REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple wprowadza Apple Pay - własny system płatności zbliżeniowych

Apple wprowadza swoją własną usługę płatności o nazwie Apple Pay. Możliwe, że wprowadzenie tej usługi będzie jedną z największych rewolucji w płatnościach w USA. Warto pamiętać, że w tym kraju bardzo ciężko jest znaleźć kartę płatniczą wyposażoną w coś innego niż pasek magnetyczny. Możliwe jest, że dzięki Apple Pay Amerykanie pominą erę kart chipowych i od razu zaczną masowo korzystać z płatności zbliżeniowych.

09.09.2014
20:09
Apple wprowadza Apple Pay – własny system płatności zbliżeniowych
REKLAMA
REKLAMA

Na początku Apple pokazał nieco naciąganą reklamę, w której prezentował, jak czasochłonne i uciążliwe jest korzystanie z kart płatniczych. Dowiedzieliśmy się z niej, że karta może nie działać, możliwe jest przechwycenie z niej danych potrzebnych do transakcji, a do jej wykonania konieczne jest sprawdzenie przez sprzedawcę dokumentu tożsamości. Remedium na te trudności ma być właśnie Apple Pay, które ma być bezpieczne, szybkie i bardzo proste w obsłudze.

Zrzut ekranu 2014-09-09 o 19.53.21

Jak działa Apple Pay?

Od strony technicznej - w telefonie musi być chip zbliżeniowy NFC, który umożliwia kontaktowanie się z terminalami zbliżeniowymi. Jest to dokładnie taki sam układ jak znajdujący się w kartach płatniczych oraz innych telefonach obsługujących komunikację zbliżeniową. Od strony użytkowej - wystarczy wyjąć telefon, przyłożyć go do zbliżeniowego terminala i położyć palec na skanerze TouchID w celu potwierdzenie swojej tożsamości. Wówczas chip zaczyna działać, pieniądze spływają z karty płatniczej, a cała transakcja zostaje uznana za dokonaną. Warto pamiętać, że tak jak w przypadku kart zbliżeniowych, jest tu używany jednorazowy dynamiczny kod bezpieczeństwa, który chroni nas przed skopiowaniem naszych kart przez złodzieja.

Zrzut ekranu 2014-09-09 o 19.52.46

Karty kredytowe

Do aplikacji obsługującej tę funkcję można dodać posiadane przez nas karty kredytowe, dodatkowo domyślnie Apple spyta nas, czy chcemy płacić za pomocą naszej karty płatniczej podpiętej do iTunes. Program ma też funkcję dodania karty poprzez... zrobienie jej zdjęcia. Jestem ciekaw, czy ktoś będzie lekkomyślny i zdecyduje się na takie rozwiązanie po tym, co przydarzyło się Jennifer Lawrence i jej zdjęciom zapisanym w chmurze Apple. Co prawda firma z Cupertino zarzeka się, że nie zna Twoich danych, ale... nigdy nic nie wiadomo. W końcu Apple tak samo nie miało zbierać naszych danych na temat korzystania z sieci WiFi.

REKLAMA

Kiedy premiera?

Apple przy wdrożeniu tej usługi pracował z VISA, MasterCard oraz American Express, sześcioma dużymi bankami oraz 22 000 sprzedawców, którzy szybko powinni wdrożyć u siebie płatności zbliżeniowe. Apple Pay pozwoli także na płatności przez Internet. ApplePay pojawi się w październiku jako aktualizacja iPhone'ów 6 oraz 6 Plus i będzie działać tylko w USA. Nie jest to jednak duży problem dla Polaków, którzy od dawna korzystają z niemal identycznej technologii, tylko w formie kart zbliżeniowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA