REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Chiny w obiektywie - Jak Chińczycy piszą na smartfonie?

Poniższy wpis zaczyna moją serię krótkich opowieści z Chin. Właśnie jestem w Państwie Środka, gdzie otacza mnie całe mnóstwo nowości i ciekawostek, nie tylko ze świata technologii. Najciekawsze z nich w najbliższym czasie będę opisywał na Spider’s Web.

23.08.2014
12:15
Chiny w obiektywie – Jak Chińczycy piszą na smartfonie?
REKLAMA

Tradycyjne pismo chińskie składa się z tysięcy znaków i ewoluowało przez całe tysiąclecia. Sztuka kaligrafii jest przez Chińczyków bardzo ceniona i traktowa jest z niemal tak dużym namaszczeniem, jak chińska kuchnia. Zawsze zastanawiało mnie jak pismo opierające się na symbolach wytrzymało zderzenie z nastaniem ery cyfrowej.

REKLAMA

Na głównych ulicach Pekinu trudno spotkać osobę bez smartfona. Cały czas ktoś robi zdjęcia, rozmawia, lub pisze wiadomości. Te ostatnie zainteresowały mnie szczególnie i postanowiłem sprawdzić, jak pisze się po chińsku na klawiaturze smartfona.

chiny klawiatura 5

Obecnie w Chinach obowiązuje uproszczone pismo chińskie wprowadzone w latach 50. XX wieku. Choć jest to odmiana bardziej przystępna, to nadal składa się z tysięcy logograficznych znaków. Każdy symbol ma jedno znaczenie, natomiast cały szkopuł polega na łączeniu różnych znaków. Symbole zestawione razem mogą oznaczać zupełnie różne rzeczy.

Jak to działa?

Mimo że cały tekst na smartfonie jest wyświetlany w postaci chińskich znaków, to klawiatura ekranowa jest taka sama jak u nas, czyli jest na niej standardowy łaciński alfabet. Pisanie polega na tym, że wpisuje się fonetyczną wymowę danego słowa, a klawiatura podpowiada odpowiedni znak lub zbitkę znaków, które można umieścić w tekście. W rękach Chińczyka taki system działa bardzo sprawnie i pozwala pisać naprawdę szybko. Dużo zależy od inteligencji algorytmu podpowiadającego konkretne znaki, ale dowiedziałem się, że obecnie działa to bardzo dobrze.

chiny klawiatura 2

Powyższa metodą jest najszybsza i jest powszechnie stosowana. Istnieje także druga metoda wprowadzania tekstu, stworzona dla osób bardziej ceniących tradycję. Jest to malowanie znaków na ekranie. Działa to podobnie do znanego u nas odręcznego pisania, które jest zamieniane na cyfrowy tekst. W tym przypadku zamiast liter są znaki, ale zasada działania jest identyczna.

chiny klawiatura 3
REKLAMA
chiny klawiatura 4

Tego typu klawiatury występują jako nakładki na standardową klawiaturę, a więc są stworzone głównie z myślą o Androidzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA