Tech  / Artykuł

Fajny zapach. Wyślij mi go na mejla

Picture of the author

Kursy prowadzone przez Davida Edwardsa na jego macierzystej uczelni zazwyczaj pękają w szwach. Jego interdyscyplinarny przedmiot nazywa się "Jak tworzyć rzeczy, które mają znaczenie", i przemawia do wyobraźni studiujących w Oxfordzie. To właśnie David Edwards wraz z garstką swoich bieżących i byłych studentów stworzył produkt, którego kampania na Indiegogo właśnie się zaczęła.

Produkt jaki stworzyli, i z sukcesem przetestowali, to oPhone - urządzenie do wysyłania i odbierania zapachów na odległość. W pierwszej chwili pomyślałem - po co to komu? Jednak po zastanowieniu się uświadomiłem sobie, że zapachy mają ogromny wpływ na naszą psychikę, i są częścią wszystkich wyrazistych wspomnień. Przypomnijcie sobie zapach najlepszej kawy jaką piliście, lub ulubionych perfum, albo dania które ostatnio wam smakowało.

Czy nie byłoby fajnie móc zapisać ten zapach, i odtworzyć na żądanie oraz przesłać znajomym?

oPhone na razie nie potrafi tego pierwszego - nie ma żadnej możliwości analizy istniejących zapachów. Zapach można wybrać z predefiniowanej biblioteki lub stworzyć samemu z dostarczonych komponentów - "nut", jak nazywają to twórcy urządzenia. We wnętrzu kryje się 8 oChipów - z których każdy potrafi stworzyć kombinację 4 podstawowych zapachów. Według twórców kampanii, umożliwia to wygenerowanie aż 300 tysięcy unikalnych zapachów.

Urządzenie współpracuje z aplikacją na urządzenia mobilne, umożliwiającą wybieranie zapachów z biblioteki lub tworzenie własnych kombinacji.

Zespół Davida Edwardsa dużo uwagi poświęcił możliwości szybkiego przełączania zapachów generowanych przez oChipy. Jak twierdzi współpracownica Edwardsa, Rachel Field, urządzenie jest w stanie stworzyć zapach świeżo obranej pomarańczy, i zaraz potem zapach czekolady - bez poczucia pomieszania zapachów i powstania pomarańczowo-czekoladowej hybrydy.

Mimo, że urządzenia nie ma jeszcze na rynku, to oPhone nie jest tylko teorią. Po ściągnięciu aplikacji umożliwiającej tworzenie "notatek zapachowych", możemy odwiedzić jedno z laboratoriów oPhone w Nowym Jorku oraz w Paryżu i odtworzyć swoją notatkę - znajdujące się tam prototypy generatora zapachów odtworzą dla nas zapamiętane zapachy.

Kampania na Indiegogo potrwa do końca lipca, a pomysłodawcy chcą zebrać co najmniej 150 tysięcy dolarów aby móc rozpocząć produkcję oPhone'ów w cenie 199 dol. Uczestniczący w kampanii otrzymają urządzenie w niższej cenie - 149 dol.

Źródła: Onotes, Indiegogo

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst