RTV / News

Te ekrany to przyszłość technologii ubieralnych? Mogą przyjąć dowolny kształt

Marzą nam się przepięknie wyglądające, okrągłe smart zegarki. Moto 360 nie będzie tu raczej przełomowa. Ale nowe wyświetlacze Sharpa mają szansę na zawsze odmienić wzornictwo wszelakich urządzeń elektrycznych.

Japoński Sharp nie nosi dziś miana innowatora. Firma, która ponad 100 lat temu zaczynała od sprzączki do paska, by później produkować kalkulatory, boryka się z wieloma problemami. Choć na sprzedaż nowych telewizorów z serii Quattron Pro Sharp nie może narzekać, to jednak produkty własne tworzą tło tylko do produkcji komponentów dla innych urządzeń. Sharp dostarcza wyświetlacze między innymi do iPadów i iPhone’ów.

Teraz Japończycy zaprezentowali prototyp Free-Form Display, czyli wyświetlacza, który może przyjąć praktycznie dowolny kształt. Są to wyświetlacze LCD oparte o technologię IGZO. Co oznacza, że wykorzystują tranzystory, w których składzie znajdziemy takie pierwiastki jak ind, gal, cynk oraz tlen. Wyświetlacze te cechują się dużą rozdzielczością oraz niskim zużyciem energii. Pierwszym masowym sprzętem z takim panelem jest iPad Air.

140618

Nowe wyświetlacze to także znacznie cieńsze ramki. Jednak jest to w tej chwili wyłącznie proptotyp. Komercyjnych wdrążeń należy spodziewać się najwcześniej w 2017 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że zaprezentowane przez Sharpa wyświetlacze mogą stać się w nieodległej przyszłości prawdziwą rewolucją. Prototyp ukazuje zegary samochodowe, ale jeśli technologia rzeczywiście się przyjmie to możemy spodziewać się zmian we wzornictwie wielu sprzętów elektroniki użytkowej.

W chwili obecnej najbardziej oczekiwanym tego typu sprzętem jest okrągły zegarek. Wraz z dostępnością Sharp Free-Form Display mogą pojawić się smart zegarki nie tylko okrągłe, ale przyjmujące bardziej zaawansowane kształty kopert, na które dziś producenci nie mogą sobie pozwolić.

Pracę Sharpa nad nowymi wyświetlaczami są też dowodem na to, że technologia LCD wciąż jest żywa i dalej jest rozwijana. W pewnym momencie część ekspertów twierdziła, że lada moment we wszystkich urządzeniach przejdziemy na wyświetlacze wykonane w technologii OLED. Tymczasem dopiero teraz Samsung zdecydował się na duże tablety z tymi ekranami, a na rynku telewizorów z ekranem OLED pozostał jedynie LG. Równolegle więc rozwijane są różne technologie wyświetlaczy i doskonale nam znane ekrany LCD wciąż ewoluują czego dowodzi Sharp.

Na razie Free-Form Display jest jedynie ciekawostką i rozwiązaniem przyszłości. Miejmy jednak nadzieje, że Sharp tak jak sam w komunikacie zapowiedział uruchomi masową produkcję najszybciej jak to będzie możliwe. Ich wprowadzenie może zrewolucjonizować wzornictwo przemysłowe i całą elektronikę użytkową.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst