REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Internauci zadecydowali - lodówka z USB i półeczką na iPhone'a jest warta 10 mln dol.

Przyszedł Pebble - zebrał na Kickstarterze 10 mln dol. Pojawiła się konsola OUYA - zebrała 8,5 mln dol. Odtwarzacz Pono przebojem wdarł się do czołówki otrzymując dofinansowanie w wysokości 6,25 mln dol. Były i inne projekty, ale wszystkie je łączyło jedno - były albo innowacyjne, albo niezwykle promowane, albo miały jakąś szansę zmienić świat lub nasze obcowanie z niektórymi przedmiotami. I wtedy pojawiła się ona - lodówka. Lodówka za 10 mln dol. 

27.08.2014
17:23
Internauci zadecydowali – lodówka z USB i półeczką na iPhone’a jest warta 10 mln dol.
REKLAMA
REKLAMA

O projekcie COOLEST, który startował na Kickstarterze po raz drugi (za pierwszym razem nie udało się zebrać 125 000 dol.) pisaliśmy już jakiś czas temu. Już wtedy można go było uznać za fenomen, bo będąc tak naprawdę lodówką z kilkoma sprytnymi dodatkami, zebrał na swoją realizację kilka milionów dolarów. Powtórzmy to jeszcze raz - ten sam pomysł, który wcześniej nie doczekał się pełnego finansowania, po kosmetycznych zmianach osiągnął wynik kilkadziesiąt razy lepszy.

coolest

Do końca akcji pozostało jeszcze prawie 60 godzin, czyli dwa dni z małym zapasem, a osiągnięty wynik po prostu powala na kolana. Niemal 50 000 osób przelało na konta twórców (czy właściwie zrobi to Kickstarter po zakończeniu) niespełna 10,5 mln dolarów! Zakładany tym razem próg finansowania? 50 000 dol. Według danych serwisu crowdfundingowego, w tej chwili "przefinansowanie" sięga 21 000%. Osoby, które cierpią na nadmiar wolnego czasu mogą uruchomić stronę zbiórki i patrzeć, jak jak puchną dosłownie wszystkie liczniki. Tak, co chwila ktoś kupuje nową lodówkę nie w sklepie z AGD, a na Kickstarterze.

Pobicie kolejnych rekordów może być jedynie kwestią czasu, a tego jeszcze trochę zostało. Problem w tym, że zbyt wielu ich już nie ma. Już teraz COOLEST jest największym projektem w historii Kickstartera.

Dotychczasowy lider, Pebble, co zauważył m.in serwis Oregonlive, do którego od dawna nikt nawet nie zbliżył się na odległość mniejszą niż 1 mln dol., został ostatecznie pokonany przed około godziną. Więcej rywali na Kickstarterze brak, niezależnie od tego, o jakiej branży mówimy, brak.

coolest 2

Pozostało jedynie... Ubuntu Edge, które na Indiegogo uzbierało prawie 13 mln dol, choć i tak nie doczekało się realizacji. Planowano bowiem uzbieranie aż 32 mln. Może gdyby twórcy COOLESTA dołożyli swoje 10 mln Markowi Shuttleworthowi, rozważyłby on ponowienie prób wejścia na rynek mobilny ze swoim telefonem?

REKLAMA

Jedynym projektem, na dogonienie którego nie ma szans, jest gra Star Citizen. Według aktualnych informacji, łącznie z kickstarterową zbiórką (ponad 2 mln dol.) udało się zebrać na jej produkcję 51 mln dol. Tego wyniku nie uda się raczej powtórzyć, chyba że nauczeni doświadczeniem autorzy COOLESTA... anulują obecną akcję i zaczną ją od nowa, tym razem ustalając jeszcze niższy próg finansowania?

W końcu raz zadziałało, dlaczego nie miałoby zadziałać ponownie? A teraz przepraszam, ale muszę pójść do wartej 10 mln dol. lodówki, wyjąć wartą 60 tys. dol sałatkę ziemniaczaną.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA