REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Samonaprowadzający nabój dla snajperów od... twórców Internetu

DARPA to jedna z najbardziej znanych amerykańskich rządowych agencji. Defense Advanced Research Projects Agency, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności współfinansowała m.in. powstanie zaczątków Internetu jak i leżących u jego podstaw protokołów TCP/IP. Jest też współtwórcą grupy IETF (Internet Engineering Task Force) i pracuje nad wiele ekscytującymi i tajemniczymi projektami typu działo magnetyczne.

16.07.2014
15:46
Samonaprowadzający nabój dla snajperów od… twórców Internetu
REKLAMA
REKLAMA
exacto projectile_full

Jednym z projektów, w który zaangażowana jest agencja DARPA jest EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance - chyba uwielbiają dobrze brzmiące skróty). Ma on na celu stworzenie sprzętu który wspomoże pracę snajperów w terenie. I nie chodzi tu o lunety lub możliwość obserwacji terenu. Chodzi o nowy, lepszy nabój. Jak pisze agencja na swojej stronie internetowej darpa.mil:

System EXACTO ma na celu zwiększenie efektywności snajpera, przy równoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa zaangażowanego oddziału. Uzyskane to zostanie przez zwiększenie możliwej odległości i zmniejszenia czasu związania walką z celem.

Jak DARPA ma zamiar tego dokonać? Przez zwiększenie celności i zasięgu karabinu snajperskiego.

Pierwszym krokiem było stworzenie specjalnego naboju - takiego, który posiada aktywny napęd (w odróżnieniu od tradycyjnego, który jest wyrzucany z łuski przy pomocy materiału pędnego), oraz możliwość samonaprowadzania się na zadany cel. Cel jest oznaczany przez snajpera przy pomocy celownika laserowego.

W tej chwili DARPA rozpoczyna fazę II projektu, która ma na celu stworzenie działającego prototypu i testy strzeleckie. Pierwsze naboje tego typu będą miały kaliber 0,50. Nie wiadomo w tej chwili czy będą działały z używanymi w tej chwili karabinami snajperskimi.

REKLAMA

Praca snajperów jest tajemnicza i obrosła legendami. Jeżeli do i tak już ekscytujących realiów ich służby dodamy nowe, niesamowite technologie, to zbliżymy się powoli do tego, jak wygląda walka w grach typu Call Of Duty: Modern Warfare. Zadaniem żołnierza będzie namierzyć i oznaczyć cel, a resztę załatwi niezawodna technologia...

Grafika główna pochodzi z serwisu ShutterStock.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA