REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Robin Williams w polskim VOD - są honory, ale filmów brak

Zmarł Robin Williams, wiele osób i firm chce oddać mu hołd. Moment ten starają się wykorzystać także serwisy VOD. Niestety ta sytuacja znów ukazuje brutalną prawdę o ich kondycji w naszym kraju.

14.08.2014
15:24
Robin Williams w polskim VOD – są honory, ale filmów brak
REKLAMA

Wśród licznych elementów upamiętniających nieżyjącego aktora w świecie tech wspomina się dedykowaną stronę Apple. Firma z Cupertino postanowiła też jeszcze nieco zarobić na tym smutnym wydarzeniu i udostępnić dedykowaną kolekcję filmów w których grał Robin Williams.

REKLAMA
Apple Robin Williams

W amerykańskim iTunes w dedykowanej sekcji znajdziemy ponad 40 filmów, które możemy wypożyczyć w HD już za niecałe 4 dol. czyli 12 zł od sztuki. W polskim iTunes również pojawił się zbiór filmów z aktorem, oczywiście ceny u nas zaczynają się od 3,99 euro.

Robin Williams VOD

Cena to jednak najmniejszy problem. Lokalna wersja iTunes zawiera już nie 40, a 17 filmów. Z czego zaledwie 5 ma polskie napisy, a 3 polską ścieżkę audio, bez możliwości wyboru napisów, a w dwóch przypadkach nawet oryginalnej ścieżki audio.

Robin Williams VOD 3

Serwis wideo Onetu VOD.pl też postanowił zabłysnąć i uczcić pamięć Robina Williamsa. Przygotowano więc zgrabny opis opatrzony zdjęciem. Wszystko dla dwóch filmów, które są dostępne w ofercie, a w których jedną z ról zagrał nieżyjący aktor.

Obecność pozycji z danym aktorem to dobry benchmark dla serwisów VOD. Inni nie stworzyli dedykowanych podstron, ale postanowiłem sprawdzić co znajdziemy w ofercie Google Play, ipla, Kinoplex, iplex oraz Cineman. Zgodnie z przewidywaniami cudów nie było.

Robin Williams VOD 1

Wyszukiwarka ipla nie wskazała żadnych pozycji, choć zapewne gdybym się uparł to w katalogu takowe bym znalazł. Po prostu ich wyszukiwarka jest słaba.

Robin Williams VOD 7

Także wyniki w Google Play rozczarowują. Co prawda w ofercie na rynek polski jest 8 filmów z aktorem, to w wynikach pojawiły się też 4 filmy, które nie mają z nim nic wspólnego. Dodatkowo Robin Williams jest błędnie wpisany w obsadę filmów o Harrym Potterze.

W Cineman znajdziemy 6 filmów, w tym dwa w jakości HD. Kinoplex oferuje 5 filmów, z czego aż 3 są za darmo. Także w nieco wygasłym serwisie iplex znalazły się 3 darmowe pozycje z tym świetnym aktorem.

Kolejny test który oblali wszyscy dostawcy VOD

Nie znajdziemy w legalnych zasobach internetu na terenie Polski zdecydowanej większości pozycji, w których zagrał Robin Williams. Podobnie moglibyśmy sprawdzić też żyjących aktorów, czy reżyserów i wyniki dla większości byłyby bardzo podobne.

REKLAMA

Większość serwisów posiada skromną bazę filmów, nawet zagraniczne serwisy oferują u nas tylko część tego co w Stanach Zjednoczonych. Do tego w iTunes trzeba być bardzo uważnym podczas wyboru filmu ponieważ można natknąć się na pozycje bez napisów i ścieżki dźwiękowej w języku polskim.

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA