Oprogramowanie  / News

Drugi dodatek do Windows 8.1 już za kilka chwil

Nie dodamy do tego tytułu jakiegokolwiek wykrzyknika i nie będziemy robić z tego sensacji. Wszystko bowiem wskazuje na to, że druga aktualizacja rozwojowa dla najnowszych Okienek nie wniesie żadnych widocznych na pierwszy rzut oka zmian.

Pierwsza aktualizacja rozwojowa dla Windows 8.1, nazwana po prostu „Update”, wniosła naprawdę wiele nowego. Nauczyła ów system rozpoznawać na jakim komputerze jest zainstalowany i jakie urządzenia sterujące są aktualnie wykorzystywane przez użytkownika, dzięki czemu mógł dopasować interfejs do jego potrzeb. A to tylko jedna z bardzo wielu zmian w interfejsie.

Czego mamy się spodziewać po Update 2? Właściwie, to niewiele. Większość zmian ma dotyczyć tego, co się dzieje „pod maską” tego systemu, czyli backendu. Z kolei frontend, czyli to, co widzi użytkownik, ma być właściwie nietknięty. Co więcej, zmiany w „bebechach” również mają dotyczyć przede wszystkim osób, które kupią nowe urządzenia. System ten ma bowiem zajmować mniej miejsca na partycji systemowej i ma mieć jeszcze mniejsze wymagania sprzętowe.

Kiedy, kiedy?

Jest jeszcze jedna możliwość, ale bardzo mało prawdopodobna: Microsoftowi mogło udać się utrzymać w ścisłej tajemnicy zmiany, jakie Update 2 wniesie do Windows 8.1. Nie wierzę w to jednak z dwóch powodów. Po pierwsze, to byłby pierwszy taki przypadek od lat, kiedy to przed premierą nowego produktu Microsoftu nie wyciekły do Sieci jakiekolwiek informacje na jego temat. Po drugie, Microsoft sam zmienił swoją strategię i informuje szeroką publikę o swoich planach z dużym wyprzedzeniem, by jego partnerzy i deweloperzy mogli się przygotować odpowiednio na zmiany.

windows 8 tablet

Jak będzie naprawdę mamy się przekonać już w sierpniowym patch Tuesday. Update 2 ma się pojawić w usłudze Windows Update bez szumnych zapowiedzi, jako zbiorczy pakiet dotychczasowych łatek oraz nowych elementów. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego na rosyjskim PC Portal slajdzie pochodzącego ponoć bezpośrednio od Microsoftu. Wierzę w tę informację, bo pokrywa się ona z innymi doniesieniami z innych źródeł na ten temat.

Microsoft znowu śpi?

Update 2 wskazuje na to, że w rozwoju Windows nastąpiła stagnacja. To jednak wniosek zdecydowanie mylny. Dział Windows pracuje teraz pełną parą nad systemami z linii „Threshold”, a więc bardzo dużymi aktualizacjami rozwojowymi dla Windows Phone, Windows RT i Windows. Update 2 to aktualizacja, która ma głównie ułatwić życie partnerom sprzętowym Microsoftu i pozwolić im sprzedawać jeszcze tańsze urządzenia z Windows.

Przełomem ma być wyżej wspomniany „Threshold”, który ponoć już jesienią ma się pojawić we wczesnej wersji testowej, a na przełomie wiosny i lata przyszłego roku ma być już dostępny w sprzedaży. Zmian mają być setki, dotyczących zarówno środowiska aplikacji WinRT, jak i Pulpitu. Update 2? Pewnie każdy z was, posiadaczy Windows, zainstaluje. I bardzo szybko przejdzie z tym do porządku dziennego.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst