Sprzęt  / News

Nie, Nexusy jednak nie znikną

Od kilku miesięcy słychać plotki na temat nowego programu Google’a o nazwie Android Silver. Mają to być urządzenia od Samsunga, HTC, czy też LG z tzw. czystym Androidem. Coś na wzór dzisiejszych modeli Google Edition. Miał on zastąpić sprzęty z linii Nexus, ale tak się nie stanie. Potwierdził to David Burke, główny inżynier Androida i człowiek odpowiedzialny za Nexusy.

Burke, w rozmowie z Read Write, powiedział, że ludzie zbyt szybko podekscytowali się nowym pomysłem, czyli Androidem Silver, i zapomnieli, po co Google w ogóle zaczęło tworzyć Nexusy.

Ludzie podekscytowali się konceptem i zapomnieli, po co robimy niektóre rzeczy. Ciągle inwestujemy w Nexusy. Ludzie mówi o nich, ponieważ nadchodzi coś nowego i myślą, że to oznacza koniec Nexusów. To kompletnie błędne podejście.

Główny inżynier Androida wytłumaczył także, dlaczego Google w ogóle zaczęło produkować urządzenia z linii Nexus.

Aktualnie dział Androida w Google skupia się na dwóch rzeczach – tworzeniu systemu operacyjnego i sprzętach z linii Nexus. Nie da się budować oprogramowania bez urządzeń, nie można tworzyć kodu bez urządzeń, na których ma on działać. Jednocześnie podkreślił, że Nexusy to także prezentacja tego, jak zdaniem Google’a powinny działać urządzenia z Androidem.

Nie rozumiem, czemu w ogóle mielibyśmy z tego rezygnować. To przecież nie miałoby w ogóle sensu.

Przy okazji Burke został zapytany o program Android Silver, ale powiedział tylko, że jest to coś, czego w tym momencie nie będą jeszcze komentować.

Ten wywiad powinien raz na zawsze rozwiać wszystkie wątpliwości. Wiele osób zastanawiało się, co program Android Silver oznacza dla linii Nexus. Dzisiaj już wiemy, że praktycznie nic. Smartfony i tablety sygnowane przez Google’a ciągle będą się pojawiać, a Silver zapowiada się raczej jako rozwinięcie koncepcji Google Edition.

To  świetna informacja dla wszystkich miłośników Nexusów, w tym mnie samego, a przy okazji zapowiedź tego, że na rynek trafi sporo sprzętów z czystym Androidem.

Już wkrótce powinniśmy mieć wybór między Nexusami, smartfonami od producentów i sprzętami Silver, czyli Galaxy S, HTC One, i LG G, na których nie będzie nakładek od wymienionych firm. Na pewno będą one droższe od Nexusów, ale wiele osób może się na nie zdecydować ze względu na gorszy aparat, czy słabszą baterię w urządzeniach sygnowanych przez Google (to wady zarówno Nexusa 4, jak i Nexusa 5, chociaż można mieć nadzieję, że „szóstka” nie będzie miała tych defektów).

A większy wybór, to też większa konkurencja, a większa konkurencja, to zazwyczaj dobry kierunek dla konsumentów. A przy okazji, gdyby smartfony i tablety Android Silver cieszyły się ogromnym powodzeniem, producenci może być zobaczyli, na czym tak naprawdę zależy konsumentom i zrezygnowali z niektórych niepotrzebnych funkcji w swoich nakładkach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst