REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Uwaga - Lenovo ma "wielowarstwowe smartfony"

Pierwsze miejsce pod względem sprzedaży w Chinach, w sumie 36 rynków, na których odbywa się dystrybucja telefonów, kilkusetprocentowe wzrosty sprzedaży globalnie i 4 miejsce w rankingu producentów - te wyniki nie wystarczają Lenovo, które wciąż ma apetyt na więcej. Dziś mieliśmy okazję poznać dwa nowe smartfony, które mają pomóc chińskiej firmie w awansie o co najmniej jedną lokatę w tabeli. Czy wystarczą?

04.09.2014
16:05
Uwaga – Lenovo ma „wielowarstwowe smartfony”
REKLAMA
REKLAMA

Propozycją, którą można uznać za standardową, jest model Lenovo Vibe Z2. Z zewnątrz nie różni się szczególnie od większości smartfonów, choć nie da się ukryć, że metalowe wykończenie obudowy robi fantastyczne wrażenie. Pomimo sporych rozmiarów (ekran HD 5,5") Vibe Z2 zaskakująco dobrze leży w ręce i naprawdę trudno jest go odłożyć. Prostota, elegancja, minimalizm - tak można go opisać i z całą pewnością może się podobać.

vibe z2

Specyfikacja każe pozycjonować go na półce średniej-wyższej.

64-bitowy procesor Qualcomma, 13 MPX kamera z OIS oraz matrycą BSI, Android 4.4 i 7,8 mm grubości przy 158 gramach masy to atrakcyjna propozycja, zwłaszcza przy cenie na poziomie 429 dol., ale trudno powiedzieć, że zatrzęsie rynkiem.

Elementem wyróżniającym może natomiast okazać się kamera umieszczona z przodu telefonu. Zamiast standardowych 2 MPX, ma ona rozdzielczość 8 MPX, a system z nakładką Vibe w nowej wersji (2.0) oferuje szereg narzędzi poprawiających jakość wykonywanych zdjęć typu "selfie", czy ułatwiających ich wykonywanie.

vibe z2 2

O wiele ciekawszy jest natomiast Vibe X2. Smartfon okrzyknięty został przez Lenovo pierwszym "wielowarstwowym telefonem".

Na czym polega wielowarstwowość, która ma być odpowiedzią na zalew monotonnych, wręcz nudnych produktów? Okazuje się, że Chińczycy postanowili wizualnie rozdzielić najważniejsze elementy urządzenia - ekran, podzespoły i tylną obudowę (Display, Technology, Skin), osobno przygotowując i barwiąc każdy z nich.

vibe z2 3

Poza tym planowane są eksperymenty nie tylko z kolorami, ale i materiałami. Podczas prezentacji zademonstrowano m.in. wersję z pokrywą baterii wykonaną z bambusa, a Lenovo zapowiada, że kombinacje są praktycznie nieograniczone i w przyszłości zobaczymy ich więcej niż na starcie.

vibe z2 2 2

Nie można jednak powiedzieć, że początkowa oferta będzie uboga. Łącznie w ofercie w najbliższym czasie pojawi się pięć wielokolorowych i wielomateriałowych odmian. Jakie wrażenie sprawia w ręce X2? Z całą pewnością nie jest "tani", wszystkie elementy zdają się być spasowane idealnie, a wielokrotne lakierowanie poszczególnych elementów może zagwarantować długoterminową przydatność do "spożycia". Nie jest to jednak jakość porównywalna z Z2.

Na tym jednak nie kończą się ciekawe rozwiązania w X2. Dla telefonu planuje się całą serię akcesoriów możliwych do "dołożenia" do telefonu.

Przykładowo będziemy mogli zamontować (zamiast tylnej klapki) dodatkowy głośnik, z wbudowaną "nóżką" lub powerbank, w formie umożliwiającej nadal wygodne korzystanie z telefonu.

Również i tutaj Lenovo zapowiada, że oferta z czasem stanie się o wiele bogatsza.

vibe x2

Specyfikacja urządzenia obejmuje w tym przypadku moduł LTE, grubość na poziomie 7,27 mm, ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor Mediateka, Androida 4.4 i 5-calowy ekran o rozdzielczości FHD.

Cena? 399 dol., czyli nieco mniej niż za Z2, choć trzeba przyznać, że wybór pomiędzy tymi modelami może być naprawdę bardzo trudny. Z jednej strony otrzymujemy fantastyczną, metalowa obudowę, natomiast z drugiej - atrakcyjne, kolorowe, wesołe i wciąż względnie eleganckie urządzenie.

vibe x2 2

Obydwa telefony otrzymały przy tym nową nakładę Vibe, która jest w stanie m.in. uczyć się na podstawie akcji użytkownika.

Jako przykład podano sytuację, w której po odblokowaniu ekranu nie widzimy standardowej siatki ikon, a "bąbelki", gdzie rozmiar bąbelka jest zależny od tego, jak często z aplikacji ukrytej w danym bąbelku korzystamy.

x2

Poza tym pojawiają się już wcześniej opcje upiększania naszych selfies, łatwiejsza aktywacja aparatu czy łatwiejsze wykonywanie zdjęć typu selfie. Użytkownicy dotychczasowych modeli z tej serii nie muszą się obawiać - Vibe 2.0 trafi w przyszłości również i do nich.

vibe 2 ui

REKLAMA

Kiedy przy okazji poprzednich imprez zdawaliśmy relację ze smartfonowych nowości Lenovo, można je było bez problemu traktować wyłącznie jako ciekawostki.

Dziś, znając ambicje Lenovo, pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich lekceważyć. Szczególnie, jeśli potrafią się wyróżniać z tłumu w taki sposób, jak Vibe X2.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA