Oprogramowanie  / News

Siri w iOS 8 w 22 nowych językach. Czy będzie po polsku? Oto czego udało nam się dowiedzieć

Od momentu premiery Siri nie była narzędziem specjalnie przydatnym dla osób, które z telefonem chciały komunikować się w języku polskim. Zarówno opcja "rozmowy", wydawania poleceń, jak i prostego dyktowania, były dostępne w kilkunastu różnych językach, ale nie w naszym. W iOS 8 w końcu doczekamy się zmiany. Wygląda na to, że niewielkiej, ale mimo wszystko istotnej.

Wśród zapowiedzi związanych z nowym mobilnym systemem Apple podczas wczorajszej konferencji pojawiła się informacja o rozszerzeniu listy wspieranych przez Siri języków o 22 nowe pozycje. Nowości dotyczyły wprawdzie jedynie mechanizmu rozpoznawania i przetwarzania na tekst mowy na potrzeby dyktowania, ale i tak cieszy fakt, że wśród nich, jak się okazuje, pojawił się w końcu język polski.

Osoby, które zdecydowały się już teraz na instalację pierwszej wersji beta iOS 8, mają więc możliwość jako jedne z pierwszych przetestować jak działa nowa "polska" wersja tego rozwiązania. W dalszym ciągu nie można wprawdzie porozmawiać z Siri w naszym języku, prosić o informacje, czy np. dodawać wydarzeń do kalendarza, ale zawsze to coś. Całość jest przy tym aktywowana automatycznie - przy włączonym polskim języku dla klawiatury, kliknięcie ikony dyktowania będzie powodować rozpoczęcie nasłuchiwania tekstu właśnie w języku polskim.

Spytaliśmy zresztą o to europejski oddział PR Apple. Oto co nam odpowiedziano:

Hi there, thanks for the email.

We will announce the new Siri languages later in the year.

Kind regards,
Adam Howorth

Pozostaje pytanie, jak daleko od dyktowania do pełnej obsługi głosowej, a potem do uzyskania przez Siri pełnej funkcjonalności w naszym kraju? Nie jest raczej trudno założyć, że bardzo daleko.

* współpraca: Przemek Pająk

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst