REKLAMA

Coraz więcej przemawia za kupnem Chromebooka - Photoshop dostępny na Chrome OS

Osoby zastanawiające się nad Chromebookiem zyskały właśnie mocny argument do zakupu takiego komputera. Adobe właśnie udostępniło pełną wersję Photoshopa na Chrome OS! Program działa – jakże by inaczej – prosto z chmury.

30.09.2014 07.48
Coraz więcej przemawia za kupnem Chromebooka – Photoshop dostępny na Chrome OS
REKLAMA
REKLAMA

Na wstępie trzeba jasno zaznaczyć, że Adobe Photoshop na Chrome OS to pełna wersja programu, którą znamy z komputerów PC i Mac. Chrome OS to jednak specyficzna platforma nastawiona na usługi webowe, dlatego Photoshop działa w zupełnie niestandardowy sposób. Program jest streamowany na Chromebooka wprost z chmury. Photoshop jest także w pełni zintegrowany z Dyskiem Google, na którym zapisywane są pliki.

photoshoppixel

Działanie w chmurze jest obarczone pewnymi brakami – program nie potrafi wykorzystać do obliczeń kart graficznych komputerów. Photoshop może więc działać nieco wolniej, ale zachowana jest pełna funkcjonalność programu.

Jak możemy przeczytać na blogu Google Chrome blog, Photoshop jest obecnie dostępny jako limitowana beta, która w pierwszej kolejności będzie dostępna dla klientów ze Stanów Zjednoczonych, którzy uczestniczą w programie edukacyjnym Adobe Education Exchange. Dodatkowo trzeba być użytkownikiem pakietu Creative Cloud. Sporo tych warunków, ale w końcu jest to limitowana beta, która rządzi się swoimi prawami.

Początek reakcji łańcuchowej?

Chromebooki w Polsce są całkowitą niszą, natomiast w Stanach sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na liście najchętniej kupowanych laptopów w sklepie Amazon, Chromebooki zawsze są w ścisłej czołówce. Obecnie Chromebook Acer C720 zajmuje trzecią pozycję na liście, ale były miesiące, kiedy Chromebooki były najczęściej kupowanymi laptopami.

amazon

Do tej pory system Chrome OS kojarzył mi się z mało zaawansowanym produktem. W moich oczach Chromebooki miały funkcjonalność tabletów. Jedyną znaczącą różnicą był tylko standardowy sposób obsługi, wykorzystujący klawiaturę i myszkę lub gładzik.

Premiera pełnej wersji Photoshopa może całkowicie odmienić takie postrzeganie Chromebooków. Jeżeli w Chrome OS inwestuje tak duża firma, jaką jest Adobe, to coś jest na rzeczy. Oczywiście równie dobrze może się okazać, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, chociaż gracz pokroju Adobe na pewno wielu firmom da do myślenia.

chromebook-chrome-os

Dostosowanie desktopowych programów do Chrome OS nie jest prostym zadaniem. Adobe musiało przecież stworzyć wersję Photoshopa, która działa całkowicie w chmurze i jest streamowana na ekran Chromebooka. Opracowanie takich rozwiązań na pewno wymaga ogromnych budżetów. W przypadku Adobe takie działania doskonale wpisują się w ostatnią „chmurową” politykę firmy, z pakietem Creative Cloud na czele. Jednak dopiero Photoshop na Chrome OS jest de facto prawdziwym Photoshopem działającym w chmurze.

REKLAMA

Photoshop w przeglądarce?

Nowy streamowany Photoshop może być dużym przełomem także dla użytkowników Windowsa. Skoro Adobe mogło stworzyć Photoshopa na Chrome OS, to prawdopodobnie kwestią czasu jest Photoshop działający w przeglądarce Chrome na PC! Byłby to Photoshop zupełnie oderwany od komputera. Program można by było uruchomić w nagłych wypadkach na komputerach u znajomych, czy u rodziny. Właśnie na takie rozwiązanie czekam. Myślę, że użytkownicy pakietu Creative Cloud powinni mieć taką możliwość w standardzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA