1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Apple nie było na targach IFA 2014, ale w powietrzu już było czuć dzisiejszą premierę iPhone'a 6

Na targach IFA firma produkująca kultowego iPhone’a nie ma swojego stoiska. Da się jednak wyczuć obecność firmy Apple w powietrzu. Nie tylko wielu producentów stara się kopiować stylistykę produktów z jabłkiem na obudowie, ale też dodatkom dla fanów Apple poświęcono halę o wdzięcznej nazwie iZone. W tym roku po raz kolejny mogłem się tak przyjrzeć masie mniej lub bardziej sensownych akcesoriów do urządzeń mobilnych producenta z Cupertino.

Apple nie było na targach IFA 2014, ale w powietrzu już było czuć dzisiejszą premierę iPhone’a 6

Jako świeżo upieczony makowiec i półroczny sadownik nie mogłem odmówić sobie zwiedzenia hali na targach IFA 2014 o nazwie iZone. Wystawiali tam swoje produkty najróżniejsi producenci, a połowę z nich jakbym mógł, to chętnie zabrałbym ze sobą do domu. A co faktycznie można było zaś znaleźć na miejscu?

W sumie to… wszystko

Dodatkowe obudowy, folie ochronne na ekrany iPhone’ów, powerbanki, gadżety związane ze zdrowiem, zestawy do budowy podstawowego smart home, zegarki dla sportowców i nie tylko oraz głośniki bezprzewodowe… Długo by tak wymieniać.

Nie miałem niestety w tym roku czasu, aby przystanąć przy każdym ze stoisk chociaż na kilka minut, a jedynie na szybką rundkę po hali. Postanowiłem więc zaprezentować Wam kilka galerii zdjęć najróżniejszych produktów.

ifa 2014 izone 2

Etui, case’y, futerały…

Apple od zawsze prezentowała tylko raz do roku tylko jeden topowy model telefonu, a dopiero w 2013 do oferty wszedł iPhone 5c w wielu różnych kolorach obudowy przywodzący na myśl linię smartfonów Lumia z Windows Phone. Przez lata użytkownicy mogli wybrać wyłącznie jeden model w jednej, potem w dwóch, a dopiero od roku w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, białej i złotej.

W przypadku urządzeń z Androidem można za to kupić telefony w najróżniejszych kształtach i kolorach, a do tego sam system operacyjny daje szerokie pole do personalizacji sprzętu. Jak więc połączyć trzy wersje telefonu z hasłem Think Different i milionami klientów? To proste, dodatkowymi obudowami wszelkiego typu w najróżniejszych kształtach i kolorach od firm zewnętrznych. To, jakie ich zatrzęsienie trafiło na targi IFA 2014, obrazuje poniższa galeria:

Większość z etui prezentowanych na targach to typowe ozdobniki. Co prawda nie widziałem tym razem Hana Solo w karbonicie, ani kasety magnetofonowej (te wzory są w końcu już kultowe, ale i oklepane), ale była masa innych modeli. Od najbardziej tandentnych, przez naprawdę ciekawe pod względem wzorniczym.

Niektóre z obudów na iPhone’y były przy tym bardzo użyteczne. Szczególnie moją uwagę przykuły magnetyczne akcesoria firmy Tetrax. Pozwalają one na przytwierdzenie telefonu magnesem do np. deski rozdzielczej w samochodzie lub dowolnym innym miejscu, gdzie zamontowane zostanie druga część magnesu.

Ciekaw tylko jestem, czy nowy iPhone nie zabije większości firm produkujących akcesoria do smartfonów. Dotychczasowe telefony z jabłkiem były niewielkie, zwłaszcza w porównaniu do topowych Androidów. Mojego iPhone’a 5s nawet w etui Mophie bez problemu obsługuję jedną ręką. W przypadku 5-calowych Androidów nawet przez myśl by mi nie przeszło, żeby wkładać je w ochronkę.

Jeśli faktycznie Apple zdecyduje się na 4,7-calowy ekran i dodatkowy model z wyświetlaczem o przekątnej długości 5,5 cala, to liczba potencjalnych klientów na wszelkiej maści case’y powiększające gabaryty sprzętu znacząco spadnie. Niektóre firmy jednak się już na to szykują i w ofercie są też futerały i case’y na urządzenia z Androidem.

Swoją drogą, to tego akcesoria na większego iPhone’a 6 z 4,7-calowym wyświetlaczem są już reklamowane. Perełką były zaś dla mnie dodatki do... iPhone’a 6s i iPada 6.

Smart home oraz akcesoria zdrowotne i muzyczne? Firmy trzecie już dawno wyprzedziły Apple

Wraz z premierą nowego iPhone’a 6 i systemu iOS 8 spodziewamy się oficjalnej premiery nowej platformy Apple związanych z internetem rzeczy i inteligentnym domem. Firma z Cupertino najwyraźniej zainteresowała się też tematem zdrowia, chociaż Health.app pozostaje nadal tajemnicą. Wreszcie Tim Cook autoryzował zakup przez Apple Beats, czyli firmy produkującej modne słuchawki.

Firmy trzecie jednak nie czekają na Apple i… jak co roku, robią swoje. Inteligentne żarówki to nie nowość, czujniki i inne urządzenia sterowane aplikacją na iOS też nie powstały wczoraj. Na razie jednak jestem zdania, że warto poczekać do jutra (lub kolejnej konferencji Apple) i zobaczyć, co przygotowano w tym segmencie w Cupertino.

To oczywiście nie koniec. Health.app jeszcze czeka na swoją oficjalną premierę, ale firma iHealth produkująca gadżety związane ze zdrowiem przeznaczone dla użytkowników urządzeń Apple działa i ma się dobrze. Nie była to zresztą jedyna firma zajmująca się tym tematem. Głośniki i słuchawki firm trzecich - czy to o dobrej jakości dźwięku, czy też o niecodziennym wyglądzie - to też bardzo ważny segment iAkcesoriów.

To oczywiście nie wszystko

Jestem pewien, że nie udało mi się przejrzeć wszystkich dodatków, jakie niezależni od Apple producenci przygotowali na targi IFA 2014. Ciekawostek było naprawdę zatrzęsienie. Swoje przedstawicielstwo na miejscu mieli chociażby twórcy aplikacji Parallels służącej w dużym uproszczeniu do korzystania z Windowsa na Makach.

Adonit zaprezentowało z kolei dedykowany urządzeniom firmy z Cupertino rysik. Nie zabrakło Olloloclip, czyli twórców popularnych dodatkowych obiektywów do iPhone’a, "statywików" umożliwiających robienie zdjęć typu selfie, podstawek do iPada i miniaturowych kabli Lightning w formie breloka do kluczy.