REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Który operator ma najlepszą ofertę na Internet mobilny z LTE? Sprawdzamy

Z internetu mobilnego korzystam na co dzień znacznie więcej niż z jego stacjonarnej wersji. Coraz więcej spraw załatwiam przez internet bez względu na miejsce, w którym przebywam. Postanowiłem więc zrezygnować ze stałego łącza i sprawdzić, który operator przygotuje dla mnie najlepszą ofertę.

22.07.2014
10:59
Najlepszy internet mobilny
REKLAMA
201 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Co potrzebuję?

Z analizy przeprowadzonej przez ostatnie trzy miesiące wynika, że średnio na miesiąc potrzebuję między 20, a 30 GB transferu. Mieszkam w Poznaniu, więc jestem w zasięgu LTE Orange, Plus, T-Mobile i Play. Do korzystania z internetu wystarczy mi karta sim i modem. U każdego z wymienionych operatorów wybrałem ofertę na 24 miesiące na warunkach nowych klientów.

Na pierwszy ogień Play

Z wszystkich dostępnych ofert, najbliżej moich wymagań znajduje się Play Online 4G LTE 18 GB. Za zakup przez internet dostanę dodatkowo 2 GB. Abonament kosztuje miesięcznie 59,99 zł. Aby osiągnąć tą cenę, należy wyrazić odpowiednie zgody marketingowe i aktywować e-fakturę. Dodatkową usługą wliczoną w cenę abonamentu jest “Nocny Transfer”, dzięki któremu mogę korzystać bez limitu transferu danych między godziną 01:00, a 8:00. W ofercie tej otrzymam modem z obsługą LTE za 1 zł. Ogromnym bonusem jest abonament w wysokości 0 zł przez pół roku od momentu podpisania umowy.

internet mobilny

Co na to T-Mobile?

W tej samej cenie co w Play, w “magentowej” sieci otrzymam 25 GB z prędkością LTE. T-Mobile również oferuje możliwość nielimitowanego pobierania danych w nocy. Przyjemność ta kosztuje 9,08 zł miesięcznie, a trwa dłużej niż u “fioletowych”, bo od północy do 9 rano. Wszystko wygląda pięknie, ale jedyny modem, jaki został zaoferowany w tej ofercie na stronie internetowej to ZTE MF 63, który kosztuje 8,99 zł przy podpisaniu umowy, ale… nie obsługuje LTE.

Plus wygląda mocno

Transfer 20 GB mogę mieć już za 49,90 zł miesięcznie, ale gdy dołożę 10 zł, to oprócz zwiększenia limitu poboru danych do 25 GB otrzymam również możliwość korzystania z nielimietowanego transferu w zasięgu LTE. Po wykorzystaniu podstawowego pakietu mogę dalej przeglądać internet z prędkością do 10 Mbps bez dodatkowych ograniczeń. Z nocnego limitu mogę korzystać między 01:00, a 07:00. Od dziś w Plusie podniesiono limit nocnego transferu do 100 GB miesięcznie, co jest mniej niż nielimitowane w innych sieciach, ale i tak wpisuje się w moje dość skromne wymagania. Kwota 59,90 zł miesięcznie możliwa jest do osiągnięcia po aktywowaniu e-faktury. Modem z obsługą LTE otrzymam za 3 zł.

Na koniec Orange

Oferta “pomarańczowych” wygląda zachęcająco. Abonament tak, jak w wyżej wybranych ofertach jest na poziomie 59,90 zł miesięcznie. Za te pieniądze otrzymam 30 GB transferu danych, nielimitowany internet między północą, a 8:00. Do tego modem z obsługą LTE za 1 zł.

internet przenośny

Werdykt

Na chwilę obecną wybrałbym ofertę sieci Plus. Wyróżnia się ona nielimitowanym LTE po wyczerpaniu podstawowego pakietu, dzięki czemu mogę przesyłać nieograniczoną ilość danych. Z drugiej strony, Play kusi mnie rabatem obniżającym abonament do 0 zł przez pół roku. Orange wygląda solidnie, a T-Mobile musi trochę roszerzyć paletę dostępnych modemów (być może to chwilowe braki w sklepie internetowym).

Z ostateczną decyzją jeszcze się wstrzymam. Celowo nie porównywałem prędkości LTE u poszczególnych operatorów, a właściwie to może być głównym powodem wyboru konkretnej oferty. Nie zrobiłem tego z jednej przyczyny. Wolę osobiście przetestować, jakie prędkości osiągnę w miejsach, w których najczęściej przebywam, niż wierzyć danym ze strony internetowej, na której podawana jest maksymalna prędkość (którą ciężko osiągnąć). Zamierzam sprawdzić działanie sieci LTE poszczególnych operatorów korzystając z opcji testowania, która dostępna jest w każdej sieci.

Być może korzystacie z internetu na nadajnikach wyżej wymienionych sieci. Jeżeli tak to podzielcie się proszę opinią dotyczącą prędkości i ogólnego wrażenia “jakości” dostarczanego transferu danych.

REKLAMA

Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA