REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

ISSpresso, czyli jak wypić porządną kawę na orbicie Ziemi

Pożywienie i napoje spożywane przez astronautów zawsze różniło się od tego, co jemy i pijemy na Ziemi. Stan nieważkości i bardzo ograniczone miejsce na wykonywanie wszelkich czynności powodują, że jedzenie nie jest tak atrakcyjne. W szczególności unikać trzeba rozlania się płynów (które mogą uszkodzić urządzenia elektryczne lub poparzyć astronautów) oraz rozsypywania okruszków (krążą one potem w powietrzu, stanowiąc niebezpieczeństwo np. zakrztuszenia).

19.09.2014
8:35
ISSpresso, czyli jak wypić porządną kawę na orbicie Ziemi
REKLAMA
REKLAMA

Dostarczaniem jedzenia dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zajmuje się m.in. firma Argotec. To właśnie Argotec we współpracy ze słynącą z kawy firmą Lavazza opracował pierwszy ekspress ciśnieniowy umożliwiający przygotowanie prawdziwego espresso w warunkach panujących na ISS - informuje CollectSpace. Dotychczas astronauci musieli się zadowolić... kawą rozpuszczalną, którą każdy szanujący się kawosz traktuje jako coś nieskończenie gorszego od prawdziwej zaparzonej w ekspresie filiżanki.

isspresso

Ekspres, nazwany dowcipnie ISSpresso, został zbudowany tak, aby można było napełnić zaparzoną kawą specjalną szczelną "filiżankę", która wyposażona jest w pasujący do ekspresu zawór. Podobnym zaworem wypełniamy zbiornik z wodą.

isspresso-machine

Oszczędność miejsca na orbicie ma swoją cenę - ISSpresso zostało przystosowane do przygotowania nie tylko espresso i lungo ale również herbaty, a nawet bulionu.

Ekspres ma nie tylko zapewnić odpowiednią dawkę kawy astronautom, ale i dostarczyć potrzebnego dla komfortu psychicznego miejsca relaksu i swobodnych rozmów. Każdy kto plotkował przy biurowym ekspresie, dobrze to zrozumie.

ISSpresso przybędzie na stację kosmiczną równocześnie z pierwszą astronautką z Włoch, Samanthą Cristoforetti. Na pewno pokaże ona innym astronautom, jak powinno się przygotowywać i pić porządną włoską kawę!

REKLAMA

---

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA