Foto  / News

Nowa chmura dla fotografów od Canona! Na start darmowe 10 GB dla każdego

Właśnie wystartowała nowa platforma Irista, czyli chmura Canona skierowana specjalnie do fotografów. Irista pomoże zebrać w jednym miejscu zdjęcia z aparatów i smartfonów, a przy tym zapewni ciekawe opcje zarządzania i kontroli prywatności. Darmowe konto daje dostęp do 10 GB przestrzeni w chmurze i do pełnej funkcjonalności serwisu.

Chmura Canona do tej pory była testowana w fazie beta pod nazwą Project1709, a dziś ujrzała światło dzienne jako projekt Irista. Mimo że autorem nowej usługi jest firma Canon, to w serwisie Irista przechowywać można zdjęcia także z aparatów innych firm. Co więcej, Irista umożliwia przechowywanie zarówno zdjęć wykonanych tradycyjnymi aparatami, jak i smartfonem.

???????????????????

Zdjęcia można przenosić do chmury za pośrednictwem intuicyjnego apletu na stronie WWW (wykonanego w myśl zasady „przeciągnij i upuść”) lub poprzez mały program, który można zainstalować na komputerze (Windows/Mac). Po zainstalowaniu programu wybieramy foldery, które od tej pory będą się automatycznie synchronizować z chmurą Irista. Irista pozwala także na import zdjęć z serwisów Facebook i Flickr.

Od fotografów dla fotografów, czyli wygodne usprawnienia

irista_03

Zdjęcia w chmurze wyświetlane są jako miniaturki. Irista pozwala na łatwe wyszukiwanie i organizowanie swoich kolekcji. Fotografie można sortować według dat, tagów i filtrów. Ciekawą opcją jest wyszukiwanie według konkretnego modelu aparatu, czy nawet obiektywu. Zdjęcia można organizować poprzez umieszczanie ich w albumach i poprzez tagi. Irista pozwala także na dzielenie się zdjęciami. Wybrane fotografie można udostępnić na Facebooku, lub dodać je do któregoś z istniejących albumów na Facebooku.

irista_02

Bardzo ciekawie wygląda przeglądanie zdjęć poprzez stronę www. Obok zdjęcia wyświetla się ramka z danymi EXIF. W każdej chwili można ją przełączyć na inny zestaw informacji – np. na historię udostępnień, w której możemy kontrolować liczbę komentarzy i polubieni w sieciach społecznościowych. Oczywiście zdjęcia można także pobrać z powrotem na dysk.

10 GB za darmo, z możliwością wykupienia większych planów

Nowa chmura Canona występuje w kilku wariantach. W bezpłatnej opcji użytkownik dostaje 10 GB przestrzeni w chmurze oraz pełną funkcjonalność serwisu. Płatne plany pozwalają rozszerzyć dostępną przestrzeń dyskową. Za 50 GB zapłacimy 4,99 euro miesięcznie (lub 49 rocznie), a 100 GB to wydatek rzędu 10,99 euro miesięcznie (lub 109 euro rocznie). Warto zaznaczyć, że Irista nie narzuca limitów na wielkość pojedynczych zdjęć. Serwis obecnie nie jest dostępny w języku polskim.

Na rynku przestrzeni dyskowych w chmurze zaczyna robić się tłoczno. Irista powalczy z Dropboksem, Dyskiem Google, OneDrive, MEGA i kilkoma innymi usługami. 10 GB darmowej przestrzeni to na tle konkurentów całkiem dobry wynik, choć do 50 GB dostępnych za darmo w chmurze MEGA ciągle jest daleko. Mimo wszystko dodatkowa konkurencja wszystkim nam zrobi dobrze.

Konto w usłudze Irista można założyć klikając w ten link.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst