REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Gry

BoxOff Play to Spotify dla gier? Śmiechu warte. Znalazłem coś lepszego i tańszego

Z ciekawością przysłuchiwałem się zapowiedziom dotyczącym "zupełnie nowej, rewolucyjnej usługi", szumnie określanej jako "Spotify dla gier". Następnie, z rozczarowaniem patrzyłem ile zostawało z obietnic - kilkadziesiąt niezbyt topowych gier, w cenie pełnej 50 PLN za miesiąc, przy cenie promocyjnej 25 PLN. Chodzi mi oczywiście o BoxOff Play.

12.06.2014
10:58
BoxOff Play to Spotify dla gier? Śmiechu warte. Znalazłem coś lepszego i tańszego
REKLAMA
REKLAMA

Nie martwię się jednak o dostęp do gier, bo znam od dawna usługę, która jest doskonałą alternatywą, ma lepszy katalog gier, i jest tańsza. Mam na myśli GameTap. Używałem jej dość dawno temu, teraz, przy okazji premiery usługi BoxOff Play, uświadomiłem sobie, że skądś znam taki sposób dystrybucji i płacenia za gry i postanowiłem sprawdzić, czy GameTap jeszcze istnieje.

configuration

Okazuje się, że istnieje i chyba ma się lepiej niż należąca do Techlandu strona. Wykupiłem więc subskrypcję, chcąc sprawdzić usługę i napisać o niej.

GameTap zostało założone w 2005 roku (choćby dlatego nie wypada używać zwrotu "Spotify dla gier" wobec tej usługi) przez Turner Broadcasting System. W tej chwili należy do francuskiego potentata dystrybucji elektronicznej Metaboli.

Zasada działania jest podobna do tej prezentowanej przez BoxOff Play. Płacimy stałą kwotę (w tej chwili 9,95 dolarów na miesiąc, czyli 31 PLN) i mamy dostęp do biblioteki gier. Nie ma żadnych ograniczeń w korzystaniu z biblioteki, można mieć ściągniętą dowolną ich liczbę, i trzymać dowolnie długi czas. Nowe gry do katalogu dodawane są co tydzień - zwyczajem jest że jest to jedna gra "hitowa", jeden średniak, i jedna gra casual.

rpg_page_1

Katalog podzielony jest na dwie sekcje: gier, nazwijmy to, współczesnych oraz gier retro (klasycznych). Jeśli kogoś interesują jedynie gry retro, jest możliwość subskrypcji jedynie katalogu retro, w niższej cenie.

W katalogu "współczesnym" znajdują się - w momencie pisania tego tekstu - 964 gry. W katalogu Retro gier jest 294. Jak widzimy, jeśli chodzi o liczbę dostępnych tytułów, jest z czego wybierać.

Sekcja gier współczesnych

W tej sekcji znajdziemy gry, które przeznaczone są na współczesną platformę PC. Gra po wybraniu ściąga się na dysk, dzięki specjalnemu pluginowi do przeglądarki. System ten testowałem zarówno na Internet Explorer jak i Chrome - działał bez zarzutu. W niektóre tytuły można zacząć grać przed ściągnięciem całości - jest to zrobione podobnie do rozwiązania znanego z BoxOff Play.

fps_page_3

Co ciekawego znajdziemy w katalogu współczesnym?

Nie znajdziemy tam największych nowości, co jest oczywiste przy tej cenie. Jednak każdy gracz, który chciałby uzupełnić zaległości, znajdzie tu coś dla siebie. Pobieżny rzut oka pokazał że w katalogu znajdują się takie gry jak:

 • Batman Arkham City Game Of The Year Edition
 • Lego Batman i Lego Batman 2
 • Lego Harry Potter
 • Batman Arkham Asylum (również w edycji GOTY)
 • Thief Deadly Shadow
 • Psychonauts
 • Just Cause
 • Rainbow Six Vegas 2
 • Assassin's Creed
 • Seria Painkiller
 • Seria Gothic
 • Wiedźmin
 • Bioshock
 • FEAR
 • Resident Evil: Operation Racoon City
 • Kroniki Riddicka
 • Seria Splinter Cell

Na odrębną uwagę zasługuje podzbiór gier casual, gdzie jest naprawdę wiele tytułów. Wskazuje to zapewne na rodzaj użytkownika do jakiego kierowana jest usługa. Znajdują się tam typowe dla tego gatunku gry: różne mahjongi, karcianki, puzzle, gry typu hidden objects etc.

preload_play

Sekcja gier retro

Tutaj znajdziemy mnóstwo gier z przeszłości, nie tylko z platformy PC. Można w tej sekcji zagrać m.in. w

 • Kilkanaście bijatyk typu Fatal Fury, czy Street Fighter
 • Gry RPG takie jak Betrayal At Krondor, czy Might And Magic
 • Gry przygodowe takie jak Police Quest, Zork, czy Kings Quest
 • Klasyczne zręcznościówki pokroju serii Metal Slug, lub Chopper Command
retro_play

Co ciekawe, dostęp do gier Retro jest zrealizowany w nieco inny sposób. W gry z tej sekcji możemy zagrać bezpośrednie w przeglądarce. Wymaga to dodatkowego pluginu, który udało mi się uruchomić jedynie w Internet Explorer. Plugin jest zrobiony sensownie, ściąga całą grę lokalnie tylko raz, umożliwia zapisywanie stanu gry, mapowanie klawiszy (klawisze widoczne są na ekranie obok ekranu gry), umożliwia grę na pełnym ekranie oraz oferuje obsługę pada podłączonego do PC.

retro_catalogue

Co wybrać?

Jedną z ciekawych dla mnie gier w BoxOff Play był remake Leisure Suit Larry (Larry Reloaded). Jak się okazuje ta gra znajduje się również w katalogu GameTap, obok starszych gier z serii, które znalazły swoje miejsce w sekcji Retro.

Gier w GameTap jest znacząco więcej niż w BoxOff Play, a subskrypcja, gdy skończy się promocja, może się okazać tańsza. Nie są to gry najnowsze i najlepsze - ale znajdują się tu prawdziwe, godne zagrania perełki typu Batman czy Deus Ex.

Jest to dobra oferta dla kogoś, kto nie jest hardcorowym graczem PC, ale po prostu chciałby bez większych zobowiązań wypróbować kilka lub kilkanaście gier miesięcznie, z możliwością skończenia całej gry, jeśli się spodoba.

REKLAMA

* Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA