REKLAMA

Aktualizacja: W niektórych nowych Lumiach nie skorzystamy z wyszukiwarki Google

Jeśli jesteście posiadaczami Nokii Lumia 630 lub 930, prawdopodobnie nie możecie skorzystać z wyszukiwarki Google. Jest to spowodowane co najmniej dziwną decyzją Microsoftu.

15.07.2014 12.39
Aktualizacja: W niektórych nowych Lumiach nie skorzystamy z wyszukiwarki Google
REKLAMA
REKLAMA

Problem ten zauważyłem wczoraj, ale po prostu go zignorowałem. Będę absolutnie szczery: po prostu pomyślałem, że zapomniałem, gdzie mogę zmienić wyszukiwarkę na Google. Według The Verge była to jednak odgórna decyzja Microsoftu, którą trzeba zaakceptować albo zacząć korzystać z produktów konkurencji.

Dużym problemem podczas używania Lumii był fakt, że przycisk wyszukiwania nie pozwalał uruchamiać Google, a tylko Binga.

Problem ten dało się jednak łatwo przełknąć, ponieważ sam mobilny Internet Explorer pozwalał na łatwą zmianę domyślnej wyszukiwarki z Binga na produkty konkurencyjne. Niestety, posiadacze Nokii Lumia 630 oraz 930 nie mogą tego zrobić.

SAMSUNG CSC

Jak na razie nie jest znane stanowisko Microsoftu w tej sprawie. Wiemy tylko, że problem dotyczy tylko dwóch wymienionych modeli, a starsze Nokia Lumia, nawet zaktualizowane do Windows Phone 8.1, umożliwiają skorzystanie z Google’a. Jest to podejście bardzo dziwne, zwłaszcza że Microsoft powinien doskonale sobie zdawać sprawę z tego, że jego wyszukiwarka co prawda dobrze spisuje się w krajach anglojęzycznych i Francji, ale w zakątkach świata takich jak Polska ustępuje Google’owi na każdym kroku.

Jeszcze kilka miesięcy temu byłem przekonany, że Microsoft zdaje sobie sprawę z własnych słabości.

W końcu oficjalnym powodem, dla którego nie możemy jeszcze korzystać z Cortany nie jest złe rozpoznawanie polskiego języka, a konieczność dopracowania Binga w taki sposób, by zbierał i analizował informacje w naszym języku ze skutecznością chociaż zbliżoną do jego konkurenta. Właśnie dlatego Cortana z obsługą języka polskiego zadebiutuje dopiero na początku przyszłego roku, razem z polską wersją Binga.

Mam nadzieję, że Microsoft szybko zreflektuje się, jaki błąd popełnił i umożliwi ponowne ustawienie alternatywnej wyszukiwarki na swoich telefonach. W przeciwnym razie zapewne zainteresuje się nim urząd ochrony konkurencji, zaś wielu użytkowników się od niego odwróci. I wcale nie będzie mnie to dziwić, bo wyszukiwarka internetowa jest jednym z najważniejszych narzędzi, z których korzystamy każdego dnia.

REKLAMA

AKTUALIZACJA [14:55]

Okazuje się, że niektóre telefony Lumia 630 i Lumia 930 mają możliwość wybrania wyszukiwarki Google. Nie wiemy niestety, od czego zależy możliwość uruchomienia Google na nowych Nokiach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA