REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wykop nie skasuje numeru Janusza Korwin-Mikkego i nie wyda danych użytkownika. A powinien

Użytkownicy serwisu Karachan dotarli do prywatnego numeru telefonu telefonu Janusza Korwin-Mikkego. Temat podchwycił jeden z użytkowników serwisu Wykop i opublikował screen w Sieci. Na reakcję polityka nie musieliśmy długo czekać.

29.08.2014
14:51
Apple przegrało w sądzie
REKLAMA
REKLAMA

Jak się można spodziewać, taki zabieg nie przypadł do gustu politykowi, który na Wykopie jest dość popularny. Serwis ten skupia naprawdę spore grono, aktywnych zwolenników Korwina, którzy postanowili wykorzystać nadążającą się okazję i zadzwonić do swojego krula - na Wykopie tak się mówi na JKM ;)

Polityk napisał na swoim Facebooku, że:

80% telefonów od ludzi było od sympatyków, wielu pozapisywało się do KNP. Jednak nawet te telefony były dość kłopotliwe, z racji ich liczby - a te 20% były bardzo kłopotliwe. Na szczęście krótko sypiam...

//

Wczoraj Wykop poinformował, że dostał pismo od kancelarii Korwina, która zażądała skasowania wpisu oraz udostępnienia danych użytkownika, który opublikował prywatny numer polityka.

wykop nr telefonu korwina

Pod tym wpisem pojawiło się wiele głosów niedowierzania, a niektórzy zarzucali nawet, że przedstawiciele Wykopu kłamią. Aby uciąć spekulacje administracja Wykopu postanowiła opublikować dokumenty, które otrzymała z kancelarii. Zamieszczone w serwisie Wykop skany dokumentów, potwierdzają wcześniejsze doniesienia administracji.

Janusz Korwin-Mikke udzielił pełnomocnictwa adwokatowi, Andrzejowi Ceglarskiemu, prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Warszawie. Adwokat ma reprezentować swojego klienta w pełnym zakresie, z prawem substytucji, w sprawie o naruszenie dóbr osobistych. Z dokumentów wiemy, że kancelaria polityka będzie próbowała usunąć wpis z Wykopu oraz z Google.

Kancelaria Janusza Korwin-Mikkego zażądała usunięcia komentarza i podania danych jednego z użytkowników serwisu Wykop.pl. Wykop odmówił spełnienia tych próśb.

W swoich komentarzach pytacie nas czy przekażemy kancelarii dane naszego użytkownika - otóż nie, nie przekażemy. Takie informacje przekazujemy jedynie na żądanie policji i prokuratury - czytamy w oficjalnym komunikacie administracji Wykopu

Polityk ma oczywiście prawo do ochrony swoich praw i dóbr osobistych. Działania kancelarii należy oceniać jako poprawne, zaś Wykop powinien udostępnić dane użytkownika. Potwierdzeniem tego toku rozumowania, jest podobna sprawa, którą na swoim blogu opisał prawnik, Jakub Kralka:

(...) wykładnia art. 23 ustawy o ochronie danych osobowych jest jasna (tak twierdzi WSA - II SA/Wa 569/14):

- do uzyskania adresu IP wystarczy sam zamiar powództwa cywilnego
- nie jest też rolą portalu ocenianie czy zamiar powództwa ma w ogóle uzasadnienie faktyczne lub prawne

Orzecznictwo najważniejszych sądów w Polsce coraz bardziej ewoluuje w tym kierunku, by pozyskiwanie adresów IP była łatwe, choć w ostatnich latach nawet sam NSA wydał kilka częściowo sprzecznych ze sobą wyroków w tej sprawie (choć zmiany idą w sensownych kierunku). - czytamy w tekście "Kolejny krok w wojnie z hejterami – strona musi przekazać IP także przy powództwie cywilnym" na blogu Prawo Nowych Technologii.

Kancelaria adwokacka, reprezentująca Janusza Korwin-Mikkego poinformowała w przesłanych do Wykopu dokumentach, że zastrzega skutki prawne pisma. Możemy być więc niemal pewni, że na odmowie udostępnienia danych przez Wykop sprawa się nie zakończy.

REKLAMA

Aktualizacja 13:41, 31.08.2014:
W momencie pisania powyższego tekstu wpis Wykopowicza, który ujawnił prywatny numer telefonu Janusza Korwin-Mikkego, był dostępny. Obecnie już go nie ma. Został skasowany.

---
Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA