REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Twórca największej porażki branży foto dołącza do zespołu projektantów Apple Jonathana Ive'a

Jonathan Ive - ikona designu i prawdziwa gwiazda firmy Apple – doczekał się nowego współpracownika. Do zespołu projektantów Apple dołącza Marc Newson – projektant jednego z najbrzydszych aparatów w historii.

06.09.2014
18:01
Twórca największej porażki branży foto dołącza do zespołu projektantów Apple Jonathana Ive’a
REKLAMA
105 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Do tej pory człowiekiem odpowiedzialnym za design w firmie Apple był Brytyjczyk Jonathan Ive, który w 2006 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za dokonania w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Sam Steve Jobs uważał Ive’a za swojego duchowego następcę. Wraz ze swoim zespołem Ive zaprojektował między innymi: iMaca, MacBooka Air, iPhone’a, iPada, a ostatnio także wygląd systemu iOS 7.

Apple można nie lubić, ale nawet najwięksi hejterzy dobrze wiedzą, że sprzęty z jabłkiem są po prostu ładne.

imac apple

Tyle tylko, że może się to zmienić. Do zespołu Jonathana Ive’a dołączył właśnie Marc Newson, gwiazda wzornictwa przemysłowego. Newson projektuje m.in. meble, dodatki do ubrań i zegarki i sprzęty użytku publicznego, jednak fanom fotografii to nazwisko kojarzy się z... jedną z największych porażek na rynku foto.

Mowa o aparacie Pentax K-01, który uważam ze jeden z najbrzydszych aparatów w historii. Wygląda jak plastikowa zabawka, która nie powinna opuścić Japonii.

pentax k-01
pentax k-01 2

Są różne gusta i guściki

Być może K-01 znajdzie swoich fanów, ale abstrahując od designu, aparat jest koszmarnie nieergonomiczny. Przyciski i pokrętła są rozstrzelone po górnej ściance bez żadnego składu, a obsługa jest bardzo niewygodna. Widać, że ten aparat wyszedł spod ręki artysty, a nie fotografa.

Wspólnie Ive i Newman zaprojektowali już jedno urządzenie, którym także jest aparat. Mowa tu o specjalnej edycji dalmierza Leica M, zaprojektowanej specjalnie na aukcję charytatywną dla organizacji RED. Aparat został sprzedany za 1,8 mln dol.

Leica-custom-made-camera-by-Jony-Ive-and-Marc-Newson-for-RED
M-SYSTEM-Leica

Projekt aparatu wygląda jak połączenie surowej niemieckiej estetyki Leiki z minimalizmem Apple’a. Do mnie ten design zupełnie nie trafia, ale dalmierze Leica uważam za jedne z najładniejszych aparatów. Projekt Ive’a i Newsona wygląda przy nich jak tania zabawka. W oczach niektórych fanów Leiki ten projekt to profanacja. Tego aparatu nie trzymałem w rękach, ale sądząc po wciśniętych w obudowę kółkach nastaw, nie jest ergonomicznym mocarzem, podobnie jak Pentax K-01.

REKLAMA

Miejmy nadzieję, że niewątpliwy talent Marca Newsona zostanie odpowiednio spożytkowany przez Apple. Inaczej obawiam się, że dni dobrego wzornictwa producenta iPhone'a mogą być policzone.

* zdjęcie główne: Designophy

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA