REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Allegro, największa polska firma internetowa, jest... 410 razy mniejsza od Google

Wszyscy wiemy, że to Amerykanie rządzą światowym internetem. Zdecydowana większość globalnych liderów internetowych rynków pochodzi z USA. Ba, większość z nich zlokalizowana jest w jednym miejscu, nieco na wschód od San Francisco, w Dolinie Krzemowej. Trudno natomiast wyobrazić sobie skalę dominacji amerykańskiego przemysłu internetowego.

15.07.2014
9:42
Allegro, największa polska firma internetowa, jest… 410 razy mniejsza od Google
REKLAMA
REKLAMA

Amerykanie mają łatwiej - w ich języku mówi cały świat, więc wszystkie serwisy internetowe mają charakter globalny już na starcie. Ich gospodarka jest podporządkowana przedsiębiorczości, a prawo pozbawione fatalnej w skutkach biurokracji. Na dodatek to u nich wymyślono najpierw komputery, a następnie internet.

Amerykańska dominacja światowego internetu nie jest więc przypadkiem, jednak jej skala szokuje, szczególnie gdy... porówna się największe podmioty na amerykańskim rynku internetowym z największymi firmami internetowymi w innych państwach, w tym w Polsce.

Według World Startup Research (WSR), największa amerykańska firma internetowa - Google - jest warta ponad 2 razy więcej niż druga na rynku chińska Alibaba.

To jednak nie oddaje dobrze skali przewagi Google na resztą świata. Aby bowiem wyrównać wartość amerykańskiej firmy, wycenionej przez WSR na nieco ponad 410 mld dol. (!), należałoby zsumować wartość największych spółek internetowych w 23 kolejnych państwach (od miejsca nr 2 do 24 w rankingu World Startup Research). Ba, dodajmy kolejnych 50, a cały taki konglomerat byłby większy od Google'a zaledwie o 2 proc.

Spójrzmy na polski rynek

U nas największe jest Allegro, które wycenione jest na równy 1 mld dol. Warto pamiętać, że nasza największa firma internetowa nie jest już jednak polska, bo należy do południowoafrykańskiego Naspersa, który w rankingu największych marek internetowych świata jest 3 (52 mld dol.).

Największa polska spółka internetowa jest więc 410 razy mniej warta od największej amerykańskiej spółki.

Ba, jeśli dodamy do tego wartości drugiej w rankingu polskiej firmy - Onet (wartość 441 mln dol., i pamiętajmy, że od niedawna portal należy do niemieckiego Axla Springera) oraz trzecie - Grupa Wp.pl (wartość 200 mln dol., wciąż w polskich rękach, choć za zagraniczne pieniądze), to wciąż byłby to malutki ułamek wartości Google'a.

World_Startup_Report_Research_on_the_Biggest_Internet_Companies_-_Arkusze_Google

Zostawmy jednak Amerykanów, do których nie mamy się co porównywać. Od największego polskiego podmiotu internetowego większe są także firmy m.in. z:

- Węgier (LogMeIn) - 1,1 mld dol.
- Czech (AVG) - 1,4 mld dol.
- Estonii (Skype) - 2,5 mld dol.
- Irlandii (PaddyPower) - 4,6 mld dol.
- Finlandii (Rovio) - 5 mld dol.

Trochę to smutne.

REKLAMA

---

via Qz.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA