REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Jak operatorzy bujają w obłokach - zestawienie ofert dysków w chmurze

Coraz więcej danych przechowywanych jest w tzw. “chmurze”. Na rynku dysków w chmurze spotkać można Dropbox, iCloud, Google Drive czy też OneDrive. Operatorzy także zachęcają do synchronizacji danych z wirtualnymi dyskami. Sprawdź, na co możesz liczyć będąc w Play, T-Mobile, Orange i Plus.

07.08.2014
17:23
Jak operatorzy bujają w obłokach – zestawienie ofert dysków w chmurze
REKLAMA
REKLAMA

Zacznę od tego, że sieć Plus nie oferuje jeszcze usługi pozwalającej na synchronizację plików w chmurze, ale być może takowa zostanie zaprezentowana w przyszłości. Można tak przypuszczać, ponieważ Plus od niedawna dysponuje zaawansowanym technologicznie centrum Mobile Switching & Data zbudowanym za 83 mln zł w Grodzisku Mazowieckim, które może zostać wykorzystane do stworzenia chmury dla abonentów.

Play stawia na prostotę

Dla swoich abonentów Play przygotował ofertę Onet Dysk. W chmurze tej mamy do dyspozycji 25 GB, za co trzeba zapłacić 4,99 zł miesięcznie. Usługa aktywowana jest przy podpisaniu umowy i następnie bezpłatna przez trzy miesiące. Jeżeli w tym czasie nie zarejestrujemy swojego konta w Onet Dysk, pakiet zostanie automatycznie dezaktywowany, a dalsza opłata nie będzie naliczana. Pojemność 25 GB można powiększyć poprzez dodatkowe aktywności. Po 500 MB dostaniemy za podjęcie takich czynności jak np. instalacja aplikacji na telefonie z Androidem, instalacja aplikacji na urządzeniu z iOS, czy też za udostęnienie folderu znajomym. Przesyłanie i pobieranie danych w ramach usługi nie pomniejsza pakietu danych. Oferta dostępna jest tylko dla klientów posiadających abonament.

MyDysk Onet Dysk Orange Cloud

T-Mobile daje większy wybór

Usługa MyDysk, która jest chmurą proponowaną klientom T-Mobile, posiada dwa warianty pojemności: 5 oraz 10 GB. Standardowa opłata to kolejno 6 zł i 9,90 zł miesięcznie. Istnieje jednak możliwość obniżenia kosztów do odpowiednio 5 zł za 5 GB i 7,90 zł za 10 GB na miesiąc. Aby osiągnąć niższe ceny, musimy zdecydować się na aktywację usługi na cały okres obowiązywania umowy. Podobnie jak w Play, MyDysk dostępny jest jedynie dla klientów abonamentowych. Pierwszy miesiąc od momentu aktywacji chmury T-Mobile jest bezpłatny. Transfer internetowy w ramach MyDysk jest nielimitowany.

Orange dla “power userów”

Klienci sieci Orange, zarówno ofert prepaid i abonamentu, mogą wybrać jedną z wielu dostępnych pojemności chmury. Wielkość Orange Cloud zaczyna się od 1 GB i 5 GB, które bezpłatnie otrzymują klienci ofert na kartę(1 GB) i osoby, które podpisały umowę(5 GB). Płatne opcje usługi kosztują od 4,99 zł miesięcznie za 10 GB do 44,90 zł miesięcznie za 100 GB. Tak jak w przypadku poprzednich opisywanych chmur, w Orange Cloud nie stracimy pakietu internetowego w trakcie przesyłania danych.

Porównanie ofert operatorów

Dysk w Chmurze

Jak widać, najlepszy stosunek pojemności do ceny osiągnięto w Onet Dysk oferowanym przez Play. Jednak w przypadku, gdy interesuje nas większa pojemność chmury, powinniśmy wybrać Orange Cloud. Operatorzy muszą również zadbać o dostępność aplikacji do zarządzania danymi w innych systemach operacyjnych (np. popularnym w Polsce Windows Phone).

REKLAMA

Pytanie, jak powyższe chmury mogą rywalizować z takimi graczami jak chociażby Dropbox (w którym za kupno telefonu dostałem 50 GB na rok)? 

Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA