REKLAMA

W końcu jest! Messenger Facebooka na iPadzie jak FaceTime i Skype

Z jednej strony Facebook spóźnił się z wydaniem nowej wersji swojej aplikacji kilka lat, a z drugiej wcale mi jako użytkownikowi iPada jej do tej pory specjalnie nie brakowało. Mowa o komunikatorze Messenger, który w końcu został wydzielony z oficjalnej aplikacji do obsługi portalu i zadebiutował w AppStore w iPadowej wersji.

03.07.2014 19.28
W końcu jest! Messenger Facebooka na iPadzie jak FaceTime i Skype
REKLAMA
REKLAMA

Tablet Apple ucieka konkurencji w kwestii ilości dostosowanych do dużego ekranu aplikacji, ale i tak jako użytkownik zauważam spore braki względem App Store przygotowanego z myślą o iPhonie. Po zakupie iPada ze zdumieniem odkryłem, że mimo wydawania kolejnych iteracji tego urządzenia przez firmę z Cupertino największy portal społecznościowy świata nie zdecydował się na wydanie z myślą o nim swojego dedykowanego komunikatora.

Messenger to najlepsza aplikacja Facebooka

Facebook Messenger iPad Pion

Użytkownicy iPada nieco tracili z tego względu, bo Messenger to tak naprawdę jedyna w pełni udana aplikacja firmy Marka Zuckerberga. Oficjalna aplikacja Facebooka ma niestety wiele braków, a na pozostałe projekty w postaci Poke, Facebook Camera i Slingshot spuśćmy zasłonę milczenia. Komunikator się jednak twórcom największego portalu społecznościowego świata najzwyklej w świecie udał.

Do tej pory użytkownicy Facebooka korzystający z iPada mogli korzystać z chatu wyłącznie poprzez oficjalną aplikację. W ostatniej wersji było to ułatwione za pomocą tzw. Chat Heads. Co prawda system iOS nie pozwala na wyciągnięcie dymków z rozmowami poza okno wykorzystywanej obecnie aplikacji, ale i tak korzystanie z nich w samej aplikacji portalu było wygodne.

Wydzielenie komunikatora poza główną aplikację

Przyzwyczaiłem się do tego rozwiązania, ma ono sporo plusów. Rozmawiając przez komunikator na tablecie, podobnie jak na komputerze, rzadko kiedy mam potrzebę wyświetlania konwersacji na pełnym ekranie. Zwykle okienko rozmowy pływające gdzieś z boku wystarcza, a w międzyczasie oczekując na odpowiedź rozmówcy mogę przejrzeć tablicę, skomentować zdjęcie lub udostępnić status.

Facebook postanowił jednak wreszcie przygotować oficjalną wersję swojego komunikatora też na tablety Apple, która udostępniona została dzisiaj. Zamiast zupełnie nowej aplikacji uaktualniono Messengera na iPhone’a, który od teraz jest wersją uniwersalną przeznaczoną na oba typy urządzeń. To dobry ruch, który daje nadzieję na sprawną synchronizację powiadomień o nowych wiadomościach pomiędzy dwoma urządzeniami.

Bardzo udana aplikacja

facebook ipad video call

Messenger na iPada został przygotowany bardzo profesjonalnie. Aplikacja ma wszystkie funkcje obecne w wersji smartfonowej. Oprócz wiadomości tekstowych można wysyłać zdjęcia, udostępniać lokalizację, wysyłać naklejki i krótkie komunikaty głosowe, nawet prowadzić rozmowy poprzez VoIP. Zwłaszcza ta ostatnia funkcja pokazuje, że wydzielenie komunikatora do osobnej aplikacji miało sens.

Ekran Facebook Messengera na iPada został podzielony na dwie kolumny, niezależnie czy korzystamy z widoku pionowego, czy poziomego. Po lewej stronie widoczna jest lista ostatnich konwersacji, gdzie można przełączyć się na widok grup, wyszukiwarkę oraz panel ustawień. Po prawej znalazła swoje miejsce historia danego chatu i okno rozmowy z polem wprowadzania wiadomości.

Facebook iPad Chat Heads

Z nowej aplikacji trudno nie być zadowolonym. Komunikator Facebooka jest jednym z najbardziej udanych produktów firmy Marka Zuckerberga, a wersji iPadowej ciężko cokolwiek zarzucić. Nie jest ona w żaden sposób upośledzona względem wersji smartfonowej. Patrząc teraz na Messengera na tabletach z Androidem trudno nie mieć wrażenia, że aplikacje na urządzenia z systemem Google są traktowane po macoszemu.

Podsumowując: Facebook na iPada? Jestem na tak.

REKLAMA

PS Użytkownicy korzystający na iPadzie z komunikatora Facebooka w wersji smartfonowej mogą zaktualizować aplikację z poziomu urządzenia. Osoby dotychczas chatujące z poziomu aplikacji Facebooka, jeśli nie widzą w zakupionych aplikacjach pozycji Messenger, powinny w App Storze zmienić “iPad Apps” na “iPhone Apps” w lewym górnym rogu. Po instalacji pojawi się już wersja tabletowa. Zawsze można też kliknąć w link prowadzący do strony Facebook Messengera w sklepie z aplikacjami.

Grafika początkowa pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA