REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

OneGuide zadziała w Polsce! Microsoft dogadał się z kablówkami

Microsoft zapowiedział właśnie comiesięczną aktualizacje systemu operacyjnego konsoli Xbox One. Jak zawsze, pojawią się w niej nowe, ciekawe funkcje. Jedna z nich będzie szczególnie atrakcyjna dla polskich użytkowników nowego Xboksa.

09.09.2014
17:11
OneGuide zadziała w Polsce! Microsoft dogadał się z kablówkami
REKLAMA
REKLAMA

Ledwo co zainstalowaliśmy wrześniową aktualizację systemu dla Xbox One, a Microsoft już chwali się październikową. Zmian jest całkiem sporo, aczkolwiek te głównie dotyczą samego interfejsu konsoli. Na szczęście nie brakuje też nowych i, co ważne, sensownych funkcji. Czego więc powinniśmy się spodziewać?

Najwięcej zmian czeka mechanizm odpowiedzialny za wielozadaniowość na konsoli. Jest to spowodowane dwoma rzeczami: brak komend głosowych w wielu regionach (w tym polskim) oraz dostępność konsoli bez kontrolera Kinect. Teraz przypinanie aplikacji z boku ekranu ma być dużo łatwiejsze: wystarczy wcisnąć dwukrotnie przycisk „Xbox” na padzie, by wywołać interfejs „Snap Center” by móc szybko wybrać aplikację, którą chcemy przypiąć. Ulepszony też zostanie interfejs aplikacji Znajomi i Wiadomości by miały one sens w przypiętym trybie. Oprócz tego rozwiązano w końcu brak komendy „Xbox, record that” w polskim regionie / bez Kinecta: od października, by nagrać ostatnie 30 sekund rozrywki, wystarczy wcisnąć dwukrotnie przycisk „Xbox” a następnie „X”.

Zwiększono też „społecznościowość” konsoli. Teraz można udostępniać swoje Osiągnięcia z gier i je komentować a także wygodniej podglądać kto jakie zdobył. Będzie też wygodniejszy podgląd tego, co aktualnie robią na konsoli nasi znajomi. Nie zabrakło też kilku bajerów w postaci „znajdź mojego gamepada” (konsola rozkazuje padowi wibrować, przez co łatwiej go znaleźć w domowym bałaganie). Tym razem jednak najwięcej zmian i nowości czeka coś, co niezupełnie jest związane z grami. A mam tu na myśli…

…telewizję i multimedia, co dotyczyć będzie również Polski!

Wiele zmian doczekał się moduł telewizyjny, multimedialny i OneGuide, które, uwaga uwaga, będą dostępne również dla polskich użytkowników konsoli. A przynajmniej tych, którzy korzystają z następujących dostawców treści telewizyjnych: Astra 19.2 Kanały Niezakodowane, Astra 19.2 Wszystkie Kanały, Cyfrowy Polsat, DVB-T, DVB-T National Lineup, Multimedia Polska, NC+, Orange Polska, Telewizja na Kartę HD, Telewizja na Kartę SD, Toya, TVP (Astra), UPC Kaon, UPC MediaBox, Vectra.

Będziemy więc mogli skorzystać ze wszystkich dotychczasowych funkcji Xboxa One w naszym kraju, ale też dojdzie do nich, wraz z październikową aktualizacją, kilka nowych. Należą do nich MiniGuide (informacja na dole ekranu z informacjami o aktualnie oglądanym programie), możliwość wykorzystania SmartGlass jako pilota do telewizora i dekodera, obsługa aplikacji VoD w ramach OneGuide oraz dwie nowe, ważne rzeczy, które zasługują na oddzielny akapit.

OneGuideCompositeCA

Pierwszą z nich jest Stream TV, a więc możliwość strumieniowania telewizji do dowolnego urządzenia z aplikacją SmartGlass (Windows, Windows RT, Windows Phone, Android, iOS). Oznacza to, że mając Xboksa One możemy bez problemu zamienić naszego iPada, Surface’a, Lumię czy Galaxy Note’a w kolejny odbiornik telewizyjny.

Drugą jest ta, która jest bardzo spóźniona: dodanie obsługi DLNA i kontenera MKV do odtwarzacza multimedialnego. Innymi słowy, od tej pory nie będzie problemu z odtwarzaniem filmów HD zgromadzonych na naszym domowym NAS-ie. Do tej pory systemowy odtwarzacz obsługiwał wyłącznie firmy zgodne z zestawem kodeków Windows Media, wyłącznie z pamięci USB.

REKLAMA

Xbox One co miesiąc coraz ciekawszy

Każdy nowy miesiąc to nowe i, przede wszystkim, przydatne funkcje dla konsoli Xbox One. Fakt, niektóre powinny być dostępne w dniu premiery, a nie prawie rok po niej (mam tu na myśli chociażby obsługę DLNA), większość z nich jednak czyni maszynkę Microsoftu coraz wszechstronniejszą i przyjemną w obsłudze. Jeżeli tempo prac się utrzyma, to aż trudno sobie wyobrazić co nasz czeka chociażby za rok. Już teraz Xbox One znacznie się różni od konsoli oferowanej w dniu premiery. Widać też, że Polska nie jest pomijana (brak komend głosowych ma zostać uzupełniony wkrótce). A to jest tylko i wyłącznie powód do radości.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA