Sprzęt  / News

Zobacz jak wygląda klawiatura dotykowa na... okrągłym ekranie zegarka

Picture of the author

Smartwatche z definicji nie są urządzeniami, na których ktokolwiek zamierza wprowadzić dłuższy tekst. Skoro jednak jest ekran, dlaczego nie wykorzystać tej okazji? Do tej pory nie było to problemem przy kwadratowych wyświetlaczach inteligentnych zegarków. Moto 360 i jej naśladowcy mogą jednak zmusić programistów do nieco większego wysiłku. Zobaczcie, jak wygląda jedna z pierwszych klawiatur gotowych na okrągłe wyświetlacze.

Przy takich produktach takich jak pierwszy model Galaxy Gear rozwiązanie było proste. Wystarczy zmniejszyć klawiaturę ekranową i pozbawić ją wszystkich zbędnych dodatków. Efekty? Całkiem przyjemna klawiatura Fleksy. Minimalistyczna, schludna i z całkiem przyzwoitej wielkości (jak na wymiary ekranu) przyciskami. Na zegarku, który swoim wyglądem faktycznie przypomina jednak zegarek, nie jest już tak łatwo.

Jako pierwsi swój pomysł na rozwiązanie tego problemu przedstawili twórcy innej dość popularnej i oryginalnej klawiatury dla Androida - Minuum. Sprytnie rozwiązali oni nie tylko problem nietypowej formy wyświetlacza, ale też znaleźli na nim miejsce dla... podpowiedzi! Imponujące. Szczególnie, że nie wiadomo nawet, czy Android Wear fabrycznie będzie w ogóle wyposażony w klawiaturę. A jeśli nawet, to trudno spodziewać się, żeby była inna lub lepsza od tej zaprezentowanej przez Minuum.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak Minuum sprawdzi się w rzeczywistości. Na grafice wygląda to pięknie, ale nawet na niej przyciski wydają się mikroskopijne. Czy czeka nas era rysików dla smartwatchy? Mało prawdopodobne, ale nigdy nie można wykluczyć nawet najbardziej szalonych pomysłów.

Oczywiście nie ma najmniejszych wątpliwości, że tak czy inaczej z dotykowej klawiatury na tak małym wyświetlaczu będziemy korzystać sporadycznie i raczej do wprowadzania bardzo krótkich tekstów. Jeśli jednak będziemy chcieli odpowiedzieć w kilku słowach na wiadomość bez wyciągania telefonu czy mówienia do telefonu, praca Minuum z całą pewnością nie pójdzie na marne.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst