Sprzęt  / Artykuł

Miało już nie być nowych Nexusów, ale okazało się, że jeszcze jeden jest potrzebny - poznaj Nexusa 9 od HTC

Picture of the author

Już kilka miesięcy temu @evleaks trąbił o tym, że to koniec Nexusów. Kolejne źródła zaczęły potwierdzać informacje, że linia produktów Nexus jest na wymarciu. Według kilku źródeł zastąpić ją ma projekt Silver, który będzie kontynuacją obecnych na rynku smartfonów Google Play Edition. Teraz okazuje się, że jest szansa na jeszcze jednego Nexusa. Od HTC.

Początkowo linia Nexus była serią telefonów dla programistów. Urządzenia te powstawały na bazie obecnych na rynku produktów i wyposażone były w googlowską wersję systemu Android. Nie były to jednak wyłącznie narzędzia dla programistów. Nexusy stały się również urządzeniami porównawczymi, na podstawie których oceniano zmiany w Androidzie. To do Nexusów zaczęto porównywać inne smartfony z Androidem, a nawet iPhone’y.

Producenci tworzący nowe Nexusy wchodzili jakby tylnymi drzwiami do grona elity. Najlepszym tego przykładem jest LG, które po wyprodukowaniu czwartego Nexusa znalazło się na językach wszystkich fanów Androida.

Nexusem 4 i 5 LG otworzyło sobie drzwi do serc konsumentów.

Nie sposób nie zauważyć, że od momentu, gdy LG zaczęło bliżej współpracować z Googlem dostało potężnego kopa sprzedażowego i jakościowego. Nowe smartfony jak G2 i G3 mogą śmiało równać się z najlepszymi Samsungami oraz urządzeniami od Sony i HTC. Ba, pod wieloma względami to LG wyznacza obecnie standardy i konkurencja ma trudności z dotrzymaniem mu tempa.

Tutaj dochodzimy do tematu ostatnich plotek o nowym tablecie Nexus, który rzekomo ma zostać wyprodukowany przez HTC.

Informacja ta szybko zaczęła budzić wiele kontrowersji i pytań. W Sieci nie brakuje głosów zdziwienia. Konsumenci nie potrafią zrozumieć dlaczego Google miałoby zlecić stworzenie kolejnego tabletu firmie, która… nie robi tabletów.

HTC w swojej androidowej historii miało zaledwie jeden tablet. Był to model Flyer, który trafił na rynek w maju 2011 roku. Były to czasy... Androida 2.3.3 Gingerbread.

Według informacji podanych przez Android Police nowy tablet pojawi się na rynku jako Nexus 9. Wiemy jak będzie wyglądał oraz znamy prawdopodobną specyfikację.

Specyfikacja Nexusa 9:

  • Wyświetlacz o przekątnej 8,9 cala i rozdzielczości 2048x1440 (281ppi)
  • Procesor NVIDIA Logan 64-bit (Tegra K1)
  • 2 GB pamięci RAM
  • Pamieć wewnętrzna 16 lub 32 GB
  • Kamera główna 8 MP OIS i przednia 3 MP
  • Aluminiowa obudowa - konstrukcja określana jako “zero-gap”
  • Głośniki stereo - umieszczone z przodu
  • Wymiary 22,63 x 15,19 x 0,79 cm
  • Waga 418 g lub 427 g dla wersji LTE

Po co nam kolejny Nexus?

Przyznam, że bez większego niedowierzania przyjąłem wiadomość o zakończeniu serii Nexus. Smartfony Nexus odegrały ważną rolę w popularyzacji Androida. Przez kilka lat podnosiły poprzeczkę i pokazywały producentom jak powinny wyglądać hi-endowe urządzenia, które śmiało mogą konkurować ze smartfonami Apple. Teraz Samsung, HTC, LG, Sony, a nawet Huawei i ZTE robią porządne urządzenia, które nie mają się czego wstydzić. Sytuacja jest w miarę wyrównana i w różnych półkach cenowych mamy innych liderów.

Jednak lider ilościowy jest jeden. To Samsung sprzedaje najwięcej smartfonów z Androidem. To Samsung zalał rynek tabletów dziesiątkami własnych urządzeń. Taka sytuacja nie jest wygodna dla Google’a.

Ludzie na Mountain View wiedzą, że Samsung jest na topie. Wiedzą też, że Koreańczycy kombinują nad umiejętnym wpuszczeniem na rynek urządzeń z Tizenem. Wiedzą również, że Samsung raczej nie powtórzy błędów takich jak przy Bada OS, dlatego, że Samsung dzisiaj to nie ta sama firma co jeszcze kilka lat temu.

Google może się cieszyć z tego, że Android jest obecnie najpopularniejszym systemem mobilnym, ale na pewno nie cieszy się z tego, że między Samsungiem, a kolejnymi sprzedawcami jest tak ogromna przepaść.

Samsung dla Google’a nie jest wymarzonym partnerem, gdyż Koreańczycy stale pracują nad tym jak od Androida się uwolnić. Mieliśmy już prezentacje nowych urządzeń, podczas których nie padała nawet nazwa Android. Mamy Tizena na horyzoncie i mamy firmę, która jest tak silna, że stać ją na to, aby odwrócić się od Google’a.

Właśnie dlatego nowy tablet Nexus ma jeszcze sens.

Po pierwsze tablety z Androidem nadal są w cieniu iPadów. Po drugie, Google może chcieć pomóc HTC w powrocie na rynek tabletów. HTC od 2011 roku nie wykonało na tym polu żadnych ruchów. Dlatego też wsparcie Google’a będzie nie tylko nieocenione, ale może okazać się również niezbędne.

Google może chwycić HTC za rękę, wyjść na scenę i powiedzieć całemu światu: “to jest nowy tablet Nexus 9, który zrobiliśmy razem z HTC. Wiecie co z nim zrobić”.

I ludzie to kupią. A jeśli produkt będzie dobry to kupią kolejny. Tym razem prosto od HTC.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst