REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ten procesor Intela może połączyć MacBooka oraz iPada

W ostatni weekend miała miejsce premiera procesorów Intel Core M. Jest to zupełnie nowa rodzina procesorów oparta na architekturze Broadwell, która ma zastąpić energooszczędne układy z serii Y. Układy Intel Core M cechują się wystarczającą dla większości osób wydajnością oraz małym poborem energii, dzięki któremu komputery będą bardzo długo działać bez ładowania.

08.09.2014
13:48
Ten procesor Intela może połączyć MacBooka oraz iPada
REKLAMA
REKLAMA

Energooszczędność przede wszystkim

Inżynierowie Intela produkując procesory Intel Core M chcieli sprawić, by nowe komputery były jeszcze cieńsze i lżejsze niż obecnie, a przy tym zapewniały odpowiedni komfort pracy i długo działały bez ładowania. Było to zadanie trudne, ale jak widać możliwe. Pierwszym krokiem podjętym przez Intela było znaczne zmniejszenie powierzchni i grubości obudowy procesora, dzięki czemu ten zajmuje mniej miejsca.

Intel Core M

Zmniejszono też powierzchnię jądra procesora, ale nie odbiło się to na wydajności układu. Wszystko dlatego, że jednocześnie zdecydowano się na obniżenie wymiaru technologicznego z 22 do 14 nm. Dzięki temu procesory Broadwell-Y są mniejsze od swoich poprzedników Haswell-Y, mimo że mają od nich o 30 proc. więcej tranzystorów. Kolejne widoczne na pierwszy rzut oka zmiany dotyczą energooszczędności i wydajności.

Intel Core M 5

Nowy tryb Turbo stosowany w procesorach Broadwell, w tym w Core m, zwiększa taktowanie do czasu przekroczenia pojemności cieplnej zastosowanego chłodzenia oraz uzyskania zbyt dużej prędkości rozładowania akumulatora. Intel doskonale sobie zdaje sprawę, że Core m to nie jest sprzęt dla profesjonalistów, a zwykłych użytkowników, którzy używają komputera do mało skomplikowanych zadań, ale w zamian za to chcą mieć pewność, że ten będzie chłodny, bezpieczny i będzie długo działał bez ładowania. Świadczą o tym specyfikacje tych sprzętów. Dwa rdzenie i niskie częstotliwości pracy - to cechuje nowe procesory Intela.

Intel Core M 2

Ponownie poprawiono też najniższe stany energetyczne. Tak jak w poprzednich generacjach procesorów, układ podzielono na dużą liczbę części, które można wyłączać, gdy ten nie są używane. By to umożliwić, w każdej generacji procesorów Intel Core M integruje się w coraz więcej elementów. Tym razem do wbudowanego w procesor mostka południowego dodano nawet układ dźwiękowy.

Intel Core M 7

Nieco wydajniejszy procesor, jeszcze lepsza grafika

Największa zmiana w procesorach Broadwell to zmiana procesu technologicznego z 22 do 14 nm. Nie poczyniono innych dużych zmian w architekturze, a gdy już się na nie decydowano, to o wiele chętniej decydowano się na te zmniejszające pobór energii niż zwiększające wydajność. Z tego powodu procesory Broadwell będą cechować się tylko o 5% większą wydajnością niż ich odpowiedniki oparte na architekturze Haswell. Ciekawe jest, że sprzęt wyposażony w procesor Intel Core M może być wydajny w razie potrzeby.

Intel Core M 6

Gdy będziemy potrzebowali większej mocy, trzeba będzie go włożyć do stacji dokującej Media Dock z wbudowanym chłodzeniem, które lepiej schłodzi procesor i pozwoli na szybszą pracę bez przegrzania się. Do takiej stacji dokującej podłączone są też wszystkie kable, przez co uczynienie z tabletu ‚stacjonarki’ trwa zaledwie kilkanaście sekund. Dodatkowo wszystkie akcesoria będą podłączane do stacji dokującej za pomocą bezprzewodowego standardu WiGig.

Intel Core M 4

W nowych układach zastosowano też niespotykany do tej pory układ graficzny Intel HD Graphics 5300. Bazuje on na układach Intel HD 4000, które były stosowane w procesorach Ivy Bridge oraz Haswell. Największą zamianą jest tu pogrupowanie jednostek obliczeniowych nie po 10, a po 8 sztuk. Intel Core M ma trzy takie bloki, a w innych procesorach Broadwell będzie ich więcej dla uzyskania większej wydajności. Struktura taka ma się przełożyć na wydajność układu graficznego w grach, bo jednostki będą miały lepszy dostęp do pamięci podręcznej, samplerów oraz innych współdzielonych części.

Intel Core M 8

Dodatkowo nowy układ graficzny obsługuje DirectX 11.2 (a zapewne i DirectX 12) oraz OpenCL 2.0. Druga technologia jest promowana przez AMD i polega na współdzieleniu pamięci wirtualnej między procesor i układ graficzny. Jest to swego rodzaju wirtualny odpowiednik HSA, w którym GPU i CPU rzeczywiście mają równy dostęp do pamięci. Nowy układ graficzny wspiera też w końcu rozdzielczość 4K. Cechę tę co prawda miały procesory Intel Haswell, ale nie te z energooszczędnej serii Y. Widać tu zatem poprawę.

Intel Core M3

Intel Core M jest bardzo ważny dla rynku mobilnego

Jak widać, nowy układ prezentuje się bardzo ciekawie. Jest to pierwszy procesor Intela, który doskonale odpowiada na potrzeby cały czas zmieniającego się rynku komputerów. Intel Core M będzie stosowany przede wszystkim w wydajnych tabletach oraz konwertowalnych maszynach, które mogą pełnić rolę zarówno tabletu, jak też laptopa i komputera stacjonarnego. Układ powinien sprawić, że niebawem w sklepach zobaczymy prawdziwy wysyp komputerów cienkich, wydajnych i tanich, kosztujących mniej niż 3000 zł. Podejrzewam też, że dzięki niemu rynkiem komputerów konwertowalnych zainteresuje się nie tylko Windows i pośrednio Google ze swoim Androidem, ale też Apple.

Intel Core M 9
REKLAMA

Od niemal roku mówi się, że Apple niebawem zaprezentuje iPada Pro o przekątnej 12”. Jednocześnie chodzą słuchy o pojawieniu się 12-calowego MacBooka Air. Widzimy też, że z każdą aktualizacją OS X coraz bardziej upodabnia się do iOS i jest z nim integrowany. Dlatego podejrzewam, że niebawem Apple odejdzie od swojej polityki i zaprezentuje pierwszy komputer konwertowalny, iPada i MacBooka w jednym. Nie będzie to sprzęt przeznaczony do trudnych, wymagających zadań, a codziennej pracy, dodatkowo zgodny z większością oprogramowania ze stacjonarnego systemu Apple.

Wielu fanów Apple z całą pewnością jest przekonanych, że taki sprzęt nie może pokazać się na rynku, ale jeszcze niedawno mało kto wierzył w to, że Apple wyda swój phablet. Z kolei już jutro powinniśmy zobaczyć 5,5-calowego iPhone’a. W takich okolicznościach możliwości zobaczenia w najbliższym czasie konwertowalnego komputera od Apple oceniam na bardzo duże. Zwłaszcza, że nowy układ Intela to pierwszy chip, który do takich urządzeń pasuje po prostu idealnie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA