REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

LG dalej rozwija OLED - giętkie i przezroczyste wyświetlacze są już faktem

10.07.2014
11:41
LG dalej rozwija OLED – giętkie i przezroczyste wyświetlacze są już faktem
REKLAMA

LG Display, spółka córka LG specjalizująca się w produkcji wyświetlaczy, nie zwalnia tempa. To, co wkrótce może wyjść z fabryk koreańskiego producenta jeszcze nie dawno było tylko obiektem fantazji. Teraz zwijane telewizory i przezroczyste monitory mogą w końcu trafić na sklepowe półki.

REKLAMA

Firma ogłosiła właśnie gotowość produkcyjną giętkich, 18-calowych paneli OLED oraz przezroczystych paneli OLED o tej samej przekątnej. Co ważne, nie jest tu mowa o wygiętym wyświetlaczu, tylko o całkowicie giętkim. Maksymalny promień wygięcia takiego ekranu to 3 cm. Natomiast przezroczyste ekrany OLED przepuszczają 30 proc. światła. Dla porównania obecnie dostępne na rynku przezroczyste wyświetlacze LCD przepuszczają zaledwie 10 proc. Zdjęcia panelu pokazują, że to, co jest po drugiej stronie, jest lekko zamglone, ale jednocześnie bardzo wyraźne.

OLED przezroczysty LG

Przezroczystych wyświetlaczy w naszych domach szybko nie należy się spodziewać, szczególnie, że ich zastosowanie nie wydaje się być jakoś szczególnie logiczne. Owszem, może taki 60-calowy, przezroczysty telewizor zabudowany w ściance działowej byłby czymś ciekawym, ale to raczej indywidualne potrzeby, niż masowe rozwiązania. Być może w odległej przyszłości takie wyświetlacze po prostu będą wbudowane w okna. Na razie zastosowanie przezroczystych ekranów to rozwiązania biznesowe, w szczególności handlowe. Na przykład przezroczyste ekrany LCD Samsunga są używane na wystawach sklepowych w niektórych luksusowych butikach na świecie.

W przypadku elektroniki użytkowej większe nadzieje dają wyginające się ekrany. W zeszłym roku byliśmy świadkami premiery wygiętych telewizorów OLED, które robią wrażenie również swoją grubością oraz lekko wyginającego się telefonu LG Flex. W tym roku LG ma jeszcze wprowadzić większe, wygięte telewizory OLED, a w przyszłym roku telewizory te miałyby się wyginać na pilota. Jednak wydaje się, że to jeszcze nie wszystko. W przyszłości mogą to być ekrany całkowicie rolowane. Oczywiście kwestią jest jeszcze odpowiednie umiejscowienie pozostałych komponentów.

gietki-ekran-oled-lg-1

LG staje się liderem technologii OLED, a nawet pionierem tej technologii. Jeszcze kilka lat temu firma wydawał się naśladować trendy Samsunga i japońskich producentów. W przypadku technologii OLED to reszta musi gonić LG. A pogoń ta nie wydaje się być łatwa. Pozostałym firmom trudno jest opanować tę technologię. Do tej pory ekrany OLED pojawiały się przede wszystkim w smartfonach. Dopiero Samsung Galaxy Tab S wprowadza do tabletów ekrany Super AMOLED (pomijając niszowego Galaxy Tab 7 z targów IFA 2011). W przypadku telewizorów przyszłość ekranów OLED od innych producentów nie jest pewna. Samsung miał się wycofać, jednak najnowsze informacje mówią o pojawieniu się telewizora OLED 4K od tego producenta jeszcze tej jesieni.

REKLAMA

Giętkie i przezroczyste ekrany rozpalają wyobraźnie. Na chwilę obecną jest to jednak zdolność produkcji samych paneli przez LG Display. Teraz musimy poczekać na ich implementację w urządzeniach zarówno od LG, jak i innych producentów, którzy kupują wyświetlacze od koreańskiej firmy. W sprzedaży powinniśmy je zobaczyć do 2017 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA