Sprzęt  / News

Aktualizacja: W niektórych nowych Lumiach nie skorzystamy z wyszukiwarki Google

Jeśli jesteście posiadaczami Nokii Lumia 630 lub 930, prawdopodobnie nie możecie skorzystać z wyszukiwarki Google. Jest to spowodowane co najmniej dziwną decyzją Microsoftu.

Problem ten zauważyłem wczoraj, ale po prostu go zignorowałem. Będę absolutnie szczery: po prostu pomyślałem, że zapomniałem, gdzie mogę zmienić wyszukiwarkę na Google. Według The Verge była to jednak odgórna decyzja Microsoftu, którą trzeba zaakceptować albo zacząć korzystać z produktów konkurencji.

Dużym problemem podczas używania Lumii był fakt, że przycisk wyszukiwania nie pozwalał uruchamiać Google, a tylko Binga.

Problem ten dało się jednak łatwo przełknąć, ponieważ sam mobilny Internet Explorer pozwalał na łatwą zmianę domyślnej wyszukiwarki z Binga na produkty konkurencyjne. Niestety, posiadacze Nokii Lumia 630 oraz 930 nie mogą tego zrobić.

SAMSUNG CSC

Jak na razie nie jest znane stanowisko Microsoftu w tej sprawie. Wiemy tylko, że problem dotyczy tylko dwóch wymienionych modeli, a starsze Nokia Lumia, nawet zaktualizowane do Windows Phone 8.1, umożliwiają skorzystanie z Google’a. Jest to podejście bardzo dziwne, zwłaszcza że Microsoft powinien doskonale sobie zdawać sprawę z tego, że jego wyszukiwarka co prawda dobrze spisuje się w krajach anglojęzycznych i Francji, ale w zakątkach świata takich jak Polska ustępuje Google’owi na każdym kroku.

Jeszcze kilka miesięcy temu byłem przekonany, że Microsoft zdaje sobie sprawę z własnych słabości.

W końcu oficjalnym powodem, dla którego nie możemy jeszcze korzystać z Cortany nie jest złe rozpoznawanie polskiego języka, a konieczność dopracowania Binga w taki sposób, by zbierał i analizował informacje w naszym języku ze skutecznością chociaż zbliżoną do jego konkurenta. Właśnie dlatego Cortana z obsługą języka polskiego zadebiutuje dopiero na początku przyszłego roku, razem z polską wersją Binga.

Mam nadzieję, że Microsoft szybko zreflektuje się, jaki błąd popełnił i umożliwi ponowne ustawienie alternatywnej wyszukiwarki na swoich telefonach. W przeciwnym razie zapewne zainteresuje się nim urząd ochrony konkurencji, zaś wielu użytkowników się od niego odwróci. I wcale nie będzie mnie to dziwić, bo wyszukiwarka internetowa jest jednym z najważniejszych narzędzi, z których korzystamy każdego dnia.

AKTUALIZACJA [14:55]

Okazuje się, że niektóre telefony Lumia 630 i Lumia 930 mają możliwość wybrania wyszukiwarki Google. Nie wiemy niestety, od czego zależy możliwość uruchomienia Google na nowych Nokiach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst