REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Czyżby legendarni twórcy gier - Sierra - mieli powrócić?

Sierra ma długą i burzliwą historię. Wymyślona przez małżeństwo Kena i Robertę Williamsów firma na początku nazywała się On-Line Systems Inc. Ich pierwsza gra, Mystery House, była prostą przygodówką. Wydawali również gry innych twórców (np. wydali Ultimę II). Gry były reklamowane w magazynach komputerowych i wysyłane na dyskach pocztą w kopertach, gdy ktoś wypełnił zamówienie i załączył czek.

09.08.2014
12:46
Czyżby legendarni twórcy gier – Sierra – mieli powrócić?
REKLAMA
REKLAMA

W 1982 roku w Polsce był stan wojenny, a Williamsowie zmienili nazwę swojej firmy na Sierra-Online. Ken zajął się biznesową stroną przedsięwzięcia, a Roberta została na pełny etat projektantką nowych gier i jedną z najbardziej znanych kobiet w branży. Do dziś jest wspominana jako autorka i współautorka takich legendarnych serii jak King's Quest czy Phantasmagoria.

Roberta_Williams_Graph_Growth

Oprócz wspomnianych powyżej gier, każdy gracz zna takie tytuły jak: Police Quest, Gabriel Knight, Quest For Glory, Space Quest, czy Leisure Suit Larry. Dobra passa, z przerwami, trwała do końca lat 90-tych, kiedy powstał Gabriel Knight 3 oraz doskonała kosmiczna strategia Homeworld. W XXI wiek firma weszła przeprowadzając liczne zwolnienia i restrukturyzację, by zaraz stać się w końcu częścią Vivendi Universal i zmienić swoją nazwę ponownie, tym razem na Sierra Entertainment.

Kolejne lata nie były już pasmem samych sukcesów.

sierra

Nowe gry o Larrym, tworzone już bez oryginalnego twórcy postaci, Ala Lowe, były oceniane nisko przez krytyków. Sierra produkowała jeszcze przez jakiś czas gry, niektóre odnoszące raczej umiarkowane sukcesy np. (znane z Xbox Live Arcade) Carcassonne lub Caesar IV, jednak nie były to już tytuły tego samego formatu jak choćby Homeworld.

W 2008 roku Vivendi Games przestało istnieć, a prawa do nazwy Sierra zostały przekazane w ręce Activision. Od tego czasu niewiele słyszeliśmy o dalszych losach Sierry, aż do... wczoraj.

Wczoraj na stronie Sierry, która dotychczas przekierowywała na stronę Activision, pojawił się krótki, animowany teaser i napis "GamesCom 2014". GamesCom to relatywnie nowa, organizowana od 2009 roku impreza dla branży growej, która odbywa się w Kolonii.

REKLAMA

Co zobaczymy w Kolonii w temacie Sierry? Myślę, że nie tylko ja nie mogę się doczekać, aby się dowiedzieć.

Fotografie pochodzą z archiwum Sierry umieszczonym pod adresem www.sierragamers.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA