Tech  / News

Z ulic do Internetu - Google prezentuje Street Art Project z polskim akcentem

Sztuka uliczna, niezależnie od tego jak atrakcyjna, nie zawsze dociera do dużej grupy odbiorców. Powód jest prosty - takich dzieł nie odnajdziemy w większej ilości w jednym miejscu. Nawet przebywając w tym samym mieście możemy dzień po dniu przechodzić obok takiego dzieła obojętnie, a gdy w końcu zwrócimy na nie uwagę, będzie już wyblakłe i zniszczony przez czas. Walczyć z tym zamierza Street Art Project,uruchomiony w ramach Google Art Project.

Ponad 5 tysięcy zdjęć i 100 wirtualnych wystaw fotografii robi ogromne wrażenie nie tylko samymi rozmiarami galerii, ale także tym, jak różnorodna może być sztuka uliczna i jak wiele można za jej pomocą wyrazić. Co najważniejsze, zapisanie ich w cyfrowej formie zapewnia praktycznie wieczne życie, a świetna organizacja prezentacji - łatwiejszy dostęp do większej liczby oglądających.

google murale

Same wirtualne galerie zrealizowane są w sposób zbliżony do dotychczasowych projektów w ramach Google Cultural Institute. Fotografie w bardzo wysokiej rozdzielczości ułożone zostały w logicznym porządku i opatrzone odpowiednimi adnotacjami. W przypadku większych wystaw szczegółowo opisane zostały całe lokalizacje.

google art

Poza samymi galeriami fotografii Google udostępniło również bardziej "wyszukane" formy podziwiania sztuki ulicznej, obejmujące m.in. zwiedzanie wszystkich 9 pięter słynnego Tour Paris 13.

google art 2

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby odwiedzić Polskę i zobaczyć dwie wystawy przygotowane przy współpracy z Fundacją Urban Forms. Pierwsza z nich przedstawia sztukę uliczną tworzoną przez artystów z całego świata bezpośrednio na łódzkich kamienicach, natomiast druga prezentuje efekty projektu Ogarna 2.0, nawiązując do gdańskiego malarstwa ściennego.

Przy każdym z dzieł podano jego dokładną lokalizację, dzięki czemu możemy sobie np. zaplanować wycieczkę po mieście szlakiem uwzględniającym właśnie część naściennych malowideł.

I nawet jeśli nieszczególnie interesuje nas sztuka uliczna czy sztuka w jakiejkolwiek postaci, warto poświęcić przynajmniej kilka minut na przejrzenie nawet losowej galerii zdjęć. Każda z nich robi niesamowite wrażenie i aż żal, że niektóre z tych miejsc są naprawdę daleko.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst