a więc serwisie internetowym PKO BP, sprawy będą wyglądać nieco inaczej

Wszystko nowe, a jednak znajome

Nowe iPKO zostało gruntownie przebudowane, a mimo tego wszystko wygląda bardzo znajomo. Głównie za sprawą znaczącego „oczyszczenia” interfejsu. Aktualnie, serwis iPKO wygląda tak:

ipko

Po zmianach, będzie wyglądał o tak:

strona startowa

Jak widać, zniknął gąszcz opcji i podopcji. Teraz wszystko jest wyraźne i czytelne (zwróćcie uwagę, że opcji jest faktycznie więcej, ale są one podzielone na kilka ekranów i są to opcje, do których i tak chcielibyśmy się jak najszybciej doklikać). Jak twierdzą przedstawiciele banku, zadecydowały o tym nie tylko względy estetyczne. Coraz chętniej korzystamy z elektronicznej bankowości za pomocą tabletu. To oznacza, że trzeba zmieścić maksimum treści, przyciski powinny być duże i łatwe do wybrania za pomocą interfejsu dotykowego… a wszystko to ma pozostać przejrzyste.

Serwis zostanie jednak odświeżony wyłącznie w wersji „tradycyjnej”, a więc tej dla wyświetlaczy o większej przekątnej. Wersja smartfonowa, przynajmniej na razie, pozostanie nietknięta. PKO BP uważa, że na smartfonach i tak dużo chętniej korzystamy z dedykowanej bankowości aplikacji, a ta jest dostępna na iOS-a, Androida i Windows. Dla reszty użytkowników mobilna wersja webowa, zdaniem banku, jest wystarczająca.

historia rachunku tabela

- Dotychczasowy wygląd iPKO wdrażany był w 2008 roku. Przez ten czas zmieniła się technologia, oczekiwania klientów i przede wszystkim sposób korzystania przez nich z serwisów bankowych. Wszystkie te elementy uwzględniliśmy w nowym projekcie – wszystkie najważniejsze informacje prezentowane są od razu po zalogowaniu, a najczęściej wykorzystywane funkcje są dostępne po najechaniu kursorem lub na jedno kliknięcie. Zwróciliśmy też uwagę na ergonomię i przejrzystość serwisu, dzięki czemu korzystanie z niego będzie znacznie wygodniejsze. - mówi Jakub Grzechnik,Dyrektor Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej w PKO Banku Polskim.

To właściwie największa, z mojego punktu widzenia (jestem użytkownikiem iPKO) zmiana. Do tej pory prawie każda kolejna operacja wymagała powrotu do menu głównego i z niego odbycia całej ścieżki czynności na nowo. Teraz wszystko jest pod ręką, w zasięgu wzroku, myszki i palca.

karty

Kiedy, kiedy?

W pierwszej odsłonie serwisu wdrożone zostaną wszystkie najczęściej wykorzystywane przez klientów zakładki, między innymi rachunki, lokaty, karty, kredyty. W kolejnych etapach dołączane będą sukcesywnie pozostałe funkcje. Użytkownicy po uruchomieniu nowego iPKO będą mogli korzystać zarówno z dotychczasowej, jak i odświeżonej platformy oraz przełączać się między nimi przy pomocy jednego kliknięcia, bez ponownego logowania.

Pierwsze publiczne testy mają ruszyć już w pierwszej połowie października. Na razie nie wiadomo kiedy stara wersja serwisu zostanie ostatecznie wyłączona, PKO BP podejmie tę decyzję obserwując migrację użytkowników do nowego systemu, co jest rozsądnym podejściem: nie każdy lubi nowości i zanim się przekona do nowej wersji, powinien móc dalej prowadzić swoje rachunki tak, jak robił to do tej pory.

REKLAMA

-

Ilustracja główna (ze zmianami) pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA