REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Przejrzysty Kraków jest tak przejrzysty, że upublicznił umowy razem z loginami, hasłami i kluczami licencyjnymi

Użytkownicy serwisu Wykop odkopali i wykopali ciekawe znalezisko. Dotyczy ono wszystkich umów Komitetu Konkursowego Kraków 2022, który pracował nad przygotowaniem Igrzysk Olimpijskich w stolicy Małopolski.

25.07.2014
18:42
Przejrzysty Kraków jest tak przejrzysty, że upublicznił umowy razem z loginami, hasłami i kluczami licencyjnymi
REKLAMA
REKLAMA

W serwisie MojePaństwo Przejrzysty Kraków upublicznił 94 dokumenty. Są to umowy, jakie zawierał Komitet Konkursowy Kraków 2022 z agencjami reklamowymi, dostawcami sprzętu komputerowego, agencjami ochrony, bankami i innymi instytucjami i firmami.

Dokumenty te zawierają wiele informacji, które mogą być przydatne dla obywateli chcących prześwietlić Komitet Konkursowy.

Niestety, osoby odpowiedzialne za upublicznienie tych dokumentów nie poczyniły odpowiednich przygotowań i nie zabezpieczyły danych wrażliwych, loginów, haseł, kodów dostępu oraz kluczy licencyjnych.

Użytkownicy Wykopu szybko dokopali się do mejla głównej księgowej, którego login brzmi “aneczka_24”. To jeszcze nie wszystko, mamy tam kody dostępu do śledzenia statystyk kampanii reklamowych, kilkanaście kluczy licencyjnych do pakietu biurowego Microsoft Office oraz trochę informacji bankowych. Wiemy również, że sam zakup zdjęć ze stocka zapłacono 16 tys. zł - arkusz z wydatkami.

W związku z powyższym, Przejrzysty Kraków, który chciał zrobić ukłon w stronę obywateli zainteresowanych wydatkami i funkcjonowaniem Komitetu Konkursowego zrobił również prezent oszustom, którzy mogą teraz skorzystać z podsuniętych pod nos informacji.

Kody dostępu do śledzenia statystyk reklamowych mogą się na niewiele przydać, ale numer klienta Deutsche Banku wraz z dodatkowymi danymi i wzorem podpisu to już co innego.

Sprawa ta pokazuje jak poważny problem mamy jeszcze z obchodzeniem się z takimi dokumentami i danymi. Umowy przed upublicznieniem powinny zostać odpowiednio przygotowane, tak aby nie narazić, często postronnych osób na upublicznienie danych.

Komitet Konkursowy Kraków 2022 wybitnie nie miał szczęścia do Internetu i internautów. Najpierw bacznie patrzyliśmy im na ręce i kolejne doniesienia o dziwnych wydatkach, a po rozwiązaniu Komitetu znowu rozlało się mleko.

Ciekawe, czy za tę wpadkę ktoś poniesie konsekwencje?

Żartowałem. Przecież wiadomo, że nie.

REKLAMA

---

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA