Sprzęt  / News

Nowa generacja Nokii z Androidem - poznajcie Nokię X2

Nokie z Androidem były przez długie lata marzeniem wielu klientów. Finowie dopiero pod koniec swojej przygody z produkcją smartfonów dali nam jednak okazję sprawdzić, jak wyglądałby Zielony Robot w ich autorskim wydaniu. Zaprezentowane w lutym tego roku modele X, X+ oraz XL, ze względu na swój charakter, spotkały się z ciepłym, choć raczej nieprzesadnie entuzjastycznym przyjęciem. Czas na kolejny krok.

Osoby czekające na model z wyższej półki będą niestety, co było zresztą do przewidzenia, nieco rozczarowane. Nokia X2, bo to właśnie ten model został dziś zaprezentowany, kontynuuje misję zapoczątkowaną przez pierwsze modele z tej serii - trafienie do klientów o mniej zasobnych portfelach. Wystarczy spojrzeć na cenę - 99 euro.

Nokia-X2_group

Pod względem wyglądu X2 również nawiązuje bezpośrednio do swoich poprzedników, oferując ciekawie wykonane, plastikowe obudowy w co najmniej pięciu różnych kolorach - zielonym, pomarańczowym, żółtym, czarnym i białym. Z zewnątrz zasadniczą różnicą pomiędzy X2 a X jest zastosowanie bardziej błyszczącej powłoki, która ma sprawić, że urządzenie będzie wyglądać o wiele atrakcyjniej oraz obecność dodatkowego przycisku "Home" pod wyświetlaczem.

Nokia X2 jest przy tym wyraźnie wyższa (121,7 vs 115,5 mm), szersza (68,3 vs 63 mm) i cięższa (150 vs 128 gramów) niż jej poprzednik. Udało się jednak nieco zredukować jej grubość, która wynosi teraz 10,4 mm (zamiast 11,1 mm).

Nokia-X2_multitasking

Jeśli natomiast chodzi o podzespoły, różnic jest nieco więcej. Telefon otrzymał dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 200 taktowaniu 1,2 GHz, większy wyświetlacz o przekątnej 4,3" ClearBlack WVGA (217 PPI), aparat o rozdzielczości 5 MPX (zamiast 3 MPX) z AF i diodą doświetlającą oraz przednią kamerę do wideorozmów. Klienci będą też mieli do dyspozycji więcej pamięci RAM - 1 GB zamiast 768 MB, a akumulator zamiast 1500 mAh będzie miał pojemność 1800 mAh. Bez zmian pozostała przy tym wbudowana przestrzeń dyskowa - 4 GB oraz wsparcie dla kart microSD - do 32 GB.

Całość będzie oczywiście uzupełniona zestawem usług Microsoftu, a klienci chcący korzystać z dwóch kart jednocześnie będą mogli wybrać wersję Dual SIM. Premiera X2 jest również okazją dla debiutu Nokia X Software Platform w wersji 2.0, czyli jeszcze nowszego wydania Androida w fińskiej wersji. Tym razem użytkownicy będą mieli do swojej dyspozycji nowszy interfejs z trzema ekranami głównymi. Na pierwszym z nich znajdą się znane z Windows Phone kafelki o zmiennych wymiarach, na drugim ostatnio uruchamiane aplikacje i wpisy z kalendarza, a na trzecim - lista aplikacji w stylu WP.

Czy to jest tania Nokia, na którą wszyscy czekali? Przekonamy się już wkrótce (sprzedaż rusza w lipcu), przy czym pojedynek będzie naprawdę ciekawy. W końcu po drugiej stronie stoi chociażby najnowsza Motorola Moto E.

Tagi: Nokia
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst