REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Podróże
  3. Singapur

Szejkowie otworzyli lotnisko za 15 mld dol. Jak się przez nie podróżuje?

Katar jest jednym z arabskich lotniczych hubów łączących Europę z Azją, dlatego przez nowy port lotniczy w Doha przebiegała trasa mojej podróży. Szejkowie za 8 lat będą mieli największą na świecie imprezę - Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, muszą się więc przygotować na przyjęcie milionów kibiców. Jak wypadli w moich oczach?

24.08.2014
10:33
Szejkowie otworzyli lotnisko za 15 mld dol. Jak się przez nie podróżuje?
REKLAMA
REKLAMA

Lotnisko Hamada w Doha miało powstać w 2009 roku, ostatecznie przez serię opóźnień otwarto je 4 lata później i budowano w sumie przez 9 lat.

Loty towarowe rozpoczęły się w grudniu 2013 roku, a osobowe miesiąc później. Lotnisko może rocznie obsłużyć maksymalnie 320 tys. startów i lądowań, co oznacza, że samolot podrywa się do lotu, bądź opada na ziemię częściej niż co 2 minuty!

doha-lotnisko-5

Lotnisko Hamad znajduje się 5 kilometrów na wschód od wcześniejszego głównego lotniska w Katarze – Doha International. Nowe lotnisko jest 12 razy większe i zajmuje powierzchnię 2/3 samego miasta.

doha-lotnisko-2

Hamad Airport zajmuje powierzchnię 22 km kw. Połowa tego obszaru to ziemie odebrane morzu.

Lotnisko ma sprawiać wrażenie oazy na pustyni, dlatego do jego zaprojektowania użyto motywów wodnych i roślinnych. Choć nagromadzenie zieleni nie dorasta do pięt Lotnisku Changi w Singapurze, to główna hala zaskakuje palmami rosnącymi pod sam dach.

doha-lotnisko-3

Docelowo – do 2020 roku - ma obsługiwać 50 mln pasażerów rocznie, choć obecnie pojemność wynosi prawie o połowę mniej. Wg tych szacunków, w przyszłości przez lotnisko ma się przewijać nawet 93 mln pasażerów, czyniąc je drugim największym lotniskiem w regionie – zaraz po Dubaju, który może obsłużyć 120 mln ludzi rocznie.

Na razie lotnisko składa się z jednego terminalu, który jest podzielony na trzy obszary i dysponuje 23 bramkami wbudowanymi na stałe. O budowie drugiego terminalu mówi się w kontekście Mundialu w 2022, który ma się odbyć właśnie w Katarze.

doha-lotnisko-4
REKLAMA

W centrum hali odlotów znajduje się ogromny metalowy Miś - więcej o nim w wideo!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA