REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Rynek rośnie w zastraszającym tempie, a Samsung i LG zgarniają coraz większy kawałek

Jak duży jest rynek telewizorów Ultra HD? Nie jest ogromny, ale z pewnością 7 razy większy, niż w roku ubiegłym. A kto jest prawdziwym liderem? Samsung, LG, może Sony? Nie to Tajwański Innolux.

26.07.2014
9:58
Rynek rośnie w zastraszającym tempie, a Samsung i LG zgarniają coraz większy kawałek
REKLAMA

Głównym komponentem telewizorów są panele LCD. Produkcją matryc na dużą skalę zajmowała się kiedyś większość producentów telewizorów. Dziś je kupują od innych, zresztą nawet Koreańczycy mają od tego oddzielne spółki córki, odpowiadające właśnie wyłącznie za wyświetlacze. Obok Samsung Display i LG Display mamy też Tajwańską firmę Innolux. To właśnie ona według Displaysearch odpowiadała w maju tego roku za 36,7% produkcji paneli 4K. Co ciekawe jeszcze w styczniu było to 70%.

REKLAMA

Teraz Koreańczycy wyraźnie przyśpieszają, ale lepsze tempo wzrostu ma LG. W maju panele LG stanowiły 27,6% rynku, gdy w kwietniu było to 22,9%, a w grudniu 2013 zaledwie 6,5%. Natomiast Samsung w maju spadł na trzecie miejsce z udziałem na poziomie 22,2%, w kwietniu było to 23,4%.

Jak to wygląda ilościowo? 27,6% rynku LG, to 392 tys. paneli wyprodukowanych w maju. Co oznacza, że łącznie w maju wyprodukowano niecałe 1,5 mln paneli 4K. Jest to całkiem sporo, według szacunków w całym roku ma być to ponad 22 mln egzemplarzy. Produkcja paneli w 2013 roku zamknęła się na poziomie 3,07 mln.

LG_MŁAWA_FABRYKA_4K_29

Widać wyraźnie, że produkcja paneli 4K wre. Rynek z kwartału na kwartał rośnie. Jednocześnie widać, że koreańscy producenci cały czas odgrywają decydującą rolę zarówno w podzespołach, jak i produktach finalnych. Jeśli chodzi o komponenty, to tajwańscy producenci mają 43,1%, chińscy 5,9%, a japońscy zaledwie 1,3%. LG i Samsung mają wyrobione marki, a jednocześnie niskie ceny i dalej poszerzają swoje wpływy.

REKLAMA

Danych o liderowaniu w produkcji paneli LCD nie należy jednak przekładać bezpośrednio na sprzęt finalny. To, że w LG produkuje więcej matryc Ultra HD od Samsunga nie oznacza, że sprzedaje więcej telewizorów 4K od swojego koreańskiego rywala. Od LG swoje matryce do telewizorów 4K biorą m.in. Sony i Toshiba. Na razie też brakuje twardych danych o aktualnej sprzedaży odbiorników z ultrawysoką rozdzielczością w Polsce.

Produkcja 4K idzie już w miliony egzemplarzy miesięcznie. To niezaprzeczalny fakt. Teraz pozostaje jeszcze dopełnić te telewizory treściami.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA