REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Żyjemy w Eldorado darmowego WiFi. Polska jest jednym z liderów

Badania przeprowadzone przez Kayak.pl, serwis umożliwiający porównywanie ofert hoteli, pokazały, że w 90% hoteli na świecie oferuje swoim klientom darmowy dostęp do bezprzewodowego Internetu. Polscy hotelarze nie mają się tu czego wstydzić, gdyż pod względem odsetka hoteli z darmowym WiFi Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i piąte na świecie.

18.07.2014
12:37
Żyjemy w Eldorado darmowego WiFi. Polska jest jednym z liderów
REKLAMA
REKLAMA

W zestawieniu ogólnym największy odsetek hoteli z darmowym WiFi miały oba kontynenty amerykańskie. Tam współczynnik ten wynosił aż 94%. Nieco gorzej pod tym względem wypadły: Europa, gdzie co dziesiąty hotel nie oferuje darmowego WiFi, Azja ze współczynnikiem na poziomie 88% oraz Afryka, gdzie 81% hoteli umożliwia klientom dostęp do darmowego Internetu. Od całej reszty odstaje tu Ocenia, gdzie jedynie 55% miejsc, nieco ponad połowa ze wszystkich hoteli, może pochwalić się darmowym dostępem do sieci.

wakacje urlop roaming

Jeśli chodzi o wyniki poszczególnych krajów, zdecydowanym liderem jest Rumunia, gdzie aż 99% z hoteli to te z darmowe WiFi. Takim samym odsetkiem może pochwalić się też Wietnam. Sam, zapewne tak samo jak wielu z Was, absolutnie się tego nie spodziewałem. Przed zobaczeniem rankingu obstawiałbym bardziej, że Polska będzie mniej więcej na poziomie Rumunii i tym razem, na szczęście, miałbym rację.

Okazuje się, że nad Wisłą aż 98% hoteli ma w ofercie darmowe WiFi

Tym samym mamy w Europie drugie miejsce pod względem dostępności sieci w hotelach i wyprzedzamy kraje takie jak Niemcy (73%), Austria (79%), Szwajcaria (87%), Wielka Brytania (88%) oraz Hiszpania (89%). Ba, o wiele lepiej od nich prezentują się też inne uchodzące za mało rozwinięte państwa, takie jak Słowacja (98%), Czarnogóra (97%), Czechy (97%), Ukraina (96%), oraz Grecja (96%).

kayak-darmowe-wifi-infografika

Jeśli weźmiemy pod uwagę bardziej lokalne wyniki, dowiemy się, że wszystkie dostępne w serwisie Kayak hotele z Krakowa umożliwiają korzystanie z darmowego WiFi. Jak łatwo było się domyślić, pod tym względem co najmniej dobrze wypadają też inne duże ośrodki miejskie, takie jak Wrocław (97%), Poznań (86%), Warszawa (81%) i Łódź (78%). Zdziwił mnie nieco wynik jednego z najładniejszych i najczęściej odwiedzanych miast naszego kraju, czyli Gdańska. Tam darmowy Internet znalazł się zaledwie w 63% wszystkich hoteli.

Ranking ten jeszcze kilka lat temu mógłby wydawać się bzdurny. Dziś praktycznie nie potrafimy żyć bez Sieci

Nie ma w tym nic dziwnego. Darmowe WiFi w hotelu to świetne narzędzie. Umożliwia ono lepsze zaplanowanie podróży poprzez pobranie odpowiednich map i aplikacji podróżniczych lub oddanie się cyfrowym rozrywkom w pochmurne dni. Dodatkowo wiele osób, ze względu na charakter swojej pracy, nie może się od niej całkowicie oderwać. Są oni tak uzależnieni od swoich codziennych zadań, że nagły detoks poskutkowałoby dla nich ciągłym stresem, który zniweczyłby cały urlop.

tablet

Bardzo cieszy mnie fakt, że hotelarze zrozumieli panujące trendy i umożliwili nam korzystanie ze zdobyczy nowych technologii bez ponoszenia dodatkowych opłat. Ostatecznie problem braku Internetu, przynajmniej na wczasach, rozwiąże zapowiadane na przyszły rok zniesienie roamingu w krajach Unii Europejskiej. Wówczas raz na zawsze pozbędziemy się papierowych map i przewodników. Szybko zastąpią je smartfony, tablety oraz inteligentne zegarki. I jakoś nie boję się, że zamiast patrzeć na liczne zabytki, na wycieczkach utkwimy wzrok w naszych ekranach. Nie wierzę w to, bo świat realny oferuje nam o wiele lepsze formy rozrywki niż jego cyfrowy odpowiednik.

REKLAMA

Zwłaszcza teraz, w ciepłym okresie wakacyjnym.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA