1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Tak wyglądają mapy Nokii na... zegarku i smartfonach Samsunga

Współpraca Nokii z Samsungiem nie była od kilkunastu godzin żadną tajemnicą. Koreańczycy jeszcze wczoraj oficjalnie ogłosili przy okazji premiery zegarka Gear S, że aplikacja przygotowana i firmowana przez HERE będzie podstawowym rozwiązaniem nawigacyjnym w tym modelu. Okazuje się jednak, że porozumienie to sięga o wiele dalej.

Tak wyglądają mapy Nokii na… zegarku i smartfonach Samsunga

Samsung w swoim komunikacie prasowym jedynie wspomniał o tym, że wyposaży swoje inteligentne zegarki właśnie w nawigację HERE. Dziś Nokia odsłoniła wszystkie karty i zapowiada się niesamowicie ciekawy mariaż dwóch gigantów - jednego ze świata smartfonów i drugiego, ze świata map, przy jednoczesnym odsunięciu Google z jego Google Maps na boczny tor.

gear s here nokia

HERE, na zegarkach z Tizenem (początkowo tylko na Gear S), będzie - jak mówi sama Nokia - tym, czego można się po tego typu programie spodziewać. Wystarczy kliknąć na ikonkę kojarzącą się wszystkim z nawigacją, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje oraz dostęp do najważniejszych funkcji. Wśród nich znajduje się oczywiście uzyskiwanie informacji o naszym położeniu na mapie, wybór lokalizacji docelowej czy nawigacja krok-po-kroku dla pieszych wędrówek. Całość uzupełnią dane na temat transportu publicznego na naszej trasie.

Producent zastrzega jednak, że choć sam program będzie oferował bez połączenia z telefonem bardzo bogaty wachlarz opcji, pełnię możliwości można uzyskać po sparowaniu zegarka ze smartfonem. Jest to spora niespodzianka, szczególnie że mapy HERE były do niedawna dostępne wyłącznie dla Windows Phone. Pozostałe platformy musiały zadowolić się niezbyt przydatną wersją przeglądarkową.

samsung here

Posiadacze smartfonów z serii Galaxy, pobierając aplikację HERE ze sklepu Samsunga będą mogli m.in. zaplanować trasę na telefonie, a potem oglądać jej przebieg na zegarku, bez wyciągania większego urządzenia z kieszeni. Zła wiadomość jest taka, że nie wspomniano absolutnie nic o potencjalnym debiucie programu w Google Play.

Samsungowa wersja HERE ma też oferować kilka innych dodatkowych opcji, w tym pobieranie do pamięci urządzenia kompletnych map danych krajów czy regionów z dostępem offline, wybór trybu przemieszczania się (pieszo, autem, komunikacją miejską), bogatą bazę POI i szereg udogodnień oraz kryteriów ustalania trasy. Integracja Glympse ma pozwolić na wygodne udostępnianie trasy czy lokalizacji naszym znajomym. Co istotne, mapy HERE będą także współpracować z Samsung Car Mode.

Nie wiadomo niestety co z osobami, które posiadają telefon z Androidem, ale nie został on wyprodukowany przez Samsunga. Przynajmniej na razie wygląda na to, że Koreańczycy będą mieli wyłączność na ten produkt z portfolio Nokii, ale jeśli ta faktycznie planuje zamienić HERE w potężny, rentowny biznes, raczej nie może ograniczyć się do jednego producenta, nawet jeśli posiada on ogrom udziałów w tym segmencie rynku.

Obydwie aplikacje będą dostępne w momencie premiery Gear S.