REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Niespodzianka od Sony - nie jeden, lecz dwa nowe obiektywy-aparaty. Jest też coś dla filmowców

Właśnie skończyła się konferencja Sony na targach IFA 2014, na której oficjalnie poznaliśmy kilka nowych urządzeń z branży foto-wideo od tego japońskiego producenta. Niespodzianką jest drugi aparat-obiektyw Sony DSC-QX30, a także zupełnie nowa, mniejsza i lżejsza kamera sportowa Sony HDR-AZ1.

03.09.2014
18:15
Niespodzianka od Sony – nie jeden, lecz dwa nowe obiektywy-aparaty. Jest też coś dla filmowców
REKLAMA
REKLAMA

Sony ILCE-QX1

ILCEQX1_wXperiaNEW_4-1200
ILCEQX1_Left-1200 (1)

O tym nietypowym module fotograficznym pisałem już wczoraj. Jest to urządzenie, które pozwoli podłączyć do smartfona obiektywy bagnetu Sony E, przeznaczone do bezlusterkowców japońskiego producenta. Oficjalna premiera zdementowała informację o matrycy - ILCE-QX1 nie wykorzystuje matrycy znanej z bezlusterkowca Sony A6000, a inny sensor APS-C, o rozdzielczości 20,1 milionów pikseli. Inny jest także system AF, który działa jedynie w oparciu o detekcję kontrastu. Moduł jest wyposażony w procesor obrazu Bionz X, we wbudowaną lampę błyskową, baterię znaną z bezlusterkowców Sony i oczywiście bagnet Sony E. Urządzenie pozwoli na zapis plików RAW. Cena urządzenia to 400 dolarów, a będzie ono dostępne w listopadzie tego roku.

Sony DSC-QX30

QX30_Main1_with_XperiaZ2_1-1200
QX30_Main2-1200
QX30_Main1-1200

DSC-QX30 to rozwinięcie linii dotychczasowych modułów fotograficznych od Sony. Ten model można uznać za następcę zeszłorocznego DSC-QX10. Tegoroczny model wyposażono w matrycę CMOS Exmor R 1/2.3" i obiektyw Sony Zoom G Lens z 30-stokrotnym zoomem optycznym (24–720 mm dla ekwiwalentu pełnej klatki, światło f/3.5-6.3). Obiektyw jest wyposażony w stabilizację obrazu Optical SteadyShot. Urządzenie potrafi wykonać do 10 zdjęć na sekundę, oraz nagrywać filmy Full HD w jakości 60p. Szkoda, że Sony w tym modelu nie zdecydowało się na umieszczenie lampy błyskowej. Z nowymi modułami fotograficznymi zadebiutuje także nowy zestaw do montażu ADP-FSK1, który pozwoli wykonywać zdjęcia typu selfie.

sony obiektyw

Urządzenie zostało wycenione na 350 dolarów i będzie dostępne już we wrześniu.

Sony HDR-AZ1, czyli Action Cam Mini

Ostatnim urządzeniem jest miniaturowa kamerka sportowa, przy czym miniaturyzację potraktowano tu bardzo serio. Nowa kamerka jest o 30% mniejsza od swoich poprzedników serii Action Cam i waży tylko 63 g. Kamera wyposażona jest w matrycę CMOS Exmor R, procesor obrazu Bionz X i obiektyw ZEISS Tessar ze światłem f/2.8, wyposażony w stabilizację obrazu SteadyShot. Obiektyw ma pole widzenia wynoszące 170 stopni, jednak przy włączonej stabilizacji kąt widzenia spada do 120 st.

HDRAZ1_main2_with_case-1200 – Copy

Sony HDR-AZ1 nagra filmy Full HD wykorzystując kodeki MP4 lub, znacznie nowsze i ciekawsze, XAVC S. Ten ostatni pozwoli na zapis danych z jakością 50 mbps. Kamera jest odporna na zachlapania (standard IPX4), a dodatkowa obudowa podwodna pozwoli zanurzyć sprzęt do 5 metrów pod wodą.

HDRAZ1_1-1200
REKLAMA

Wraz z kamerą zadebiutuje także nowy pilot bezprzewodowy RM-LVR2V, który można zaczepić na nadgarstku niczym smartwatch. Pilot jest wyposażony w ekran LCD zapewniający podgląd obrazu, oraz w nadajnik GPS, dzięki któremu można zapisywać dane o lokalizacji. To właśnie przeniesienie modułu GPS z kamery do pilota pozwoliło na zmniejszenie jej rozmiarów. Wraz z kamerą zadebiutowały także nowe akcesoria do montażu, umożliwiające m.in. przyczepienie kamery do plecaka.

Kamera będzie dostępna w październiku. Za zestaw z osłoną wodoodporną zapłacimy 250 dolarów, a zestaw z bezprzewodowym pilotem to wydatek rzędu 350 dol.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA