Tech  / News

Google daje pstryczka w nos Unii Europejskiej?

Prawo do bycia zapomnianym pozwala nam zgłosić się między innymi do Google z prośbą o usunięcie z wyników wyszukiwania linków, które prowadzą do nieprawdziwych lub nieaktualnych informacji na nasz temat. Decyzja od początku nie podobała się Google’owi, który jednak przystosował się do nowych realiów. Ale wyszukiwarkowy gigant nie ma zamiaru się poddawać. Właśnie wprowadził małe usprawnienie w wyszukiwarce, czym w pewien sposób daje pstryczka w nos Unii Europejskiej.

Jeśli chcecie wyszukać jakieś pliki, które zostały usunięte z wyników wyszukiwania, to traficie na komunikat o następującej treści:

Odpowiadając na zażalenie, które otrzymaliśmy w związku z US Digital Millennium Copyright Act, usunęliśmy 1 rezultat/y/ów wyszukiwania. Jeżeli sobie życzysz możesz przeczytać wspomniane zażalenie, które spowodowało usunięcie rezultatu/ów na stronie ChillingEffects.org.

Co kluczowe z całej sprawie, pojawia się ono tylko wtedy, jeśli jakieś odnośniki rzeczywiście zostały usunięte z wyników. Niby rzecz normalna, prawda? Ale Google chce utrzeć nosa Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej i w przypadku prawa do bycia zapomnianym stosuje nieco inny komunikat.

Jeśli wpiszecie czyjeś imię i nazwisko, to na samym dole strony z wynikami, traficie na komunikat:

Niektóre wyniki mogły zostać usunięte na mocy europejskich przepisów o ochronie danych. Więcej informacji.

Też nic nadzwyczajnego, prawda? Cała sprawa polega na tym, że komunikat pojawia się po wpisaniu dowolnego imienia i nazwiska. Możecie wpisać swoje własne lub znajomego i komunikat powinien się pojawić.

Co ciekawe, sprawa nie dotyczy znanych osób. Próbowałem wpisywać imiona i nazwiska polskich i amerykańskich celebrytów i informacja się nie pojawiła.

Odbieram to jako pewnego rodzaju protest Google'a. Wpisywałem imiona i nazwiska wszystkich autorów Spider's Web i za każdym razem pojawiał mi się komunikat. Nie sądzę, żeby każdy z nas lub osoby nazywające się tak samo, jak my, zgłaszały prośby o usunięcie linków z wyników wyszukiwania.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst