REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

LTE w Plusie w końcu dla posiadaczy iPhone'ów. Ale nie wszystkich

Wracamy właśnie z Drezna do Polski i przekroczyliśmy już granicę. Szybki rzut oka na wyświetlacz nowego iPhone'a 6 pokazał, że ostatni operator bez wsparcia sieci LTE w końcu dogadał się z Apple. Czy to oznacza, że iPhone'y 6 trafią w końcu do oferty Plusa oficjalnymi kanałami?

19.09.2014
16:16
LTE w Plusie w końcu dla posiadaczy iPhone’ów. Ale nie wszystkich
REKLAMA
REKLAMA

Nowe iPhone'y otrzymały wsparcie dla sieci LTE w sieci Plus! Udało nam się ustalić, że to nie jest żaden "błąd", który zostanie szybko naprawiony. Dowiedzieliśmy się też czegoś nowego na temat dostępności najnowszych iPhone'ów w ofercie tego operatora.

Plus może i był pierwszą siecią komórkową, która udostępniła łączność LTE w naszym kraju, ale i tak zaliczył wizerunkową wpadkę.

iPhone-6-iPhone-6-Plus-iPhone-5s-3

Chociaż Plus udostępnił LTE przed Play, Orange i T-Mobile, to jednocześnie jest jedynym operatorem, który do tej pory nie dogadał się z Apple w sprawie certyfikacji LTE. To dlatego, że sieć nie jest oficjalnym partnerem firmy z Cupertino i nie posiada (oficjalnie) iPhone'ów w ofercie.

Oczywiście wszyscy dobrze wiemy, że Plus na okrętkę iPhone'y do swojej oferty już wprowadzał, ale były to urządzenia pozyskiwane przez sieć samodzielnie, a nie na mocy umowy z Apple. Właśnie z tego powodu to Orange, Play i T-Mobile wyprzedziły zielonych z uruchomieniem LTE na telefonach firmy Tima Cooka.

Klienci Plusa nawet posiadając odpowiedni abonament i kartę USIM nie mogli skorzystać z łączności nowej generacji w telefonach Apple. Tak po prostu.

iPhone-6-SpidersWeb-4a

Użytkownicy Plusa nie są z tego faktu, delikatnie mówiąc, zadowoleni. Już rok temu mieli nadzieję, ze coś się zmieni w tej kwestii po premierze iPhone'a 5s. Niestety ani Plus, ani Apple, nie garnęły się do tego, żeby coś w tej sprawie zdziałać.

Od debiutu ostatniego 4-calowego telefonu Apple minął jednak rok. Dopiero udostępniona przed dwoma dniami oficjalna aktualizacja do iOS 8 przyniosła możliwość włączenia LTE w opcjach m.in. iPhone'a 5s.

Na możliwość uruchomienia LTE w Plusie wskazywała już wersja beta w iOS 8, ale przy wydaniach rozwojowych opcja ta nie działała prawidłowo.

iPhone-6-SpidersWeb-4

W trakcie testów beta iOS 8 rozsądne było założenie, że Plus nadal w jakiś sposób drze z Apple koty, a klienci dostają rykoszetem. LTE w Plusie nie działało też w wydaniu GM nowego systemu Apple, więc tym bardziej wracając z Drezna zdziwiliśmy się, że po przekroczeniu granicy iPhone 6 Przemka Pająka pokazał te trzy magiczne literki obok ikonki zasięgu.

Po wejściu do opcji okazało się zaś, że przełącznik LTE pojawił się w ustawieniach sieci komórkowej w nowym iPhonie. Z publikacją tej informacji wstrzymaliśmy się jednak do momentu, aż dojechaliśmy do miejsca wyposażonego w odpowiednik nadajnik.

Tam potwierdziły się nasze przypuszczenia, a LTE działa tak jak trzeba.

Jeśli chodzi o szybkość LTE w Plusie na iPhonie 6, to pierwszy Speedtest pokazał nam wyniki 30 (download) i 7 (upload) przy trzech kreskach zasięgu na stacji benzynowej. Można rozsądnie założyć, że przy pełnym zasięgu prędkość nie będzie w żaden sposób ograniczona.

Sprawdziliśmy też szybko egzemplarz iPhone'a 5s z iOS 8 w wersji oficjalnej, a nie Golden Master. Okazało się, że obsługuje on sieć LTE bez problemu. To jednak zrodziło kolejne pytania: czy iPhone 6 trafi do oferty Plusa oficjalnymi kanałami?

Skontaktowaliśmy się już z przedstawicielem operatora Plus i uzyskaliśmy odpowiedź w tej sprawie.

Na nasze pytania odpowiedziała Aleksandra Gieros-Brzezińska z Plusa:

Decyzja o tym, czy z LTE na danym sprzęcie będą mogli korzystać klienci Plusa zależy od producenta tego sprzętu, w tym przypadku firmy Apple. Nasze LTE działa na iPhone 6 oraz na iPhone 5 i 5s po aktualizacji do iOS 8.0, czy i kiedy działać będzie również na starszych modelach, zależy od producenta.

iPhone 6 pojawi się w ofercie Plusa.

To świetna wiadomość dla klientów tej sieci oraz wszystkich osób zainteresowanych nowym iPhonem. Kolejny operator sprzedający telefony Apple to szansa na niższe ceny ze względu na konkurencję między sieciami.

Zastanawiający jest jednak brak w zestawieniu urządzeń wspierających LTE iPhone'a 5c, który przecież bazuje na iPhonie 5. Ciekaw jestem, czy to tylko przeoczenie w podawaniu nazw modeli, czy faktycznie Apple nie było zainteresowane certyfikowaniem tego sprzętu w Plusie.

REKLAMA

Wygląda też na to, że iPhone 6 Plus może być naprawdę trudno dostępny. W Apple Store w Dreźnie nie było ani jednej sztuki tego telefonu poza tymi zamówionymi w przedsprzedaży, a polski operator informuje wyłącznie o wprowadzeniu mniejszego, 4,7-calowego modelu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA