REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

Ile jest warta bezpieczna rodzina? To zależy od operatora

Rozwój technologii stworzył idealne warunki, aby czynić życie bezpieczniejszym i osoby chcące chronić siebie, swoją rodzinę i swój dobytek zyskują kolejne możliwości. Naprzeciw wymaganiom tych osób wychodzą także operatorzy komórkowi, którzy oferują usługi lokalizacyjne, ubezpieczeniowe czy monitoringu.

09.07.2014
19:27
Ile jest warta bezpieczna rodzina? To zależy od operatora
REKLAMA
REKLAMA

Obecnie najbardziej zaawansowanym systemem na polskim rynku telekomunikacyjnym jest usługa "Bezpieczna Rodzina" (znana również pod nazwą “Gdzie jest Dziecko?”). Możesz ją zamówić bez względu na to, czy jesteś w T-Mobile, Orange, Play czy Plus.

Jak działa Bezpieczna Rodzina?

Pakiet bezpieczna rodzina daje możliwość lokalizowania telefonu poprzez system LBS (Location Based Service), czyli poprzez infrastrukturę sieci GSM. Ważną informacją jest fakt, że osoba, którą chcemy namierzyć nie dostanie SMS-a z powiadomieniem, że właśnie ją namierzamy (tak jak było to w usłudze “Wiem gdzie jesteś” w sieci Plus). Funkcjonalność Bezpiecznej Rodziny obejmuje:

 • Powiadomienia OK. i S.O.S, czyli automatyczne wiadomości przesyłane do określonych adresatów po wybraniu odpowiedniej opcji w menu aplikacji. W ten sposób dziecko może informować o zagrożeniu zdrowia lub potwierdzać, że wszystko jest w porządku.
 • Określenie strefy na mapie, po przekroczeniu której rodzic otrzyma informację, że dziecko znalazło się poza ustaloną wcześniej lokalizacją. Dzięki temu można śledzić np. czy nasze dziecko wraca już ze szkoły.
 • Harmonogram lokalizacji, dzięki któremu nie trzeba wysyłać SMS-ów, włączać aplikacji czy też przeglądarki internetowej w celu odnalezienia dziecka lub osoby bliskiej. W zamian, o ustalonej porze, automatycznie zostniemy poinformowani, gdzie aktualnie ta osoba przebywa.
 • Lokalizowanie telefonu po kradzieży lub zagubieniu. W przypadku, gdy telefon zostanie wyłączony, możemy sprawdzić w jakim miejscu był aktywny po raz ostatni.
 • Po wybraniu przez dziecko opcji S.O.S. możliwe jest przesłanie nagrania dźwięku lub nawet wideo, które może maksymalnie trwać 5 minut. Takie zgłoszenie przesyłane jest do rodzica, jak i również zapisywane na serwerach usługodawcy, który nawet po dłuższym czasie od zarejestrowania S.O.S. może udostępnić te dane ponownie.
bezpieczna rodzina dziecko smartfon

Usługa dostępna jest w trzech wariantach różniących się ceną i możliwościami. Do dyspozycji są:

Pakiet Standard:

 • Lokalizowanie każdego telefonu;
 • Ochrona nawet 3 osób bliskich;
 • Lokalizowanie wg ustalonego harmonogramu;
 • Dostęp do mapy w serwisie www i aplikacji;

Pakiet Premium - posiada wszystko to, co Standard, oraz dodatkowo:

 • Ochrona nawet 5 osób bliskich;
 • Oglądanie pozycji wszystkich Bliskich na jednej mapie;
 • Automatyczne powiadomienia gdy Bliski dotrze na miejsce lub je opuści;
 • Namierzanie wyłączonego telefonu (możliwe ustalenie ostatniej znanej pozycji maksymalnie 20 minut po znalezieniu się telefonu poza zasięgiem sieci lub po wyłączeniu);

Pakiet Bezpieczna Rodzina - posiada wszystko to co w Standard i Premium, oraz dodatkowo:

 • Aplikacja na telefon Bliskiego pozwalająca namierzać za pomocą GPS;
 • Powiadomienia S.O.S w chwili zagrożenia;
 • Powiadomienia OK. wraz z filmem lub zdjęciem;
 • Wysyłanie powiadomień do wielu osób jednocześnie;
 • Ważne miejsca na mapie w telefonie Bliskiego;

W sieci Orange, T-Mobile możemy zdecydować, który pakiet jest dla nas odpowiedni i wybrać jeden z trzech wyżej wymienionych. W sieci Plus wybieramy między wersją “Premium” i “Bezpieczna Rodzina”, natomiast w Play możliwe jest włączenie jedynie ostatniej pozycji - “Bezpieczna Rodzina”.

Ile to kosztuje?

Początkowo otrzymujemy bezpłatny okres testowy. W przypadku Orange, T-Mobile i Plus jest to 7 dni bez opłat, a po tym czasie pakiet zostanie przedłużony na kolejny tydzień i z taką samą częstotliwością odnawiany. W Play pakiet można bezpłatnie testować nawet przez miesiąc. Późniejsze opłaty prezentują się następująco:

Standard

Premium

Bezpieczna Rodzina

Orange

6,15 zł / 30 dni

6,15 zł / 7 dni

6,15 zł / 7 dni

T-Mobile

6,15 zł / 30 dni

6,15 zł / 7 dni

6,15 zł / 7 dni

Plus

-

6,15 zł / 7 dni

8,61 zł / 7 dni

Play

-

-

19,99 zł / 30 dni

W skali miesiąca najtaniej wychodzi w Play, ale należy wziąć pod uwagę tzw. “ilość wyszukiwań”, czyli to ile razy możemy zlokalizować zarejestrowane w usłudze numery. W Play jest to 500 zapytań o lokalizację, w pozostałych sieciach 150 tygodniowo, co na przestrzeni miesiąca daje 600. Po wykorzystaniu dostępnej w pakiecie ilości zapytań możemy dokupić kolejne (np. pakiet 20 dodatkowych w cenie 11,07 zł) poprzez wysłanie SMS-a premium.

Na co należy uważać?

dziecko smartfon bezpieczna rodzina

Po zapoznaniu się z regulaminami usługi u operatorów możemy dowiedzieć się kilku ważnych informacji.

Dostawca gwarantuje działanie usługi na telefonach:

 • z systemem Android w minimalnej wersji 2.2;
 • z systemem iOS (iPhone, iPad) w minimalnej wersji 5.0, pozwalającego na uruchomienie aplikacji JAVA zgodnych z MIDP 2.0 oraz CLDC 1.1 i o rozmiarze powyżej 1MB;

W zasadzie każdy telefon może obsłużyć Bezpieczną Rodzinę.

T-Mobile, Orange i Plus podają, że usługa działa tylko na terenie Polski, podczas gdy w regulaminie usługi w Play zapisano, że możliwe jest również wykorzystanie jej poza granicami w zasięgu operatorów z którymi Play ma podpisane umowy roamingu międzynarodowego. Wiąże się to z możliwością naliczenia dodatkowych opłat za transmisję danych.

Dokładność lokalizacji jest uzależniona m.in. od zagęszczenia infrastruktury technicznej. Regulamin określa dokładność do około 600 metrów, ale w przypadku korzystania z GPS pomiar będzie znacznie bardziej precyzyjny.

Nie należy zapominać o aktywacji pakietu internetowego, aby w przypadku przesłania większej ilości danych nie zostać obciążonym dodatkowymi kosztami.

REKLAMA

Bezpieczna Rodzina to nie jedyny pakiet dający nam możliwość zadbania o nasze bezpieczeństwo. Ten sam dostawca umożliwia również aktywację takich usług jak “Bezpieczny Dom” i “Gdzie Jest Auto”. W skrócie pozwalają one na monitorowanie domu za pomocą kamery, którą możemy sterować z poziomu aplikacji w smartfonie oraz na lokalizację auta dzięki zamontowaniu dodatkowego nadajnika GPS. Wspomnianym usługom w najbliższym czasie poświęcę osobny wpis.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA